Субота, 20 Липня, 2024
Важливо!Життя громадиПро головне

Без Пушкіних, Чкалових та Гагаріних: у Межівській громаді перейменують 59 вулиць. Повний перелік

…«Український шлях», «Київський бульвар», «Героїв України» тощо — від початку повномасштабного вторгнення такі назви вулиць, проспектів чи площ з’являються у всьому світі. За даними Міністерства закордонних справ України станом на початок вересня 14 іноземних міст українізували свої топоніми. Символічно, що для такого «ребрендингу» обрали саме ті вулиці, де розташовані посольства й консульства РФ.

18 жовтня у Межівській громаді Синельниківського району стартувало Громадське обговорення щодо перейменування 59 топонімів (вулиць), які  названі на честь діячів російської імперії чи радянського союзу або мають російське походження та підлягають під дію ЗУ «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Нагадаємо, що 27 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні i деколонізацію топонімії».

У зв’язку з цим, прийняте відповідне розпорядження селищного голови № 105/Р та створено робочу групу з питань перейменування вулиць та інших об’єктів топоніміки Межівської селищної територіальної громади, які містять російські походження, затверджено її персональний склад. Це і депутати, і очільники старостинських округів, історики, філологи тощо.

Працівниками виконавчого комітету селищної ради та Межівської центральної публічної бібліотеки опрацьовано перелік об’єктів-топонімів на території громади.

За їх висновками, 59 з них – іменні (мають назви діячів російської імперії чи Радянського Союзу), або мають російське походження та підлягають під дію ЗУ «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Всі об’єкти – назви вулиць.

Найбільше об’єктів (вулиць), що підлягають перейменуванню – по Іванівському старостинському округу – 17, селищу Межова – 16, а також: Демуринський старостинський округ – 8, Український старостинський округ – 7,  Райпільський – 4, Веселівський –  4, Преображенський старостинський округ – 3. У  Новогригорівському старостаті таких топонімів немає.

На сьогодні проведено вже кілька засідань робочої групи, одним з основних завдань якої є напрацювання фахових пропозицій для розробки Проєкту рішення по перейменуванню вулиць населених пунктів громади з метою продовження процесу відродження національної пам’яті українського народу.

Зокрема, за результатами роботи групи, було визначено необхідність винесення на обговорення жителів громади перелік вулиць та провулків Межівської СТГ для подальшого їх перейменування.

Цього тижня,  відповідно до рішення виконавчого комітету Межівська селищна рада розпочала процес Громадського обговорення щодо перейменування вулиць та запрошує усіх бажаючих долучитись до обговорення даного питання.

Строк проведення: з 18 жовтня 2023 року по 18 грудня 2023 року.

Яким чином пропонується провести Громадське обговорення ?

Електронне опитування:

Через платформу GoogleФорми https://forms.gle/eR3xWWsMq3ZniKpv6;

У форматі зборів, зустрічей:

– на території населених пунктів старостинських округів Межівської селищної ради та на території селища Межова;

Шляхом подання письмових пропозицій:

– на поштову адресу: проспект Незалежності, 8 селище Межова Синельниківський район Дніпропетровська область, 52900;

– на електронну адресу: mejvk@ukr.net.

Шляхом подання усних пропозицій:

– за адресою: проспект Незалежності, 8 селище Межова Синельниківський район Дніпропетровська область, 52900, приміщення відділу культури Межівської селищної ради (ІІ поверх, вхід зі сторони Меморіалу пам’яті).

або за телефоном: +380 (63) 2919 834

– Анонімні пропозиції не реєструються і не розглядаються.

– Усні, письмові, електронні пропозиції приймаються тільки із зазначенням прізвища, імені, по батькові та адреси особи, яка їх подає.

– Юридичні особи подають пропозиції у письмовій чи електронній формі із зазначенням найменування, місцезнаходженням, реєстрації, коду ЄДРПОУ.

У  разі, якщо в строк до 27 січня 2024 року, Межівською селищною радою не буде прийнято рішення щодо перейменування вулиць та інших об’єктів топонімії Межівської селищної територіальної громади, то відповідне рішення буде прийнято  Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.

За підсумками обговорення, робоча група  узагальнить пропозиції (зауваження), що надійшли до 18 грудня включно та врахує їх під час розробки Проєкту.

Які є рекомендації?

В ідеалі – топонім має нести у собі  особливий сенс для мешканців населеного пункту чи території.

