Захисників України, Григорівська та Козацька: у Межівській громаді підвели підсумки громадського обговорення перейменування вулиць

21 грудня у Межівській селищній раді підвели підсумки Громадського обговорення перейменування вулиць  громади. До розширеного переліку, який було представлено жителям громади увійшло 63 вулиці.

Нагадаємо, що  з 18 жовтня по 18 грудня у Межівській селищній територіальній громаді Синельниківського району тривало  Громадське обговорення щодо перейменування топонімів (вулиць), які  названі на честь діячів російської імперії чи радянського союзу або мають російське походження та підлягають під дію ЗУ «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

До робочої групи з питань перейменування вулиць та інших об’єктів топоніміки Межівської СТГ увійшли депутати, очільники старостинських округів, історики, філологи тощо.

Отже, робочою групою було визначено 59 об’єктів-топонімів на території громади – всі назви вулиць, що містять назви діячів російської імперії чи Радянського Союзу), або мають російське походження та підлягають під дію ЗУ «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». А також об’єкти, які є русизмами, як-то, вулиці: Западна, Южна, Пісчана, Переїздна тощо чи мають неправильний відмінок, наприклад: має бути вулиця Тараса ШевченкА замість Тараса ШевченкО.

Таким чином, всього до розширеного переліку, який було представлено на обговорення жителям громади увійшло 63 вулиці.

Громадське обговорення тривало з 18 жовтня по 18 грудня та проходило у кількох форматах: зокрема, через електронне опитування, у форматі зборів, зустрічей – на території населених пунктів старостинських округів Межівської селищної ради та на території селища Межова; шляхом подання письмових та усних пропозицій або за телефоном.

Відповідні матеріали систематично розміщувались і на ресурсах «Межівського меридіана»: в друкованому варіанті газети, на сайті, сторінці у Фейсбук.

Найбільше об’єктів (вулиць), що підлягають перейменуванню – по Іванівському старостинському округу – 18, селищу Межова – 18, а також: Демуринський старостинський округ – 8, Український старостинський округ – 7,  Райпільський – 5, Веселівський – 4, Преображенський старостинський округ – 3. У Новогригорівському старостаті таких топонімів немає.

21 грудня відбулося  засідання робочої групи, на якому підвели підсумки громадського обговорення та узагальнили  пропозиції (зауваження), що надійшли до 18 грудня включно.

Відверто скажемо, що їх кількість, десь можливо, стала меншою за очікувану – загалом біля 100 пропозицій. По деяких вулицях –  їх не було зовсім.

Якими критеріями та мотивами керувалася робоча група?

В ідеалі – топонім мав нести у собі  особливий сенс для мешканців населеного пункту чи території.

Є думка, щоб нові назви швидше викорінювали старі, вони мають бути зручними для вимови й легко запам’ятовуватися.

Однак «гарний» топонім — не ключовий критерій, адже назви вулиць мають бути належно осмислені і не стати приводом для чергового перейменування у найближчому майбутньому.

Зараз помітна тенденція, коли в багатьох містах громадськість і експерти пропонують перейменувати вулиці, проспекти, провулки, сквери, парки тощо на честь загиблих героїв російсько-української війни.

З одного боку – це жест вшанування пам’яті тих, хто віддав своє життя за свободу України і подібні назви також допомагають нам формувати публічний простір, який відображатиме нашу сучасну історію.

З іншого – вже сьогодні на території громади ми маємо і населені пункти, і навіть вулиці, де проживали, наприклад двоє та більше наших загиблих Героїв-земляків…

Як бути в такому випадку?

Тому робоча група, дотримуючись рекомендацій, вирішила: до закінчення війни не подавати для вшанування у назвах вулиць імен загиблих Героїв – жителів та уродженців Межівської громади. 

– Питання їх вшанування і увічнення буде ОБОВ’ЯЗКОВО вирішене після Перемоги, – відзначила робоча група.

Під час засідання досить предметно обговорили назву кожної вулиці, що підлягає перейменуванню, врахували пропозиції, які в тому числі надійшли за підсумками зборів у старостинських округах.

