Робота по дому – непомітна, але величезна праця…

Серед різних свят, професійних днів, пам’ятних і визначних дат є багато таких, про які рідко хто чув і навіть не здогадувався, що вони існують. Особливо ті, кого такий день стосується. Гортаючи сторінки соцмереж, наткнулася на інформацію про відзначення Дня домогосподарки і домогосподаря. Стало цікаво, що ж за свято таке.

Виявляється, цей день відзначається неофіційно, присвячений всім, хто перебуває вдома і піклується про благополуччя сім’ї. А назва його підкреслює, що займатися хатніми справами може не тільки жінка, а й чоловік. Отже, здавалося б, ніякої дискримінації – рівні права. Хоча на практиці все не зовсім так…

Спочатку термін «домогосподарка» стосувався саме жінки, зазвичай, заміжньої, яка опікувалася сім’єю і займалася домашнім господарством. Сьогодні тенденції дещо змінилися і все частіше домашню домашню роботу порівну із жінками виконують і чоловіки. Рідше вони беруть на себе всі обов’язки по догляду за домом і родиною. Наприклад, коли дружина отримує більшу зарплату, або вибудовує кар’єру, а комусь потрібно доглядати за малою дитиною, чоловікові вигідніше взяти на себе цю відповідальність.

Та й багато інших чинників впливають на вибір подружжя, кому займатися домом. І це має бути їхній спільний добровільний вибір.

Нещодавно в Україні на законодавчому рівні закріпили право чоловіків брати відпустку по догляду за дитиною до трирічного віку (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною» від 15 квітня 2021 р.). 

В Італії вже вісімнадцять років діє організація чоловіків, які ведуть хатнє господарство  Вони опановують рецепти приготування різних страв, цікавляться екологічно безпечними побутовими засобами тощо. Дуже цікава ініціатива, що  варта розповсюдження.

Звичайно, функції домогосподарки чи домогоподаря у селі і в місті можуть відрізнятися, адже дещо відрізняються й умови життя і коло домашніх справ. Кілька наших знайомих поділилися із нами своїм досвідом. У всіх він різний – хтось має солідний «стаж» ведення господарства, у когось цей шлях тільки розпочинається, а в когось є тимчасовим періодом життя.

Лариса, 55 років

Стаж домогосподарки років двадцять. Займаюся тільки домашнім господарством. Зранку, перш за все, необхідно наготувати їсти. Далі на цілий день справ вистачає – город, живність тощо. Усі домашні справи лежать на мені, адже чоловік працює. Звичайно, живемо в селі, то він допомагає однозначно. Після робочого дня обідає, відпочиває, а потім теж береться до домашньої роботи.У селі жінку знають як гарну кулінарку, і чоловікові  подобається все, що вона готує.

Раніше, коли онуки пані Лариси танцювали в колективі «Барбарики» (смт Чаплине), то вона дуже часто супроводжувала їх у поїздках на різні змагання, конкурси. Побувала з ними у Львові, Харкові, інших містах. Знаходила для цього час обов’язково.

Зараз у щільному графіку домогосподарки Лариси є «клубні дні». Це коли вона поспішає на репетицію до сільського закладу культури. Жінка є учасницею танцювального колективу «Червона калина». Якщо виникає перерва у репетиціях, каже,  стає ніби не по собі. Відчуває, потребу йти танцювати. Колись любила в’язати та зараз залишила рукоділля, каже, що болять руки.

Анатолій, 54 роки

У моєму житті трапився період, коли домашнє господарство було моїм основним заняттям. Офіційно, так би мовити, оплачуваним домогосподарем був наприкінці 90-х після народження молодшого сина. Моя офіційна робота передбачала тоді оплату праці – трудодень, як колись в колгоспах, без виплати грошових знаків. Дружині запропонували роботу вчителя із реальною зарплатнею! Тому вона почала працювати, а я з півторамісячним сином пішов в  офіційну «декретну» відпустку. 

