Як протистоїть загрозі коронавірусу Межівщина?

Нагадаємо, що на виконання доручень Президента України, Постанов Уряду і рішень ДніпроОДА за підсумками засідань комісій з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій райдержадміністрації та Межівської селищної ради з 12 березня запроваджено карантин у закладах освіти Межівського району та Межівської селищної ради по 3 квітня 2020 року. Також заборонено проведення культурних, спортивних заходів, впроваджено посилений моніторинг стану захворюваності та контролю за виконанням санітарно-епідемічних заходів та інформаційну кампанію щодо дотримання сантіарно-гігієнічних норм і правил запобігання інфікування на коронавірус.

Керівникам установ, підприємств та організацій рекомендовано проводити роз’яснювальну роботу щодо профілактики респіраторних захворювань, забезпечити вологе прибирання в приміщеннях із використанням миючих та дезінфікуючих засобів, а також організувати роботу працівників шляхом організації чергування або виконання службових обов’язків дистанційно для осіб віком від 55 років та осіб, які мають хронічні захворювання або мають дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

…Протягом останнього тижня відбулася низка засідань комісій ТЕБ та НС, за підсумками яких були посиленні карантинні заходи й обмеження на території району та Межівської селищної ради.

Отже, з 18 березня запроваджено дистанційну форму роботи працівників навчальних закладів та Центру надання адміністративних послуг, облік громадян, які прибули на територію громади із-за кордону, та рекомендовано самоізоляцію, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».

З 20 березня припинена робота суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (кафе, бари, сауни тощо), інших закладів розважальної діяльності, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктового харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності.

Заборони та обмеження торкнулися і залізничного та автобусного сполучення. 18 березня, з 12-ї години, припинила роботу автостанція селища Межова: всі рейси – відмінені. З того ж таки 18 березня відмінено приміські, регіональні та поїзди прямого сполучення до відміни розпорядження. Відповідне оголошення можна побачити на залізничному вокзалі Межової.

Треба сказати, що заборона залізничного та автобусного міжміських пасажирських перевезень найболючіше сприймається земляками. Адже маємо багато працюючих у сусідніх містах, для яких стало справжньою проблемою дістатися до місця роботи. Проте, є і розуміння ситуації, яка вимагає саме рішучих і радикальних дій у боротьбі з вірусом, адже 11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно визнала поширення COVID-19 пандемією.

Тим більше, що, за оперативною інформацією, станом на ранок 20 березня на Дніпропетровщині зафіксовано перші два випадки інфікування на коронавірус. Загалом в Україні – 26 офіційно підтверджених випадків захворювання на COVID-19.

Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 від Міністерства охорони здоров’я

Протягом останнього тижня ситуація із захворюванням на коронавірус в Україні змінюється досить динамічно. Тривожні новини приходять практично кожного дня. Так, станом на ранок 20 березня в Україні лабораторно підтверджено 26 випадків COVID-19, з них 3 летальних: Чернівецька – 15 випадків (1 летальний), Житомирська – 2 (1 летальний випадок), Київська – 2 випадки, Донецька – 1 випадок, Дніпропетровська – 2 випадки, Івано-Франківська – 1 випадок (летальний), м. Київ – 2 випадки.

Оперативно!!! Станом на 10:00 22 березня в Україні 47 лабораторно підтверджених випадків  COVID-19, з них 3 летальні, 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні. За добу було зафіксовано 6 нових випадків, усі вони – у м. Київ.

Наразі коронавірусна хвороба виявлена:

  • Чернівецька область – 25 випадків (1 летальний, 1 одужання)
  • Житомирська область – 2 випадки (1 летальний)
  • Київська область – 4 випадки
  • Донецька область – 1 випадок
  • Дніпропетровська область – 2 випадки
  • Івано-Франківська область – 2 випадки (1 летальний)
  • Львівська область -1 випадок
  • Тернопільська область – 1 випадок
  • м. Київ – 9 випадків

Дослідження проводилися у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я, а також обласними лабораторіями.

Упродовж 19 березня до Центру громадського здоров’я надійшло 56 підозр на COVID-19.

Всього з початку 2020 року надійшло 316 повідомлень про підозру на COVID-19.

У світі зареєстровано 244 523 випадки захворювання, з них 86 031 осіб одужали; за межами Китаю зафіксовано 163 324 випадки.

На території Європейського регіону на 19 березня зареєстровано 85 493 випадки захворювання COVID-19: найбільше на території Італії – 35 533 випадків. До країн з найбільшою кількістю випадків захворювання на коронавірус також входять Іспанія (13 716), Франція (9134), Німеччина (7 156), Швейцарія (3 010) і т.д.

Детальніше про Постанову Кабміну

На виконання доручення Президента України та рішення Державної комісії з питань ТЕБ і НС Кабінет Міністрів прийняв рішення щодо обмеження пасажирських перевезень на території України для запобігання поширенню коронавірусної інфекції.

Постановою Кабміну введено заборону залізничного, авіа- та автобусного міжміських та міжобласних пасажирських перевезень, а також робота метрополітенів.

Документом, зокрема, заборонено з 18 березня по 3 квітня:
– на усій території нашої держави регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні;
– перевезення більше 10 пасажирів одночасно в трамваях, тролейбусах та автомобільному транспорті, в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах.

Крім того, з 17 березня по 3 квітня заборонено перевезення пасажирів метрополітеном в Києві, Харкові та Дніпрі.

З 18 березня 2020 до прийняття окремого рішення заборонено перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішніх сполучень (приміському, міському, регіональному та дальньому).

З 17 березня в Україні заборонено проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб. Дозволено лише заходи, необхідні для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

З 17 березня заклади громадського харчування (ресторани, кафе), торговельно-розважальні центри, інші заклади розважальної діяльності, фітнес-центри, заклади культури повинні тимчасово припинити свою роботу. Дозволено надавати послуги з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлення за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

Дозволяється торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення. Також можна здійснювати банківську та страхову діяльність.

Міністерству охорони здоров’я доручено тимчасово припинити планову госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних і термінових. Крім того, максимально підготувати та перепрофілювати медичні заклади для прийому і лікування інфікованих хворих у тяжких станах.

Контроль за виконанням даної постанови Уряду покладено на МВС та Національну поліцію. Органам влади, підприємствам та організаціям рекомендовано забезпечити організацію позмінної роботи працівників, а за технічної можливості – також роботи в режимі онлайн.

Адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення санітарних норм

17 березня, Верховна Рада України ухвалила законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)». Законом передбачається відповідальність за порушення санітарних норм під час поширення коронавірусної інфекції. Зокрема, для осіб, які можуть бути інфіковані COVID-19, за самовільне залишення місця обсервації (карантину) передбачена адміністративна відповідальність. А за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням буде підвищено кримінальну відповідальність.

ДОСЛІВНО: «Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

«Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі
на строк від п’яти до восьми років».

Крім того, буде також запроваджено комплекс правових норм, спрямованих на захист прав фізичних та юридичних осіб під час карантину та обмежувальних заходів пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема:
– можливість роботи вдома для працівників, державних службовців та службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки;
– надання права власникам змінювати режими роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних і юридичних осіб з обов’язковим інформуванням населення про це через веб-сайти та інші комунікаційні засоби та ін.

Які заходи сьогодні вживаються на території Межівського району?

У вівторок, 17 березня, та четвер, 19 березня, відбулися позачергові засідання комісій ТЕБ та НС райдержадміністрації та Межівської селищної ради. Питання «Запобігання поширенню гострої респіраторної інфекції, спричиненої коронавірусом COVID-19 та забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення» знову стало головним серед винесених на їх розгляд.

У роботі комісій взяли участь сільські голови, в.о. старост об’єднаної громади, представники первинної та вторинної медичних ланок селищної ради, Межівського відділення поліції, РУ Держпродспоживслужби, районного сектору ДСНС, відділів освіти, молоді та спорту, комунальних підприємств та ін.

Враховуючи негативну динаміку розповсюдження коронавірусу у світі, насамперед Європі, а також низку безпрецедентних заходів, вжитих керівництвом країни та Дніпропетровщини зокрема, комісії вирішили:

– заборонити роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (кафе, бари, сауни, тощо), інших закладів розважальної діяльності, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктового харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності.

– перевести на режим дистанційної роботи працівників навчальних закладів із збереженням заробітної плати;

– перевести в режим обмеженого доступу та дистанційного обслуговування Центр надання адміністративних послуг Межівської селищної ради;

– виділити кошти на придбання засобів індивідуального захисту, а також дезінфікуючих засобів для медичного персоналу лікувальних закладів;

– заборонити проходження медичного (профілактичного) огляду у закладах охорони здоров’я;

– роботодавцям рекомендовано організувати роботу підлеглих працівників шляхом організації чергування або виконання службових обов’язків дистанційно для осіб віком від 55 років та осіб, які мають хронічні захворювання або мають дітей дошкільного та молодшого шкільного віку;

– підготувати та провести спільні тренування по алгоритму дій лікарів закладів охорони здоров’я при зверненні особи, симптоми якої дають підстави вважати її інфікованою на коронавірус СОVID-19.

Також комісії вирішили в межах повноважень та компетенції запровадити систему моніторингу та інформування закладів охорони здоров’я стосовно осіб (заробітчани, туристи), які останнім часом прибули на територію району з країн, що відносяться до епідемічно-небезпечних, з метою організації подальшого медичного супроводу та нагляду за ними. За останньою оперативною інформацією таких осіб на території району – близько 30. Цифра постійно уточнюється.

Слово – медикам

Медичні заклади Межівської селищної ради запевняють, що вживають усіх заходів, аби бути готовими до будь-якого розвитку ситуації. Насамперед варто відзначити, що за інформацією медиків, на території Межівського району не зафіксовано випадків захворювання на коронавірус. Констатуючи цей факт вранці 22 березня, варто повідомити, що на Дніпропетровщині вже маємо 2 офіційно підтверджені випадки, 1 – на Донеччині, а загалом
по Україні – 47 випадків, з них 3 летальні.

Валерій КРАВЕЦЬ, директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Межівської селищної ради»:
– Медики вже не перший тиждень працюють у режимі підвищеної готовності. У роботі керуємось Наказом МОЗ №663 «Про оптимізацію заходів щодо недопущення занесення та поширення на території України випадків COVID-19» затверджено стандарти медичної та фармацевтичної допомоги COVID-19. Маємо чітко виписаний алгоритм дій лікарів і медперсоналу при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку COVID-19.

18 березня у закладі проведено загальне навчання з медичними працівниками первинки (присутні були 52 чол.) на тему: «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVІD-19». Опрацьований згаданий наказ МОЗ України №663 від 13.03.2020 року «Алгоритм дій медичних працівників в разі підозри на COVІD-19. Використання засобів індивідуального захисту медичних працівників та пацієнтів. Організація та порядок проведення дезіфекції в закладах охорони здоров’я».

ВАЖЛИВО:
На сьогодні в реєстратурі Межівської АЗПСМ впроваджено безконтактне вимірювання температури і виділена окрема кімната №19 для прийому пацієнтів з підвищеною температурою. Такі заходи дозволять мінімізувати ризик перебування пацієнта з симптомами ГРВІ серед інших відвідувачів.

Для придбання необхідних засобів медичного призначення, захисного одягу, засобів захисту органів дихання, дезінфекційних засобів тощо Межівською селищною радою виділено 48 тисяч гривень. Також співфінансування закладів первинної ланки, відповідно до пропозицій, здійснено райдержадміністрацією, районною і Новопавлівською сільською радами.

На сьогодні проводиться закупівля костюмів індивідуального захисту для медперсоналу (21 одиниця) і респіраторів (ІІ та ІІІ ступенів захисту), масок та дезінфікуючих засобів. Щодо масок, то ситуація з їх дефіцитом та ціною, що сформувалася останні тижні, загальновідома. На жаль, маємо те, що маємо…

Але, думається, все стабілізується, і ми проведемо необхідні закупівлі. Тим більше, що завдяки вчасно вжитим заходам маємо на сьогодні деякий резерв і масок для медперсоналу, і дезінфікуючих засобів, якого має вистачити до кінця березня.

Проте повторюся – засоби дезінфекції (для створення резерву) вже замовлені, а щодо масок – то розраховуємо на державні регулятори. До того ж сьогодні Межівська селищна рада розглядає можливість пошиття марлевих масок. Це буде суттєва допомога, а головне – доречна!

Юрій ТОКАР, в.о. директора КНП «Центральна лікарня Межівської селищної ради»:
– Працюємо у посиленому режимі, без паніки.
Для придбання необхідних засобів медичного призначення, захисного одягу, засобів захисту органів дихання, дезінфекційних засобів тощо Межівською селищною радою лікарні виділено 152 тисячі гривень. Проводиться процедура закупівлі захисних костюмів, масок, дезінфікуючих засобів.

Певні проблеми у цьому процесі відчуваємо, адже ви бачите, що захисні маски просто зникли, а ті, що доступні до придбання, просто космічні за ціною. Розраховуємо на підтримку Департаменту охорони здоров’я у цьому питанні.

Припинені планові госпіталізації та планові оперативні втручання, проводяться лікувальні заходи лише за життєвими показниками.

Як і первинна ланка, відповідно до прийнятих законодавчих актів Президента України, Верховною Радою, Кабміну та МОЗ України, рішення комісісї ТЕБ та НС, профілактичні огляди населення району на період карантину не проводимо!!!

Розробляємо план переведення лікарні на випадок роботи з великою кількістю хворих у тяжкому стані, наприклад, на випадок епідситуації. Ми просто повинні бути готові! Проводимо роботи по оптимізації використання орендарями приміщень, що перебувають в оперативному управлінні КНП «ЦЛ» Межівської селищної ради» та виділенню боксів у будівлі колишнього інфекційного відділення на випадок виявлення і необхідності обстеження/лікування хворих на коронавірус, інші небезпечні інфекції.

У всіх на слуху сьогодні тяжкі ускладнення, які викликає коронавірус. Основа лікування таких хворих – це оксигенотерапія та штучна вентиляція легенів. Щодо оксигенотерапії, на сьогодні Центральна лікарня має у розпорядженні концетратор, розрахований для 2-х пацієнтів потоком на кожного по 10 літрів кисню. Також маємо 5 апаратів штучної вентиляції легенів. Всі працюють і готові до використання.

Разом з тим хотів би відзначити, що розроблено алгоритм доставки таких хворих бригадами швидкої медичної допомоги до м. Дніпра. В області визначені дві госпітальні бази: Дніпровська міська лікарня №21 та Криворізька інфекційна лікарня. Загалом вони розраховані на 430 ліжок.

Хотів би ще раз наголосити, що у разі виникнення симптомів ГРВІ (підвищена температура, нежить, кашель, ускладнене дихання ) – не зволікаючи, звертайтеся за допомогою по лінії швидкої медичної допомоги або у телефонному режимі до свого сімейного лікаря.