1 квітня в Україні розпочався ІІ етап медичної реформи

Відтепер ті заклади охорони здоров’я, які надають спеціалізовану чи вузькоспеціалізовану медичну допомогу, також працюватимуть за принципом «гроші за пацієнтом», як і первинка. Говорячи про систему охорони здоров’я Межівського району, ще раз розставимо акценти, аби не виникало зайвих питань.

Отже, первинка – Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Межівської селищної ради», до якого входять амбулаторії та ФАПи як Межівської громади, так і Межівського району. Тобто, на первинному рівні ми говоримо про роботу сімейних лікарів.

Вторинка – це заклад охорони здоров’я, який надає спеціалізовану медичну допомогу: Комунальне некомерційне підприємство «Центральна лікарня» Межівської селищної ради». Амбулаторний прийом вузькопрофільних спеціалістів та стаціонар.

Починаючи з 1 квітня на вторинному рівні має запрацювати програма медичних гарантій, яка передбачає надання спеціалізованих медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безкоштовно. Чи готова Центральна лікарня до цих змін? Що зміниться для звичайних пацієнтів? Що врешті означає поняття «пакет медичних послуг», яке постійно на слуху останнім часом?

Продовжуючи серію матеріалів, присвячених медичній реформі, ми спробували з’ясувати: як «рухається» в цьому бурхливому процесі вторинна ланка медицини нашого району і Межівської громади зокрема.

Говорячи про початок другого етапу медичної реформи в.о. директора КНП «Центральна лікарня» Юрій Токар досить обережний у конкретних датах, цифрах, алгоритмах:

– Скажу відверто, нам самим сьогодні не зовсім зрозумілий ряд питань, пов’язаних із роботою в рамках програми медичних гарантій. Та, очевидно, на першому етапі роботи такі труднощі, я б сказав технічні моменти, невід’ємні від робочого процесу… Але ми намагаємося не відставати від загального процесу реформування, йти в ногу з часом.

Як розповідає керівник, в ідеалі реформа покликана зробити сферу медичних послуг нашої країни більш прозорою.

Тобто, всі ми знаємо, що українська медицина – безкоштовна, але, на жаль, у більшості випадків так було лише на папері. Далеко ходити не треба. Згадаймо себе, особливо коли доводиться звертатися за спеціалізованою медичною допомогою десь у місті: то треба заплатити за аналізи, то купити плівку на рентген або заплатити внесок…

Автори реформи говорять, що подолати це явище і покликана програма медичних гарантій, яка складається з 27 пакетів.

Юрій Сергійович пояснює, що гарантований пакет – це набір правил щодо того, які послуги гарантовані пацієнтам.

Нас цікавить: якими є правила їх отримання? Чи всі пацієнти мають на них право?

– Медики та, я думаю, і все суспільство щиро сподіваються, що запровадження гарантованого пакету дасть можливість впорядкувати надання послуг у сфері охорони здоров’я, допоможе зробити правила роботи системи більш зрозумілими як пацієнтам, так і лікарям, – говорить він.

Отже, за алгоритмом це має працювати наступним чином. До вузьких спеціалістів вторинного рівня вас має направити сімейний лікар первинки, з яким ви підписали декларацію. Саме за його направленням вас зможуть прийняти в лікарні, яка уклала договір з Національною службою здоров’я України. Інакше за консультацію треба буде офіційно заплатити.

Без направлення від лікаря безкоштовно по екстрену медичну допомогу можна буде звернутися лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра та нарколога.

Кожна послуга має фіксовану ціну, яку сплачує не пацієнт, а НСЗУ

Як повідомив Юрій Токар, станом на 16 березня Національна служба здоров’я підтвердила Центральній лікарні Межівської селищної ради 3 із 4-х поданих пакетів на контрактування. (Відмовлено лише в пакеті психіатричних послуг, у зв’язку з відсутністю необхідної кількості спеціалістів відповідного профілю).

Мова йде про наступні, назвемо їх ОСНОВНІ, пакети:

Амбулаторна допомога, включаючи стоматологічну

Пакет амбулаторної допомоги включає в себе досить широкий перелік послуг, який охоплює більшість вторинної та третинної медичної допомоги на амбулаторному рівні.

Сюди входять поліклінічна робота, лабораторна та інструментальна діагностика; амбулаторна медична реабілітація пацієнтів у відновному періоді; надання ургентної (наголошую!) стоматологічної допомоги дорослим та дітям; планова стоматологічна допомога дітям до 16 років; проведення хірургічних втручань в амбулаторних умовах тощо.

