Освіта і війна…

1 червня у школах Межівської громади завершиться навчальний рік, який останні одинадцять тижнів проходить у дистанційному форматі.
За три місяці війни за межі громади евакуювалися сотні школярів, педагоги…
Що відбувається з навчальним процесом у школах після російського вторгнення в Україну?
Як проходитимуть зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) та вступ до вишів цього року?
Як навчаються учні, які з батьками виїхали за межі громади, або, навіть, за кордон?

Про це і не тільки це наша розмова з начальником відділу освіти, молоді та спорту Межівської селищної ради Вікторією Валеріївною Діденко, директором КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Ларисою Іванівною Іванисенко та консультантом КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Наталією Володимирівною Сметаною.

Станом на 24 травня 2022 року – в 9 закладах загальної середньої освіти Межівської громади, навчання продовжують 1437 учнів.

– 24 лютого змінило наше життя назавжди. Життя всіх українців…
Навчальний рік закінчується. Мабуть, найважчий навчальний рік у нашому житті.
Як вплинула війна на освітній процес у Межівській громаді?

Діденко В.В.:
– В умовах воєнного стану діють дещо інші правила у всіх сферах життя. Освіта – не виключення, де головні обмеження, в першу чергу направлені безпеку дітей та педагогічного персоналу.
На самому початку війни Міністерство освіти і науки рекомендувало взагалі призупинити навчання. З 28 лютого ми всі пішли на вимушені двотижневі канікули.
Починаючи з 14 березня було відновлено навчальний процес з використанням дистанційних технологій. Триває він і до сьогодні.
Станом на 24 травня 2022 року – в 9 закладах загальної середньої освіти Межівської громади, навчання продовжують 1437 учнів.

Іванисенко Л. І.:
– Як це не прикро констатувати, але до організації дистанційної форми навчання нам не звикати. Практично три навчальних роки пройшли в умовах пандемії, було напрацьовано чіткі алгоритми, навчальні бази на електронних носіях і т. д.
Звичайно, воєнний стан – це найгірше, що може бути… Але після 14 березня ми досить швидко увійшли в напрацьовану колію дистанційного навчання.

У ці дні захищають Батьківщину у лавах Збройних сил та територіальної оборони 17 педагогічних працівників та молодшого обслуговуючого персоналу.

Ми пишаємось своїм колегами!

– Багато мешканців у ці місяці виїхали за межі громади. Хтось – по Україні, але є й такі, хто евакуювався за кордон. Чи означає це, що навчальний процес для таких учнів переривався чи взагалі був неможливий?

Сметана Н. В.
– У якийсь момент статистика показувала, що за межі громади виїхало 497 школярів!
Але практично всі вони до сьогодні продовжують дистанційне навчання!
Більше того – зараз ситуація покращується, родини поступово повертаються додому.
Я б навіть сказала, що динаміка повернення досить висока: з 5 по 19 травня повернулося 60 дітей. Цифра актуальна, бо ми постійно ведемо моніторинг.
На сьогодні в евакуації залишається біля 360 учнів. Офіційно, лише двоє з них розпочали навчання за кордоном – у Польщі.

– А як щодо педагогів? Чи багато евакуювались і як це вплинуло на освітній процес?

Діденко В. В.
За межі громади виїхали 20 педагогів, з них 8 – за кордон. У абсолютній більшості це жінки з маленькими дітьми. Проте навіть перебуваючи в евакуації ці вчителів проводять дистанційне навчання.
Сьогодні, знову ж, багато повертаються…
Дуже важливий момент. У ці дні захищають Батьківщину у лавах Збройних сил та територіальної оборони 17 педагогічних працівників та молодшого обслуговуючого персоналу. Ми пишаємось своїм колегами.
Хоча, не можемо не відзначити, що відчувається певний дефіцит кадрів. Зокрема, вчителів іноземних мов, точних та природничих наук: математики, фізики, хімії.
Але це швидше тенденція останніх років, війна лише загострює це питання.

Якщо війна психологічно травмує дорослих, то дітей, тим більше.

Завдання педагога зробити все можливе, аби мінімізувати психологічний тиск на учнів.

– Повертаючись до освітнього процесу. Чи буде проводитись оцінювання школярів, з огляду на ситуацію? Можливо є якісь рекомендації?

