Обережно – фейки!

Планета Земля вже два роки обертається в режимі пандемії COVID-19. Коронавірус поставив людство в ситуацію розгубленості, невизначеності, тривоги і невідомості. Саме невідомість цієї хвороби і зробила її такою страшною. З часу появи вірусу проведено багато різноманітних досліджень, винайдено дієві вакцини, розроблено протоколи лікування. Але ситуація з Covid-19 залишається складною. Зрозуміло, щось невідоме раніше легко стає приводом для страху, або, навпаки, легковажного ігнорування. Усе це є сприятливим середовищем для виникнення й поширення неправдивої інформації.

COVID-19 – не перша і не остання хвороба, навколо якої виникають фейки та міфи.

Наприклад, так звані ВІЛ-дисиденти наполягають на тому, що СНІД не пов’язаний безпосередньо з вірусом імунодефіциту людини, а має інші причини. Існує також абсолютно неправдива інформація про те, що онкологічні захворювання можна легко вилікувати за допомогою голодування. А ще відомі безліч найрізноманітніших альтернативних методик лікування тих чи інших недуг, які є неефективними й не мають жодного наукового обґрунтування. Отож і рясніють соцмережі різними «лякалками», поширюючи історії, одну абсурднішу за іншу. Стосуються вони як самої коронавірусної хвороби, так і вакцинації. Наприклад, років півтора тому ходили чутки, над якими сьогодні ми просто сміємося.

Говорили (і досить упевнено стверджували), що коронавірусну інфекцію можна діагностувати через затримку дихання. Тобто людина, яка може на 10 секунд затримати дихання й за таких умов не кашляти й не відчувати дискомфорту, не хвора на Covid-19. Та ВООЗ наголошує на тому, що це неправда. Таким способом не можна діагностувати ні Covid-19, ні інші захворювання дихальної системи. Лише спеціальні тести можуть із певною точністю визначити, чи є в організмі людини вірус.

Часто жартома, а часто і серйозно всезнаючі тітоньки (і дядечки) запевняли, що алкоголь допомагає боротися з хворобою. Насправді спиртні напої не можуть вилікувати коронавірусну інфекцію чи запобігти їй. Загалом, сучасна медицина схиляється до того, що не існує мінімальної безпечної дози алкоголю. Простіше кажучи, ідеальний варіант із погляду медицини – взагалі не вживати спиртних напоїв. Усе, що міцніше за «нуль», є джерелом потенційних проблем.

З алкоголем існує й інша небезпека. В Ірані, наприклад, десятки людей померли від вживання метилового спирту, оскільки повірили, що він може захистити їх від коронавірусу.

Єдиним ефективним способом подолання пандемії COVID-19 є вакцинація. Стратегічна мета, яку ставить Міністерство охорони здоров’я – сформувати в українців колективний імунітет до смертельно небезпечної хвороби. Для цього потрібно, аби щонайменше 70% дорослого населення імунізувалося.

Та сьогодні як в Україні, так і у світі існує недовіра до вакцин проти COVID-19. І це попри те, що в історії сучасної медицини та фармацевтичних розробок ще не було настільки прискіпливої  уваги до окремого лікарського препарату, як до цих вакцин.

Одна з причин такої недовіри – поширення неправдивої інформації щодо вакцинації. Можливо, колись у майбутньому, ми й над цими фейками будемо сміятися. Але сьогодні не до сміху. На коронавірус тяжко хворіють тисячі і помирають сотні людей. Ті, хто одужує, отримують багато ускладнень роботи організму – дихальної і серцево-судинної систем, суглобів, м’язів. Та й випадіння волосся не дуже тішить. Тому варто думати над тим, що читаємо чи слухаємо.

Найпоширеніші фейки про вакцинацію від COVID-19

Міф 1: Масова вакцинація призведе до мутації коронавірусу

Правда: Масова вакцинація не тільки не призведе до мутації коронавірусу, а й навпаки допоможе запобігти цьому через колективний імунітет. Якщо щепити значну частину населення, то вірус не буде де мутувати, і його нові штами з’являтимуться з меншою ймовірністю.

Міф 2: Людина може заразитися COVID-19 внаслідок вакцинації

Правда: Неможливо заразитися COVID-19 від вакцин, бо жодна з них не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу. Вакцини вчать нашу імунну систему розпізнавати та боротися з коронавірусом. Іноді цей процес може викликати такі симптоми, як лихоманка. Вони нормальні та є ознакою того, що організм створює захист від вірусу. Якщо невдовзі після вакцинації ви все ж отримали позитивний тест на COVID-19, то можливо, що на момент щеплення вже були інфіковані коронавірусом, але не знали цього.