Ще 2 пакети стосуються послуг для стаціонарної медичної допомоги:

Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій

Цей пакет ще називається «Терапевтичні госпіталізації». Він охоплює левову частку госпіталізацій, які відбуваються в Україні: неврологія, терапія, педіатрія. До нього зокрема входять госпіталізації за досить широким переліком напрямів, профілактика, діагностика, лікування (в тому числі медикаментозне), медична реабілітація в гострому періоді; інструментальні та лабораторні дослідження, знеболення і медикаментозна терапія.

Другий стаціонарний пакет і третій загалом:

Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах

Пакет включає хірургічні операції за досить широким переліком спеціальностей; лабораторні та інструментальні дослідження; проведення операцій разом з анестезіологічним супроводом; знеболення і медикаментозну терапію.

Говорячи про хірургію, Юрій Сергійович зауважує, що на сьогоднішньому етапі Центральна лікарня не може надавати послуги з хірургічних операцій дітям за відсутності дитячого хірурга. Тобто, якщо з’явиться спеціаліст, він зможе працювати в рамках цього пакету.

Але керівництво лікарні не зупиняється на досягнутому і сьогодні рішуче налаштоване розширити спектр послуг через контрактування нових пакетів.

Що для цього потрібно – запитаєте ви? Відповідь прозаїчна – фінасування…

Як позитив у цьому напрямку можна відзначити і принципову позицію виконавчого комітету, і депутатського корпусу Межівської селищної ради.

На останній сесії відповідно до поданих пропозицій депутати проголосували за виділення 1,3 мільйона гривень для придбання сучасного медичного обладнання для Центральної лікарні.

Мова йде про відеоендоскопічну систему для обстеження шлунково-кишкового тракту, комплект відеосистеми і гістероскопів для візуалізації операцій в гінекології та сучасне обладнання для лабораторії: гемокоагулометр чотириканальний, спектрофотометр універсальний, мікроскоп, лабораторний лейцкоцитарний лічильник.

Чи вплине це на кількість пакетів медичних послуг, які надаватиме лікарня?

Безумовно. Адже кожне з цих придбань дозволить законтрактувати окремий пакет з тих, що входять до числа пріоритетних амбулаторних послуг.

Ці пакети спрямовані на виявлення новоутворень в амбулаторних умовах.

– Раннє виявлення новоутворень є одним із пріоритетних напрямків програми медичних гарантій, – пояснює Юрій Сергійович. – Саме тому ці послуги і були винесені в окремі пакети медичних послуг. Ми переконані, що повинні мати ці пакети.

На превеликий жаль, матеріальна база та кадровий потенціал на даному етапі не дозволяють Межівській лікарні отримати пакет з переліку «Пріоритетні послуги в стаціонарі». Серед них лікування гострого мозкового інсульту, лікування гострого інфаркту міокарда та ін.

Коментар з цього приводу очільника лікувального закладу:

– Ми бачимо, що для пріоритетних послуг стаціонару НСЗУ розробило більш жорсткі вимоги. Скажемо відверто, виконати їх під силу хіба що лікарням міст. Говоримо не про 5 і навіть не 10 мільйонів гривень.

Для прикладу, аби надавати послуги з лікування мозкового інсульту, має бути томограф та передбачено цілодобове чергування лікаря-нейрохірурга, а лікування гострого інфаркту міокарда передбачає цілодобовий черговий пост лікаря-кардіолога. Такі послуги для жителів району надаватиме, приміром, місто Павлоград.

…Вивчаючи ситуацію прийшов до висновку, що Центральна лікарня разом із селищною радою налаштовані рішуче, аби у громаді та Межівському районі загалом функціонував «боєздатний» медичний заклад вторинного рівня.

Не хотілося б називати конкретно, але є інформація, що серед наших сусідів (таких же лікарень-вторинок) є й такі, що законтрактували лише 1 пакет амбулаторної допомоги.

Так що всі висновки, як кажуть, у порівнянні…

І наостанок… Чи вплине коронавірус на впровадження медичної реформи? Безумовно!

Вже сьогодні переглядається план, який передбачав фінансування лікарень із першого квітня за системою 60% – передплата із загального бюджету та 40% – саме за пакет-послуги. Через епідемію НСЗУ зараз виступає з ініціативою сплачувати 100% передплати, а на запланований режим переходити вже з третього кварталу. Коли ситуація стабілізується…

Разом з тим, Національна служба здоров’я України станом на 1 квітня інформує про підписання договорів з 1 524 закладами спеціалізованої медичної допомоги.

Це 90% закладів, які подали свої пропозиції НСЗУ. Найбільше договорів підписали у таких областях: Харківська – 132, Дніпропетровська – 110 та Львівська – 102.

Підготував Євген Травневий