Робота навчальних закладів в умовах адаптивного карантину

Понад чотирьом мільйонам українських учнів 2020-2021 навчальний рік точно запам’ятається – у розпал епідемії діти звикають заходити до шкіл у масках, постійно мити руки і по мінімуму пересуватися школою. У цьому навчальному році заклади освіти працюють в умовах адаптивного карантину. Усі школи в Україні організовують освітній процес згідно з вимогами Головного державного санітарного лікаря та рекомендаціями Міністерства освіти і науки України.

Теоретично це означає, що процес навчання нині дуже відрізняється від звичного – через пандемію COVID-19 діють карантинні обмеження. Учні мають сидіти на відстані 1,5 м. один від одного, під час перерв ходити в масках, маршрути пересування дітей у школах треба організувати так, аби уникати їх скупчення.

Як це виглядає на практиці? Спостерігали в одній із шкіл громади, у Новопідгородному.

Початок дня

Зразу при вході до школи (з вулиці) оголошення про обов’язковість дотримання маскового режиму. Наступний етап, уже в приміщенні – вимірювання температури у всіх, хто заходить. Тут же знаходиться антисептик для обробки рук.

Уроки та перерви починаються у різний час для різних класів, з інтервалом у п’ять хвилин. 5-11 класи розпочинають заняття о 8:00, 2-4 класи – о 8:05, а першокласники сідають за парти о 8:10.

Маршрути руху по школі

У їдальню учні йдуть почергово – від найближчого кабінету до найдальшого. У коридорі не перетинаються – за цим слідкують вчителі. Класи знаходяться кожен у своєму кабінеті (кабінетна система тимчасово скасована). У спортзал переходять по дзвінку разом з учителем. Усі запасні виходи до канікул були відчинені, діти користувалися різними виходами під час перерв. Зараз похолодало, то вони менше виходять на подвір’я.

Підвіз школярів

Діти і водій перебувають у салоні шкільного автобуса в масках. Посадка здійснюється з дотримання дистанції (через сидіння) – за цим слідкує вчитель. В салоні є антисептичний розчин, до того ж кожен з учнів має власний індивідуальний флакон антисептика.

Дотримання гігієни

Робочі поверхні (парти, столи, підвіконня, дверні ручки) обробляються дезінфікуючими засобами. Біля кранів з проточною водою є достатньо миючих засобів, одноразові паперові рушники. Вікна в навчальних приміщеннях відчиняються, провітрювання здійснюється щоперерви.

Ось як говорить директор Новопідгороднянської школи Ольга Міщенко:

– На початку навчального року було дуже важко відмовитися від кабінетної системи. Адже так набагато важче організовувати роботу з приладами, картами. Треба все переносити з собою. Зараз уже трохи звикли.

З 16 жовтня 2020 року оновлено Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти. Документ враховує реалії дистанційної освіти, за якими працюють педагоги та вчаться учні під час нинішнього карантину. Чи не планується перехід шкіл громади на дистанційну форму навчання? Запитали про це у завідувача науково-методичним кабінетом КУ «Центр з обслуговування закладів освіти» Межівської селищної ради» Наталії Сметани.

– Працюємо, поки є можливість. У нас зараз малий відсоток захворюваності навіть на РВІ. Хоча традиційно листопад є періодом загострення ситуації із застудними захворюваннями.

Як повідомила пані Наталія, рішення про введення дистанційного навчання приймається, якщо кількість хворих перевищує 15% від загальної кількості учнів у закладі.

– Дуже хочеться обійтися без дистанційного навчання, але все залежатиме від обставин. Адже наразі по всій Україні не залишилося зелених і жовтих зон.

Для дотримання усіх карантинних вимог школи мають бути забезпеченими антисептиками, термометрами та іншими необхідними речами. Про це ми поговорили з методистом Центру з обслуговування закладів освіти Альоною Омельченко. Пані Альона повідомила, що за кошти місцевого бюджету для шкіл та позашкільних закладів освіти з початку навчального року придбано необхідні матеріали на загальну суму близько 88,5 тис. грн. Це антисептики для рук, дезінфікуючі засоби для обробки робочих поверхонь та салону автобуса, безконтактні пірометри, захисні окуляри для кухарів, рідке мило, паперові рушники. Також придбано захисні маски. З них у школах створено своєрідні резервні фонди для різних непередбачених випадків. До кінця року планується здійснити закупки ще близько на 180 тис. грн.

Отже, карантинні вимоги у закладах освіти виконуються. Ситуація із захворюваністю сьогодні стабільна. Але залишаться учні за партами чи навчатимуться дистанційно, залежить від рівня епідемічної небезпеки в нашому регіоні. І вчителям, і батькам слід бути готовими, що навчання в будь-який момент може повернутися до дистанційної форми.

Антоніна ТАРАСЕНКО