Іванисенко Л. І. :
– Що стосується учнів 5-11 класів, то однозначно – ТАК!
Тут варто акцентувати увагу на іншому. Ми завжди відповідально підходимо до оцінювання знань наших учнів. Але сьогодні… Думаю, висловлю позицію більшості колег: у цьому питанні ми маємо бути більш лояльними, з розумінням ситуації в країні, до стресу, який переживають наші діти. Якщо війна психологічно травмує дорослих, то дітей, тим більше. Завдання педагога зробити все можливе, аби мінімізувати психологічний тиск на учнів.

– Останні дзвоники. Чи актуальне це питання зараз?

Діденко В. В.
– Останні дзвоники у кожному закладі, класах пройдуть онлайн. Так би мовити у віртуальному форматі – педагоги над цим вже працюють. Але вони обов’язково будуть, як підсумок навчального року.
На жаль, окупанти забрали у наших дітей цьогорічне свято, як повноцінний Останній дзвоник…

Сметана Н. В.
– За підсумками 2021-2022 навчального року маємо 81 випускника одинадцятих класів, 113 – дев’ятих (важливо, що 68 з них, або 60% продовжать навчання у старшій школі).
Також, вперше свідоцтва про початкову освіту державного зразка отримають 196 учнів 4-х класів. Мова йде про покоління дітей, які чотири роки тому розпочали навчання в Новій Українській школі.

На вступників чекатиме Національний мультипредметний тест (НМТ) із трьох предметів: української мови, історії України й математики.

– ЗНО і ДПА в умовах війни. У якому форматі вони пройдуть?

Діденко В. В.:
– Відповідно до наказу, Міністерства освіти і науки, учні, що завершують здобуття початкової і базової загальної середньої освіти, цього навчального року звільняються від проходження Державної підсумкової атестації. Тобто, мова йде про учнів 4-х, 9-х та 11-х класів.
Утім, у найбільш складній ситуації цього року опинилися випускники, насамперед ті, хто готувався до зовнішнього незалежного тестування й вступу до вишів.
Вступна кампанія проходитиме за спеціальною процедурою, а зовнішнє незалежне оцінювання – у спрощеному форматі.
Треба наголосити, що ці зміни є вимушеними й застосовуються лише на один рік. Наголошую: Це вимушений виняток, а не правило!

Учні Межівської СТГ, які були зареєстровані на ЗНО, зможуть пройти Національний мультипредметний тест  у нашій громаді.

– Спрощений формат, це…?

Іванисенко Л. І.:
– На вступників чекатиме Національний мультипредметний тест (НМТ) із трьох предметів: української мови, історії України й математики. Тестування проводитиметься у комп’ютерному форматі. Тобто, випускники все ж повинні будуть прийти на іспит до центру тестування за місцем проживання або тимчасового перебування.
Враховуючи воєнний стан в країні й високу ймовірність повітряних тривог, тестування не буде проводитися в один день і в один час.
З метою безпеки процес тестування буде організовано з урахуванням мінімального скупчення людей в навчальних закладах.
Щодо термінів, то попередньо Національний мультипредметний тест планують провести в перші дві декади липня.

Кількість тимчасово внутрішньо переміщених дітей, які долучилися до навчання з інших областей у різний період складала до 50 осіб.. Це Донецька, Луганська, Харківська області…
Сьогодні на обліку перебуває 28 таких учнів.

– Отже, все ж таки мова йде про організовані поїздки випускників Межівщини до центрів тестування ? Скажімо, Павлоград, Першотравенськ, Дніпро…

Діденко В. В.
– Сподіваємось, що ні. Результатом нашої спільної роботи у цьому напрямку стало включення одного з провідних освітніх закладів Межівської громади до переліку тимчасових пунктів тестування НМТ.
Таким чином, учні Межівської СТГ, які були зареєстровані на ЗНО, зможуть пройти НМТ саме у нашій громаді. А також – учні сусідніх громад колишнього Межівського району та, сподіваємось, і громад сусідньої Донеччини.
Одночасно це може бути 45 учнів, які складатимуть тест у трьох аудиторіях. Ще раз підкреслюю: ми маємо такі можливості. Станом на сьогодні зареєстровано вже 70 учасників НМТ.
Але… Є певні проблеми, адже, як ми знаємо, Межівську громаду включено до переліку громад, які знаходяться в зоні ведення активних бойових дій. Це унеможливлює проведення тестування на нашій території. Чекаємо на остаточне рішення.