Є думка, щоб нові назви швидше викорінювали старі, вони мають бути зручними для вимови й легко запам’ятовуватися.

Однак «гарний» топонім — не ключовий критерій, адже назви вулиць мають бути належно осмислені і не стати приводом для чергового перейменування у найближчому майбутньому.

Зараз помітна тенденція, коли в багатьох містах громадськість і експерти пропонують перейменувати вулиці, проспекти, провулки, сквери, парки тощо на честь загиблих героїв російсько-української війни.

З одного боку – це жест вшанування пам’яті тих, хто віддав своє життя за свободу України і подібні назви також допомагають нам формувати публічний простір, який відображатиме нашу сучасну історію.

З іншого – вже сьогодні на території громади ми маємо і населені пункти, і навіть вулиці, де проживали, наприклад двоє та більше наших загиблих Героїв-земляків…

Як бути в такому випадку? Одним словом – це питання саме для громадського обговорення, аби максимально врахувати думку більшості.

Тому робоча група звертається з проханням: до закінчення війни не подавати для вшанування у назвах вулиць імен загиблих Героїв-земляків. Питання їх вшанування і увічнення буде ОБОВ’ЯЗКОВО вирішене після Перемоги.

Під час засідань робочої групи звучало чимало думок та пропозицій щодо можливих назв вулиць, які можна розділити за категоріями: патріотичні – Героїв України, Захисників України, Волонтерська у цьому ж переліку:  Єдності, Мужності, Справедливості, Гідності або більш загальні: Калинова, Залізнична,  Святкова, Світанкова, Кринична, Затишна тощо.

Перелік об’єктів, яким пропонується змінити назву (перейменувати), відповідно до вимог чинного законодавства:

 смт Межова:

вулиця 8 березня,  вулиця Водоп’янова, вулиця Гагаріна, вулиця Гоголя, вулиця Комарова, вулиця Крилова, вулиця Короленка, вулиця Кутузова, вулиця Лермонтова, вулиця          Малиновського, вулиця Надточого, вулиця Осипенко, вулиця Суворова, вулиця Пушкіна, вулиця Ушакова, вулиця Чкалова;

– смт Демурине:

вулиця Котлярської, вулиця Пушкіна, провулок Октябрський, вулиця Чехова, вулиця Южна (русизм);

– с. Василівка:

вулиця Западна (русизм);

– с. Веселе:

вулиця Гагаріна, вулиця Нагорна, вулиця Капустіна;

– с. Вознесенське:

вулиця Чкалова, вулиця Пушкіна;

– с. Володимирівка:

вулиці Горького, провулок Огородній (русизм);

– с. Всесвятське:

вулиця Комарова, вулиця Пушкіна;

– с. Іванівка:

провулок Ватутіна, провулок Волкова, провулок           Короленка, вулиця Гагаріна, провулок Кошевого, вулиця Кренкеля, вулиця Ніколаєва, вулиця Папаніна, вулиця Пацаєва, провулок Поповича, вулиця Потьомкіна, провулок Пушкіна, провулок Степний (русизм), вулиця Тітова, вулиця Чернишова, вулиця Чехова, провулок Чкалова.

– с. Новолозуватівка:

вулиця Водоп’янова;

– с. Новопідгородне:

вулиця Віктора  Шевченко (має бути Шевченка), вулиця Тараса Шевченко (Шевченка);

– с. Олександрівка:

вулиця Южна (русизм);

– с. Преображенка:

вулиця Гагаріна;

– с. Райполе:

вулиця Гоголя, вулиця Пушкіна;

– с. Славне:

вулиця Чкалова, вулиця Пушкіна;

– с. Степове:

вулиця Комарова;

– с. Українка:

вулиця Гагаріна.

Що відомо про процес дерусифікації та декомунізації?

Процес декомунізації в Україні ухвалено Верховною Радою 9 квітня 2015 року пакетом законів, згідно з якими усі радянські назви потрібно змінити, радянську символіку — демонтувати.

27 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні i деколонізацію топонімії»

У рамках процесу декомунізації та дерусифікації позбуваємося не лише вулиць із радянськими назвами, а й пам’ятників, погрудь, зірок, меморіальних дошок, серпів та молотів.

Один з останніх радянських топонімів на території Межівської селищної ради – у селі Новогригорівка. 

 

0 0 голосів
Рейтинг статті
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі