Вірус “з короною”. Що потрібно знати про небезпечну хворобу

Спалах коронавірусу з Китаю – COVID-19, який  кілька місяці тому розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань сьогодні є однією з найбільш обговорюваних тем у світі. І зовсім небезпідставно, адже Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила спалах коронавірусу надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Це стало опосередкованим визнанням того, що стримати поширення хвороби не вдається і вона з локальної проблеми набуває глобального масштабу.
На день виходу газети в друк – 28 лютого – в Україні жодного лабораторно підтвердженого випадку COVID-19 не зафіксовано. Разом з тим, із засобів масової інформації можна почути різні думки щодо готовності України протистояти цій загрозі. Від заяв органі державної влади про те, що ситуація під контролем – до нещадної критики з боку громадськості, яка зводиться до традиційного: «Все погано!»
Сьогодні з вітчизняних джерел найбільш вичерпну інформацію про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 дає Міністерство охорони здоров’я України. А саме – аналіз поточної ситуації у світі та в державі, а також рекомендації для підприємств та роботодавців щодо реагування на COVID-19, відповіді на поширені питання про тест-системи на коронавірус та рекомендації щодо профілактики захворювання.

Оперативна інформація Міністерства охорони здоровʼя України про поширення коронавірусної інфекції COVID-19

Станом на 27 лютого 2020 року у світі зареєстровано 82 164 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них  2 801 – летальні. Одужало вже 32 897 осіб.

На території Європи зареєстровано 478 випадків захворювання COVID-19 у 17 країнах (Італія – 400, Німеччина – 21, Франція – 17, Іспанія – 12, Великобританія – 9, Хорватія – 3, Австрія – 2, Росія – 2,  Фінляндія – 2, Швеція – 2, Ізраїль – 2, Швейцарія, Греція, Грузія, Норвегія, Північна Македонія та Бельгія – по одному випадку).

В Україні жодного лабораторно підтвердженого випадку COVID-19 не зафіксовано.

Cтали відомі результати тестування людей в обсервації у Нових Санжарах на новий коронавірус. Результати усіх 89 проб  — негативні. Скарг на стан здоров’я та підвищення температури у людей в обсервації немає.

В Україні зареєстрували швидкі тести на SARS-CoV-2 (вірус що викликає COVID-19). Можливо використання вже на 4 добу після появи симптомів. За 10 хвилин результат.

Нагадаємо, що  24 лютого розпочався скринінг температури у людей, які в’їжджають на територію країни. Наразі контроль температури здійснюється в аеропортах, а також у визначених пунктах пропуску на західному кордоні країни. На цих пунктах працюють епідеміологи, бригади екстреної допомоги.

Львівська, Чернівецька та Закарпатська області, до яких прибуває найбільше людей з Італії, найближчим часом першими отримають тест-системи для виявлення нового коронавірусу, а фахівці пройдуть відповідне навчання.

Наразі, в Україні є близько 12 тисяч ліжок в інфекційних стаціонарах, 2 тисячі лікарів-інфекціоністів, 5 тисяч медичного персоналу, який працює в інфекційних лікарнях.

Тимчасові рекомендації для підприємств та роботодавців щодо реагування на COVID-19:

– Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.

– Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому.

– Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення.

– Працівники мають обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити руки з милом не менше 20 секунд.

– При плануванні відряджень варто дотримуватися рекомендацій https://bit.ly/2HCKKW0

Детальніше за посиланням: https://bit.ly/39PsC7E

Центр громадського здоров’я підготував відповіді на поширені питання про тест-системи:

В яких лікарнях будуть діагностувати новий коронавірус?

Тест-система знаходиться у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України. Для дослідження зразки будуть направлятися саме в цю лабораторію.

Через скільки буде результат з лабораторії?

Від моменту отримання зразка лабораторією в середньому необхідно 5-7 годин робочого часу для визначення результату.

Тепер усіх, хто був у Китаї, будуть діагностувати? Де можна пройти ці тести? Чи можна купити самим?

Діагностика буде здійснюватися виключно у випадках, що відповідають епідеміологічному і клінічному визначенню хвороби, зазначених в рекомендаціях ВООЗ. Тестування буде проводити вірусологічна референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України. Купити тест-систему для самостійного користування неможливо.

Це правда, що її вистачить для перевірки тільки 20-30 чоловік?

Отримана тест-система та реагенти розраховані на близько 30-ти досліджень, чого цілком достатньо до моменту отримання чергових реагентів. Також лабораторному діагностуванню на коронавірус підлягають лише випадки, які чітко підпадають під критерії ВООЗ як підозрілі.

Як підготуватися до діагностики?

Підготовку пацієнта до діагностики має забезпечити лікар. Усі лікарі отримали настанови та рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо ведення пацієнтів з підозрою на нову коронавірусну інфекцію. Також заклади охорони здоров’я отримали методичні рекомендації щодо забору зразків та транспортування до лабораторії.

Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій:

– часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;

– під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою, уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

– якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередньою історією подорожей;

– не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.