– Ми неодноразово висвітлювали роботу наших освітян з внутрішньопереміщеними дітьми. Скільки таких школярів сьогодні навчається у громаді?

Сметана Н. В.
– Кількість тимчасово внутрішньо переміщених дітей, які долучилися до навчання з інших областей у різний період складала до 50 осіб.. Це Донецька, Луганська, Харківська області…
Сьогодні на обліку перебуває 28 таких учнів, серед них – одна випускниця 11 класу.

Іванисенко Л. І.
– Ми досить активно почали працювати з переміщеними особами. Розумієте… Від перших днів війни намагалися по максимуму охопити освітнім процесом цих дітей.
Як виглядав цей алгоритм? Спілкувалися з переселенцями у місцях їх проживання. Запрошували на навчання, працювали індивідуально, придбавали зошити та ін.
Робота у цьому напрямку триває.
Зараз навіть ті, хто далі евакуювався далі – на захід зізнаються, що більше ніде не зустрічали такої уваги та підтримки. Це – дуже приємно і робить честь нашим педагогам. Є й такі, хто до сьогодні, перебуваючи за межами Межівської громади – залишаються нашими учнями.

Однозначно, ми віримо в краще. І працюємо, наближаючи перемогу, кожен на своєму робочому місці. Чекаємо, коли наша армія вижене окупантів з території України і можна буде нормально, планомірно працювати на перспективу…

– Відчувається рішучість, повний контроль над ситуацією. Але все ж: головні проблеми, які є непереборними в умовах війн? Якість знань учнів? Фінансування освітніх установ? Здається скорочено відпустки вчителям.

Діденко В. В.
– Проблеми, звичайно, є. Їх достатньо. Війна… Що ще можна додати? Освітяни, як і всі громадяни розуміють, що головне – перемога, а там ми обов’язково все надолужимо, підтягнемо, наздоженемо.
Проблеми, насамперед – психологічні. Люди стурбовані. Нестабільність. Невпевненість у завтрашньому дні. Причому такий психологічний тиск стосується як дорослих, так і дітей…

Лариса Іванисенко:
– До речі, ефективно у цьому напрямку працюють ФБ-спільноти психологічної підтримки «Я можу тобі допомогти» та «Практичні психологи Межівської СТГ» , де психологічну допомогу надають саме практичні психологи Межівської СТГ.

Діденко В. В.
– Дійсно, у зв’язку зі зменшенням державної освітньої субвенції, продовженням терміну дії воєнного стану в країні, зменшено термін відпустки освітян з 56 до 24 днів.
Дні, що залишаються – будуть зараховані, як вимушений простій із збереженням 2/3 посадового окладу. Це ж стосується молодшого обслуговуючого персоналу.
Але це не означає, що освітяни сидять чи сидітимуть склавши руки. Ні! Всі заклади освіти активно займаються благоустроєм і не тільки пришкільних територій. Багато ліцеїв, гімназій, дитячих садків займаються волонтерством, допомагають нашим захисникам.


…Не дивлячись ні на що, цього року ми обов’язково відзначимо лауреатів селищної премії для обдарованих дітей та їх наставників «З надією в майбутнє Межівщини».
Маємо 10 лауреатів: 7 учнів (насамперед це – призери та переможці обласних олімпіад) та 3 педагоги.
Плануємо провести он-лайн фестиваль інноваційних технологій «EDU-FEST», у якому традиційно беруть участь творчі та креативні педагоги.
…Далі – ми продовжуємо вірити у краще і працюємо з майбутніми першокласниками. Класи вже сформовано. Основна підготовка до нового навчального року буде відбуватися влітку, а зараз вчителі намагаються налагодити контакти з учнями та їхніми батьками.
Ми молимося за наших колег. Як вже згадали – на захист Вітчизни добровольцями та мобілізованими пішли 8 педагогів та 9 працівників молодшого обслуговуючого персоналу.
Однозначно, ми віримо в краще. І працюємо, наближаючи перемогу, кожен на своєму робочому місці. Чекаємо, коли наша армія вижене окупантів з території України і можна буде нормально, планомірно працювати на перспективу…

Шановні освітяни! Шановні колеги!

Пишаємося кожним із вас! Разом ми зможемо все!
Тримаймося! Ми – сильні! Ми – Україна!

Спілкувався Євген Травневий.