Міф 3: Вакцина Pfizer призводить до безпліддя у жінок

Правда: Поширюється твердження, що нібито вакцина Pfizer/BioNTech навчить імунну систему організму атакувати білок синцитин, який бере участь у формуванні плаценти, а це, своєю чергою, призведе до безпліддя в жінок. Це не так. Ще під час клінічних випробувань вакцин кілька досліджуваних жінок завагітніли. Понад 130 000 вагітних в США вакцинувалися проти COVID-19. Дослідження на понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами, засвідчили, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або ембріону.

Міф 4: Вакцини проти COVID-19 спричиняють імпотенцію

Правда: Виробники вакцин запевняють, що не було зафіксовано жодного випадку, коли щеплення проти COVID-19 спричинило б еректильну дисфункцію. Клінічні випробування не виявили таких побічних ефектів. Також виробники ніколи не отримували повідомлень про побічні реакції, пов’язані з еректильною дисфункцією. Водночас зараз проводять дослідження, попередні результати яких свідчать про те, що таку проблему може викликати саме перенесений COVID-19.

Міф 5: мРНК-вакцини – генетична зброя, яка змінює наші гени

Правда: мРНК вакцини проти COVID-19 ніколи не потрапляє в ядро клітини, де розташована наша ДНК. мРНК нікуди не інтегрується, не вмонтовується, не заходить у ядро клітини, не змінює геном, а через кілька днів руйнується. Це означає, що мРНК не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК будь-яким чином. Натомість мРНК-вакцини працюють із природними захисними силами організму, щоб безпечно виробити імунітет до COVID-19.

Міф 6: Нобелівський лауреат Люк Монтаньє заявив, що всі вакциновані від COVID-19 помруть протягом двох років через антитілозалежне посилення інфекції

Правда: Люк Монтаньє не говорив про смерть усіх вакцинованих від COVID-19 протягом двох років. Вчений вважає, що кількість смертей після щеплення збільшиться через антитілозалежне посилення інфекції, коли антитіла, які формуються проти вірусу, посилюють можливість вірусу викликати інфекцію замість того, щоб захищати організм.

Втім, це теж неправда. Ефекту антитілозалежного посилення інфекції не було зафіксовано під час клінічних випробувань вакцин проти COVID-19. Вакциновані люди рідше хворіють на COVID-19, а якщо хворіють, то переносять його легше. Це означає, що вакцини не викликають такого ефекту.

Міф 7: Авіакомпанії рекомендують людям, яких щепили проти COVID-19, не подорожувати літаками через підвищений ризик утворення тромбів

Правда: Міжнародна асоціація повітряного транспорту заявила, що авіакомпанії не надають таких рекомендацій, а вакциновані проти COVID-19 люди можуть подорожувати літаками без будь-яких обмежень. Під час польоту внаслідок тривалої відсутності руху та тиску повітря дійсно можуть розвинутися тромбози глибоких вен ніг. Утім, вони ніяк не пов’язані з тромбозами судин головного мозку та черевної порожнини, які вкрай рідко реєстрували після вакцинації проти COVID-19. Медичні експерти вважають, що немає підстав стверджувати, ніби щеплення проти COVID-19 може вплинути на ризик виникнення тромбозів під час повітряних подорожей.

Дещо з «місцевого фольклору» (почутого і прочитаного)

Телеканал Media Tv на своїй сторінці у ФБ розмістив відео про нібито розпилювання отрутохімікатів з літака з поясненням: «Ось як хвороба керується через повітря! Працівник, якого звільнили за протест, розповів факти, які викликали сенсацію». Під відео відразу з’явився «місцевий» коментар, що над селом нещодавно дуже часто літали літаки, і після цього масово почали хворіти люди. До цього (мабуть, до літаків) усе було нормально. Отже, коронавірус, виявляється з’явився лише у жовтні, до цього ніхто не хворів. І винні літаки.

Є люди, які «знають усе і про всіх». У когось болить спина – це після щеплення (хоча спина болить не перший рік, і після щеплення минуло кілька місяців).

Більшість розповсюджувачів фейків намагаються увімкнути «стадний інстинкт». Людина бачить пост, який уподобало, прокоментувало чи поширило багато осіб. Спрацьовує правило – всі вважають, що це важлива інформація, і я туди ж. Це притупляє критичне мислення, дезінформація негативно впливає на поведінку людей, зокрема на готовність носити маски, дотримуватися дистанції, робити щеплення від хвороби.

Пам’ятайте, що правдиву й вичерпну інформацію про вакцини можуть надати тільки медики. Не довіряйте неперевіреним джерелам, дотримуйтеся інформаційної гігієни. І знайте, що вакцинація – це важливий крок до збереження здоров’я і життя!

PS. Відомо, що:

Facebook заборонив дезінформацію про всі вакцини та планує видаляти повідомлення з неправдивими твердженнями.

Twitter почав маркувати повідомлення з фейками про вакцини проти COVID-19.

– Корпорація Google, якій належить найбільший відеохостинг YouTube, заборонила користувачам заливати на платформу відео з недостовірним контентом про COVID-19.