Гроші, як і раніше, ніхто не платив, але йшов трудовий стаж. Не скажу, звичайно, що вся хатня робота звалилась на мої «тендітні» плечі, але те, що міг зробити, звичайно, робив. Догляд за немовлям, прибирання, готування їжі, господарство – все це робилось. Звичайно, й дружина не відмовилась повністю від хатньої роботи, та я розумів, що поєднувати роботу в школі і вдома – це важко. Тому намагався в більшості справлятися сам.

Тетяна, 39 років

– Мій ранок починається з того, що я буджу своїх доньок. Умиваємося, снідаємо. Відправляю старшу доньку до школи, молодшу – в садочок. А тоді починаються домашні клопоти: завантажую пральну машину, готую обід, мию посуд, прибираю.

Увечері всіх зустрічаю (і доньок, і чоловіка), годую.

Є в мене хобі – клумба під вікном. Там я висіваю і висаджую квіти, які мене дуже радують. Навесні милувалася тюльпанами, нарцисами. Чекаю, як незабаром розквітнуть лілії. Також маю невеличкий город, де вирощую зелень і полуницю. Люблю кімнатні квіти, ними займаюся цілий рік. А ще вишиваю хрестиком, і бісером.

Намагаюся бути в курсі всього, що відбувається в Україні і в світі. До цього мене ще з юності привчив тато. Він сам завжди слідкував за новинами, і я теж до цього звикла.

Як відпочиваємо? Чоловік із старшою дочкою Катрусею обов’язково дивляться серіал, який їм подобається. У вихідні відпочиваємо активно, гуляємо всією родиною. Чого не вистачає? Зміни обстановки, хочеться кудись поїхати, подивитися щось цікаве. Маю маленьку мрію – відкрити власну справу, яка б приносила і задоволення, і фінансове благополуччя родині. Думаю, що це буде пов’язано з рослинами, бо дуже люблю займатися ними.

Загалом можу сказати, що я щаслива мама і дружина, енергійна домогосподарка. Але в перспективі все ж таки планую піти на роботу.

Людмила, 41 рік

Статус домогосподарки має з 2009 року. В родині – четверо дітей. Старша донька – студентка, двоє школярів і маленька Вероніка.

– Мій «робочий» графік складений під дітей. Зранку виряджаю їх до школи, а потім займаюся домашніми справами – прибираю, працюю в городі. Готую обід до повернення школярів, потім перевіряю, як виконали домашні завдання. А ще ж зі мною молодша донька. То господарюємо з нею.

Звичайно, чоловік допомагає по господарству.

– У зимовий сезон, коли менше зайнятий на роботі, він готує їсти. Це йому добре вдається, він гарний кулінар. Я тоді більше займаюся дітьми.

Вільного часу залишається мало, але жінка знаходить годинку, щоб підтримувати фізичну форму і здоров’я. Для цього відвідує заняття у фітнес-групі.

Людмила говорить, що для неї радість піклуватися про рідних, створювати затишок в домі. Дуже важливо усвідомлювати необхідність праці домогосподарки і отримувати від неї задоволення.

_____

Робота по дому – величезна щоденна праця. Часто не завжди помітна, бо ми сприймаємо її як належне, та без неї неможливий сімейний затишок.  Із розповідей героїнь та героя матеріалу бачимо, що вони поєднують фах менеджера, лікаря, вчителя, шеф-кухаря, садівника, вихователя та ін. Можна підрахувати, скільки б коштувало сімейному бюджету найняти відповідних фахівців і фахівчинь за гроші.

У Німеччині є так звана «премія для домогосподарок» 

 Хоча ця виплата викликає останнім часом великі дискусії. Кожна країна обирає свій власний шлях розвитку, але те, що домашня (або її ще називають репродуктивна) праця має якщо не оплачуватись, то цінуватись усіма членами родини та суспільством загалом.

 

Антоніна Тарасенко.


Матеріал створено в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром Волині та за підтримки Української медійної програми, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews