Балки: збереження минулого для майбутніх поколінь

На сьогодні балки часто густо залишаються останніми притулками для представників степової флори і фауни, утворюючи той животворний каркас, який слугуватиме основою розбудови екомережі. В балках, наче в музеях природи просто неба, зберігаються і слугують наочним свідоцтвом прадавньої природи краю ділянки різнотравно-ковилових степів, чагарників та лук. Балки – перші полігони захоплюючих дитячих мандрівок в природу.

Широка бере початок на північ від села Новопавлівка, проходить територією Межівської СТГ, тече переважно на захід, впадає до річки Камʼянки на південь від села Тарасівка.

Території, що були пасовищами, в теперішній час розорюються, тим самим вони руйнують флористичне ядро нашого різнотравного степу. Через близьке розташування балок до ріллі та часте використання пестицидів балці загрожує зменшенням видового різноманіття типчаково-ковилових схилів.

Нами було проведено дослідження на території балки Широка і визначено 10 представників рослинного світу, що занесені до Червоної книги України та Червоного списку Дніпропетровської області. Серед них є 5 вразливих та 5 неоціненних.

Не зайве нагадати, що за знищення або незаконне вилучення червонокнижних рослин з природного середовища, передбачена адміністративна відповідальність та нараховується шкода, яка іноді тягне за собою й кримінальну відповідальність.

На фото представлені тюльпан дібровний, горицвіт весняний та півник боровий, що занесені до Червоної книги України та Червоного списку Дніпропетровської області.

Тюльпан дібровний

Горицвіт весняний

Півник боровий

В балці велика кількість рослин, що вважаються першоцвітами, як от наприклад горицвіт весняний.   Ми закликаємо усіх громадян утриматися від збирання, придбання та продажу ранньоквітучих рослин. Збереження рідкісних рослин – найважливіша частка загальної проблеми збереження біорізноманітності.

Зміцнення позитивної спадщини потребує більш глибокого розуміння взаємодії рослин, ґрунту та мікробіоми, а також інноваційного управління культурами, ресурсами та ґрунтом, які можуть допомогти у збереженні флори та фауни.

Закликаємо!

  • Закликаємо аграріїв ретельно підбирати пестициди, які завдають найменшої шкоди прилеглим до полів територіям.

  • Нагадуємо місцевій владі, що розорювання пасовищ та рекреаційних зон веде до безповоротних змін, призводить до деградації ґрунтоутворюючих процесів та осушення чи повного зникнення річки, які прямо впливатимуть на екологічну ситуацію регіону.

  • Дбати про природу повинна не тільки держава, а й кожна людина. Дорослі й діти мають берегти природу там, де вони живуть, працюють і відпочивають.

Навіть в цей надважкий час для нашої країни, ми повинні пам’ятати про неоціненні багатства, які маємо залишити майбутнім поколінням, адже кому як не нам відбудовувати Батьківщину після Перемоги!

Автор допису – Володимир Рудоквас, учень 10 класу Межівського ліцею №2.