Місцеві вибори-2020: Як це відбуватиметься?

Вже цієї неділі – 25 жовтня в Україні пройдуть місцеві вибори. Що це означає?

Ми обиратимемо депутатів сільських, селищних (хтось – міських) та обласних рад, а також сільських, селищних та міських голів.

Вибори пройдуть по всій території України, окрім тимчасово окупованих територій Криму, міста Севастополя, окремих районів, міст, селищ та сіл Донецької та Луганської областей.

Зокрема, відбудуться вони і в Межівській селищній, Новопавлівській та Слов’янській  сільських радах. Тобто – в об’єднаних громадах, які відповідно до Постанови Верховної Ради України №3650 “Про утворення та ліквідацію районів” від 17-го липня 2020 року, увійшли до складу Синельниківського району.

А отже, обиратимуть – жителі Межівського (де-юре – вже колишнього) району депутатів до Межівської селищної, Новопавлівської та Слов’янської сільських рад (об’єднаних громад), відповідно – селищного та сільських голів, а також депутатів до Синельниківської районної та до Дніпропетровської обласної рад.

Нове виборче законодавство ставить нас перед фактом, що на виборах  буде багато чого нового – нова виборча система, нові бюлетені, і знову ж таки – це будуть перші вибори в карантинному форматі…

Тож  давайте разом  розберемось з ключовими моментами місцевих виборів – 2020-го року…

Чотири бюлетені – треба не заплутатись!

Отже: скільки та які саме бюлетені ми отримаємо на виборчій дільниці?

Кожен виборець Межівської селищної, Новопавлівської та Слов’янської сільських рад отримають у день голосування на виборчих дільницях  – 25 жовтня чотири бюлетені – з виборів селищного чи сільських голови, депутатів селищної або сільських рад, а також депутатів до районної та обласної ради.

Бюлетені будуть блакитного, кремового, світло-рожевого і світло-зеленого кольорів відповідно:

– бюлетень  світло-рожевого кольору – за сільського, селищного, голову;

кремового кольору – за депутатів сільської, селищної ради;

світло-зеленого кольору – за депутатів Синельниківської районної ради;

блакитного кольору – за депутатів Дніпропетровської обласної ради.

Як заповнити бюлетень?

Щоб правильно проголосувати, потрібно навчитися розбиратись у нових бюлетенях.

По – перше: хто їх отримає?  Нові бюлетені отримають всі, проте у різних кількостях.

Так, всі бюлетені нової форми будуть, якщо в територіальній громаді понад 10 тисяч виборців. Це мають знати виборці  Межівської селищної ради.

Якщо в громаді менше як 10 тисяч виборців (Новопавлівська та Слов’янська сільрада), то нові бюлетені будуть лише до Синельниківської районної та до Дніпропетровської обласної рад.  В бюлетені ж для голосування за місцевих депутатів виборцям цих сільрад необхідно буде обрати лише з переліку прізвищ, як і за кандидатуру голови громади.

Отже – новий бюлетень!
Він складається з двох частин. Ліворуч –  перелік партій. Посередині – два квадратики для позначок. Праворуч – пронумерований перелік кандидатів від партії.

Спочатку ми обираємо партію та ставимо “галочку”, “плюс” чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті.
Далі до другого квадрату вписуємо номер кандидата, якому віддаємо перевагу у відповідному списку своєї партії.

Вносити цифри за кандидата треба буде дуже уважно: зазначити максимально точний номер, який вказано поряд з його прізвищем; крім того, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету. У зв’язку з цим, не завадить загадати, як колись  ми підписували поштовий індекс на звичайному поштовому конверті.

Про помилки у бюлетені.
Важливо пам’ятати: якщо ви зіпсували бюлетень – це не критична ситуація. Ви маєте право звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав бюлетень, із проханням видати інший в обмін на неправильно заповнений. Бюлетень з помилкою невідкладно погашається, про що складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний.

Як проголосувати безпечно? Маску і ручку беремо з собою!