Їх (пропозиції) можна розділити за кількома категоріями: патріотичні, наприклад, вулиця Героїв чи вулиця Захисників України, у цьому ж переліку: Козацька, Гідності або більш загальні: Вишнева, Світанкова, Святкова, Відрадна, Малинівська,  Благодатна тощо.

Отже, на сьогодні робочою групою сформовано цілком конкретні пропозиції щодо перейменування для розгляду на сесії Межівської селищної ради, яка відбудеться вже наступного року.

Разом з тим, є ряд вулиць, які ще «чекають» на рекомендації (висновки) Українського інституту національної пам’яті: 8 Березня (Межова), Гоголя (Межова), Короленка (Межова, Іванівка), Надточого (Межова), Осипенко (Межова), Котлярської (Демурино), Капустіна (Веселе). Тобто, не виключено, що згадані вулиці можуть залишитись із сьогоднішніми назвами.

Перелік вулиць та інших об’єктів топонімії  Межівської селищної територіальної громади, що підлягають перейменуванню:

смт Межова

– вулиця 8 березня рекомендації УІНП

– вулиця Водоп’яноваКочергівська

– вулиця ГагарінаКосмічна

– вулиця Гоголя – рекомендації УІНП

– вулиця КомароваКаденюка

– вулиця КриловаГлібова

– вулиця Короленка – рекомендації УІНП

– вулиця КутузоваКозацька

– вулиця ЛермонтоваСвітанкова

– вулиця МалиновськогоМалинівська

– вулиця Надточого – рекомендації УІНП

– вулиця Осипенко – рекомендації УІНП

– вулиця СувороваБлагодатна

– вулиця ПушкінаЮхима Пушкіна

– вулиця УшаковаВідрадна

– вулиця ЧкаловаГригорівська

– вулиця ПершотравневаТравнева

– вулиця Тягова підстанціяТягова Підстанція

смт Демурине

– вулиця Котлярськоїрекомендації УІНП

– вулиця ПушкінаВишнева

– провулок ОктябрськийОсінній

– вулиця ЧеховаСонячна

– вулиця Южна  – Південна

с. Василівка

– вулиця ЗападнаЗахідна

с. Веселе

– вулиця ГагарінаМиру

– вулиця НагорнаНагірна

– вулиця Капустінарекомендації УІНП

с. Вознесенське

– вулиця ЧкаловаПілотна

– вулиця ПушкінаФермерська

с. Володимирівка

– вулиця ГорькогоЛесі Українки

– провулок ОгороднійУкраїнський

с. Всесвятське

– вулиця КомароваУрожайна

– вулиця Пушкіна Мальовнича

с. Іванівка

– провулок Ватутіна – Соколівський

– провулок Волкова – Кленовий

– провулок Короленка – рекомендації УІНП

– вулиця ГагарінаКосмічна

– провулок КошевогоКозацький

– вулиця КренкеляДубова

– вулиця НіколаєваВишнева

– вулиця ПапанінаОріхова

– вулиця ПацаєваЗелена

– провулок ПоповичаЗахідний

– вулиця ПотьомкінаОзерна

– провулок Пушкіна Казковий

– провулок СтепнийСтеповий

– вулиця Тітова – Сливова

– вулиця ЧернишоваНова

– вулиця ЧеховаДружби

– провулок ЧкаловаПілотна

– вулиця ПісчанаПіщана

с. Новолозуватівка

– вулиця ВодопʼяноваГідності

с. Новопідгородне

– вулиця Віктора ШевченкоВіктора Шевченка

– вулиця Тараса ШевченкоТараса Шевченка

– вулиця ПереїзднаПереїзна

с. Олександрівка

– вулиця Южна – Південна

с. Преображенка

– вулиця ГагарінаЗахисників України

с. Райполе

– вулиця ГоголяВишнева

– вулиця ПушкінаМиру

с. Славне

– вулиця ЧкаловаСвітанкова

– вулиця ПушкінаСонячна

с. Степове

– вулиця КомароваСтавкова

с. Українка

– вулиця Гагаріна – Східна

У  разі, якщо до 27 січня 2024 року Межівською селищною радою не буде прийнято рішення щодо перейменування вулиць та інших об’єктів топонімії Межівської селищної територіальної громади, то відповідне рішення буде прийнято  Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.

підготував Євген Травневий