Чому треба вакцинуватися проти COVID-19?

В Україні все більше людей хворіє на коронавірус, і щоденні цифри вкрай невтішні. Та якщо раніше більшість переносили COVID-19 у легшій формі, наразі лікарні переповнені, а деякі вже просто відмовляються приймати пацієнтів через відсутність місць.

Про це повідомляє https://tsn.ua/

Якщо раптом ви ще не вакцинувалися чи сумніваєтеся, розповідаємо, чому необхідно зробити щеплення проти COVID-19.

Переваги щеплення

Вакцини проти COVID-19 є дуже ефективними, адже вони можуть вберегти від потрапляння до реанімації і смерті. Скептики і антивакцинатори активно пропагують ідею, що є випадки, коли і після повного курсу імунізації люди можуть заражатися й інфікувати інших. Але, наголосимо, що наразі немає жодної вакцини, яка б забезпечувала 100% рівень захисту від хвороби.

Навіщо ж тоді щеплення, запитаєте ви?

По-перше, в Україні активно циркулює небезпечний штам коронавірусу під назвою “Дельта”, який поширюється значно швидше, аніж попередня форма вірусу, і викликає вкрай важкий перебіг захворювання, зокрема, у невакцинованих людей.

Натомість вакцинація:

– зменшує ризик зараження людини COVID-19, включаючи “Дельта”-штам;
– є високоефективною у запобіганні госпіталізації та смерті, у тому числі проти “Дельти”;
– повністю вакциновані люди у разі зараження, попередньо, заразні протягом коротшого періоду.

Так, лікарка-неврологиня Волинської обласної клінічної лікарні Наталія Бобрик в коментарі ТСН.ua пояснила, що щеплення дає можливість людині уникнути клінічних проявів коронавірусу або значно полегшити перебіг хвороби. Також вакцинація гарантує безпеку не тільки щепленій людині, а й особам, які її оточують.

“Наприклад, діти, яких в Україні наразі не вакцинують, або члени родини, які мають протипокази до вакцинації (таких людей насправді дуже маленька кількість) будуть у більшій безпеці, якщо інші члени сім’ї будуть вакцинованими”, – сказала вона.

По-друге, вакцинація – важливий крок у наших зусиллях повернутися до звичного способу життя. Зокрема, Університет охорони здоров’я Міссурі вказує на дані, що у вакцинованих людей, які можуть бути інфіковані COVID-19, в носі та роті менше вірусних частинок, і вони рідше передають його іншим. Цей висновок важливий, оскільки свідчить, що вакцинація не тільки захищає вас, але й обмежує поширення вірусу на близьких та друзів. 

“Щойно це буде зроблено, ми зможемо знову створити нормальне суспільство. Ми можемо насолоджуватися повсякденним життям, сімейними подіями, роботою та школою без дистанції, без масок і без страху. Ми знову будемо насолоджуватися регулярними поїздками магазинами, вечерею та сімейним відпочинком без постійних турбот про наслідки. Ми можемо мати справжні святкові заходи замість віртуальних. Все дуже просто: ми повернемо своє життя”, – каже доктор медичних наук, професор медицини з Університету Алабами в Бірмінгемі Майкл Сааг.

Водночас, наразі трапляються випадки зараження на COVID-19 після вакцинації через відсутність колективного імунітету. А таким чином, як сказала неврологиня Наталія Бобрик, невакциновані піддають ризику не тільки себе, а й тих, хто отримав щеплення. 

У цьому контексті вона висловила думку, що, за прикладом інших розвинутих держав, в Україні теж потрібно запровадити жорсткі обмеження щодо тих, хто відмовляється від щеплення. За її словами, якщо заборонити невакцинованим відвідувати, наприклад, магазини чи ходити на роботу, це значно зменшить їхні контакти і таким чином вони не зможуть заразити інших людей.

“Більшість людей розглядає вакцинацію лише в контексті свого власного здоров’я, а варто дивитись на це ширше, ваша вакцинація – це здоров’я ваших батьків, дітей, навколишніх, це ваша прогресивність у поглядах, ваша громадянська відповідальність та позиція, ваша внесок у майбутнє, турбота про здоров’я поколінь”, – пояснила вона.

Водночас епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк в ексклюзивному коментарі ТСН.ua пояснила, що сподіватись на припинення циркуляції вірусу можна за високих показників вакцинації. А тієї кількості вакцинованих, яка є в Україні наразі, на жаль, недостатньо для того, щоб говорити про колективний імунітет.

“Загалом, це не коригує жодним чином ситуацію і не допомагає нам в цій хвилі COVID-19. Тобто, якби ми раніше вакцинували більшу кількість людей, можливо, це б якось покращило ситуацію. З таким відсотком вакцинації – це дуже мало, щоб віддавати таку колективну відповідь”, – висловилася вона.

По-третє, вакцинація проти COVID-19 є більш безпечним способом формування імунітету, аніж перенесення хвороби і набуття природного імунітету. Вакцинація викликає реакцію антитіл, щоб ви були захищені, не відчуваючи хвороби.

Натомість COVID-19 може спричинити серйозні, небезпечні для життя ускладнення. Варто розуміти, що ризик важкої хвороби та смерті від наслідків коронавірусу значно перевищує будь-які переваги природного імунітету.

Серед інших серйозних наслідків коронавірусу:

– ниркова недостатність;
– ураження серця, легенів і мозку;
– тромбоз і проблеми з судинами;
– важка дихальна недостатність;
– депресія, тривожність;
– занепад сил, відсутність настрою;
– погіршення пам’яті;
– тривалий біль в грудях або м’язах;
– втрата нюху і смаку.

Так, за словами лікарки Наталії Бобрик, нова хвиля пандемії коронавірусу відрізняється тим, що хвороба стала агресивнішою. Наприклад, почастішали випадки рецидивуючого тромбозу судин, в результаті медикам доводиться робити ампутації кінцівок. Також побільшало випадків, коли клінічним проявом інфекції є психомоторне збудження або виражений головний біль. Останній же може симулювати симптоми менінгіту.

“Натомість, ризики отримати ускладнення від вакцинації дуже низькі. Наприклад, ризик отримати травму у побуті чи ДТП, чи з’їсти неякісний продукти значно вищі. Однак, люди ж не відмовляються від транспортного сполучення чи харчування”, – наголосила Наталія Бобрик.

По-четверте, вакцинація вагітних зменшує ризик ускладнень у разі зараження. Останні дані вказують на те, що порівняно з безсимптомними пацієнтами тяжкі породіллі мали більший ризик кесаревого розтину, передчасних пологів, гіпертонічних розладів вагітності та післяпологової кровотечі.

А за словами медичної експертки ЮНІСЕФ Катерини Булавінової, саме вагітні жінки є надвисокою групою ризику щодо “ковіду”.

“У разі зараження серйозним, важким коронавірусом, у них падає рівень кисню в крові і у більшості випадків вони помирають від задухи у повній тямі. Тому що легені уражаються двома шляхами: або прямою дією вірусу COVID-19 або ще за рахунок тромбозу, який буває не лише в легенях, але і в інших органах і системах. Це дуже страшна смерть і нікому не побажаєш такого страшного випробування”, – заявила спеціалістка.

Детально про те, чи є ризики вакцини проти COVID-19 для вагітних і плоду, що радять експерти і до яких ускладнень коронавірус може призвести у невакцинованої породіллі, ви можете прочитати у нашому матеріалі за цим посиланням.

Джерело: https://tsn.ua/