Захисна маска, дезінфекція, соціальна дистанція у метр – три «кити», які стануть запорукою безпечних виборів під час пандемії. Дотримуватися простих правил мають усі: і члени комісії, і спостерігачі, і ті, хто прийде голосувати.

Чітко визначено заходи безпеки під час проведення виборів з огляду на постанову №641, що регулює правила перебування у громадських місцях.

Роботу дільниць організують із урахуванням карантину. Засоби захисту повинні мати усі члени виборчої комісії, спостерігачі, поліцейські.

Протиепідемічних правил обов’язково повинні дотримуватися і самі виборці. Слід взяти з собою на голосування, окрім документа, захисну маску чи респіратор, ручку. Дітей краще залишити вдома.

На вході до приміщення дільниці – скористатися дезінфектором, вдягти маску на ніс та рот. А ще там перевірять температуру та спитають про самопочуття.

Всередині – обов’язково дотримуватися соціальної дистанції з іншими людьми: не менше 1 метра. «Підказкою» буде спеціальна розмітка. При оформленні бюлетеня для голосування члени виборчої комісії можуть попросити тимчасово зняти маску для підтвердження особи.
Меблі, дверні ручки, урни для голосування мають кожні 2 години обробляти дезінфектором. У приміщенні – забезпечувати вологе прибирання: не рідше одного разу на 4 години.

Тонкощі нового виборчого законодавства. Підрахунок голосів

У населених пунктах та громадах із населенням менше 75 тисяч виборців  – місцевого голову обиратимуть методом відносної більшості. Це стосується і виборів Межівського селищного, Новопавлівського та Слов’янського сільських голів.  Тобто виграє той кандидат, який набрав більшу кількість голосів. У випадку, якщо виявиться, що кандидати набрали однакову кількість голосів – будуть призначені повторні вибори.

Для інформації: там же, де кількість виборців перевалює за 75 тисяч, вибори мерів можуть відбуватися у два тури. Другий тур проводитимуть в тому разі, якщо жоден з кандидатів не набере абсолютної більшості голосів в першому турі (50% +1 голос).

Хто балотується?

Якщо йдеться про обрання голів – сільських, селищних – то обмежень немає. Це  і самовисуванці, і кандидати від партій. Дещо інакше ситуація з депутатами місцевих рад. У громадах з населенням до 10 тисяч (Новопавлівська та Слов’янська громади – 22 депутатських мандати)  – балотуються  як кандидати від партій, так і самовисуванці. Тут все просто – переможуть  ті, хто отримає найбільшу кількість голосів від виборців свого округу.

Але у громадах з чисельністю понад 10 тисяч виборців (Межівська селищна рада – понад 11 тисяч виборців і 26 депутатських мандатів) балотуються тільки кандидати від партій.  Це означає, що  самому кандидату в депутати недостатньо мати високий рейтинг. Не менш важливо, аби його партія теж не підвела і подолала прохідний бар’єр – 5%.

До новоутвореної Синельниківської районної ради (світло-зелений бюлетень) маємо 242 кандидати від семи політичних партій, які боротимуться за 42 депутатських мандати. Тут всі наші громади входять до 4-го виборчого округу разом  Великомихайлівською, Маломихайлівською та Покровською територіальними громадами колишнього Покровського району.

Нарешті, блакитний бюлетень – за депутатів до Дніпропетровської обласної ради. Кандидатів  до облради – аж 1125 (!) від 11 політичних партій. Громади Межівщини увійшли до 14-го  виборчого округу, як і весь новоутворений  Синельниківський та Павлоградський райони. Кандидатів по округу – 115.

Оскільки в області – понад 2 мільйони виборців, то до Дніпропетровської обласної ради увійдуть 120 депутатів.

Зі списками кандидатів до Дніпропетровської обласної та Синельниківської районної рад можна ознайомитися на офіційному сайті Центральної виборчої комісії у розділі «Місцеві вибори-2020».

І на завершення.

Експерти говорять, що місцеві вибори нашому виборцю не представляються аж такими важливими. А даремно… Адже самоврядуванню відводиться ключова роль у майбутньому територій.

Тож прийти на вибори треба обов’язково! Прийти і зробити свій вибір!