На Межівщині жнива перетнули екватор. У об’єктиві – СФГ «Яна»
Станом на ранок 9 липня понад 50 % врожаю зернових зібрали у Межівській громаді. Про це повідомляє відділ економіки та планування селищної ради.
…Триває сама «гаряча» та відповідальна пора для аграріїв Межівщини – жнива.
На сьогодні всі господарства Межівської громади та колишнього району активно включилися в процес жнивної кампанії і набрали непоганих темпів. Більше того, вже сміливо можна сказати, наші хлібороби перетнули екватор жнивної кампанії.
Станом на 9 липня по агроформуваннях Межівської СТГ зібрано ранніх зернових на площі – біля 5400 га , що становить майже 52% до посівних площ, середня врожайність складає – 25 ц/га.
Намолочено біля 13 тисяч тонн зерна.
(Від ред: разом з тим у відділі повідомляють, що, на жаль, інформацію надають не всі господарства).
Загалом по громаді цього року підлягає до збирання 11 500 га ранніх зернових (з них – 10 420 га – озимої пшениці).
У господарствах також триває збір озимого ріпаку, якого по Межівській СТГ було посіяно 3280 га, середня врожайність на сьогодні становить біля … 4 центнерів з гектра.
Відзначимо, що цьогорічні жнива знову проходять у надзвичайно складних умовах. В умовах війни…
Але аграрії не опускають руки, розуміють свою відповідальність перед державою та орендодавцями. Зайве говорити, що саме аграрний сектор – є головною складовою економічного фундаменту громад Межівщини.
У об’єктиві – СФГ «Яна»
Переважна більшість агроформувань регіону нарікають на низьку врожайність – через потужні травневі заморозки, які пошкодили озимину; та тривалу засуху, що триває вже понад 3 місяці.
Понад 50 відсотків від посіяних площ зібрали сьогодні і в одному з найбільших господарств Межівщини – СФГ «Яна» (директор Циганкова В. Г.).
Валентина Григорівна, як завжди, люб’язно надала згоду на репортаж, попрохала сфотографувати та відзначити, по можливості, всіх причетних до жнивної кампанії. Що ж, постараємось…
…Поле площею біля 100 гектарів зустріло нас одразу чотирма комбайнами «Джон-Дір».
Це тактика господарства – разом – всім комбайновим парком збирати поле за полем, мовляв, так компактніше та вищий рівень організації виробництва.
Агрегати, неначе в рекламному проморолику один за одним підходять до краю поля, розвертаються і знову «йдуть в бій».
По черзі, від них від’їжджають вантажівки із зерном, інші – вже повертаються назад і займають місце в очікуванні.
Перший комбайн, що «завмер» поруч з нами, видаючи золотавий потік збіжжя. Комбайнер – Володимир Хвостик говорить, що особливістю цьогорічних жнив є певна кількість підгону, який зрештою підсихає. Але головне – це врожай, який цього року далеко не такий, як очікували… Фотографуємо їх разом з водієм вантажівки Іваном Гавою.
Це підтверджує і головний агроном господарства Олександр Іванович Фостенко – за його словами на круг озима пшениця дає 25-30 цнт/га. І хоча ужинок все ж – достойний (як для цьогорічних катаклізмів) – це далеко не ті показники, до яких звикли хлібороби «Яни».
Агроном говорить, що всього до збирання підлягало – 2000 гектар озимого клину, з них озимої пшениці – 1700 га та біля 300 гектар ріпаку.
– На ріпак ще не заходили, тому говорити поки нічого, але чуємо про невтішні результати у колег, – констатує Олександр Іванович.
…А ось іще один комбайн вивантажує бункер, і знову хлібороби доброзичливо реагують на наше прохання сфотографувати. Це – Станіслав Пізняк та Олексій Дух, в одному екіпажі вони вже біля 10 років.
Ми вже спілкуємось з ними як давні друзі і знову не відмовляємо собі у задоволенні проїхатись золотавим полем на цьому велетні, відчуваючи себе щонайменше причетними до вирощування хліба.
Один за одним комбайни підходять до краю поля і ми ледве встигаємо фотографувати екіпажі та фіксувати імена та прізвища…
Комбайнер Вороний Владислав… Водій… Олександр Вороний. Запитуємо? Точно – син і батько.
І це не одна династія на звітних жнивах «Яни» – водії Владислав та Олександр Ступи (батько і син) також не перші жнива разом.
А ось і найдосвідченіші комбайнери – Григорій Лисиця та та Валерій Кирпиченко, який захищав Батьківщину у складі 108-ї бригади територіальної оборони.
Водій Степаненко Андрій – на «Сканії» розповідає, що вже 29 жнива за кермом!
За пожежну безпеку відповідає – Сліпець Євген.
Разом з агрономом згадуємо, як років 4-5 тому фотографували тут сина Олександра Івановича – Євгена Фостенка. Сьогодні Женя на найгарячіших напрямках захищає рідну землю у складі 93-ї бригади Збройних Сил України.
Ось так коротко, але – про всіх. У хліборобів не має часу на довгі розмови…
Все навколо рухається як один – єдиний злагоджений механізм і, навіть, було якось трохи не по собі – переривати цей органічний процес на розпитування, інтерв’ю, виставкові фото біля комбайнів чи автомобілів.
Навіть звуки від роботи всієї техніки на полі зливались в єдину мелодію жнив, яку просто не реально передати на папері…
репортаж Євгена Хрипуна