Субота, 5 Жовтня, 2024
Ви - вдома! Інтеграція ВПО у життя Межівської громадиЖиття громадиПро головне

Як діти-переселенці долучаються до освітнього процесу у Межівській громаді

Війна в Україні призвела до дестабілізації  багатьох аспектів суспільного життя. Однією з найбільш уразливих галузей стала освіта, яка не встигла стабілізуватися після випробування глобальною пандемією.

Від початку повномасштабного вторгнення російських окупантів, навчальні заклади змушені адаптуватися до обмежень та загроз, зіткнулися із завданням гарантувати безпеку, надійність та доступність освіти в найскладніших умовах. 

Не виключення – і система освіти Межівської селищної ради Синельниківського району, що знаходиться на крайньому сході Дніпропетровської області.

Але, як би складно не було, освітній процес у громаді від 24 лютого 2022 року не переривався. Так, насамперед мова йде про онлайн…  Так – повітряні тривоги та звуки сирен  стали невід’ємною частиною і освітнього процесу…  

Але, головне те, що освітянам Межівщини вдалося не лише зберегти мережу освітніх закладів, а й кількість учнів у ліцеях/гімназіях та вихованців у дитячих садках.

Облаштовуються укриття, поступово впроваджується змішана форма навчання.

Більше того, навчальні заклади громади поповнюють дітки – внутрішні переселенці. На жаль, їх кількість зростає…

Про інтеграцію дітей категорії ВПО у освітній процес Межівської громади та: що робити, коли родина переселенців прийняла рішення про навчання дитини у закладі освіти Межівської СТГ – читайте далі.

…Фахівці відзначають, що виклики, пов’язані з інтеграцією внутрішньо переміщених осіб протягом 2022-2023 років –  є проявом нових демографічних процесів в Україні.

Вимушене переселення піднімає на інший рівень, якщо хочете – загострює питання з доступом до освіти та медичних послуг, працевлаштуванням, психологічною адаптацією тощо. У громадах з’являються нові групи населення, змінюється його структура та кількість, а разом з цим розширюється і спектр соціальних, медичних та освітніх потреб.

Межівська громада знаходиться на крайньому сході Дніпропетровської області і протягом всього періоду повномасштабної війни однією з перших приймає тисячі вимушених переселенців, насамперед з Донецької області. За інформацією відділу соціального захисту Межівської СТГ на початок 2024 року лише офіційно зареєстровано понад 5960 внутрішніх переселенців.

Разом з тим, у відділі освіти Межівської селищної ради повідомляють, що на сьогодні у закладах дошкільної та середньої освіти громади навчається 130 дітей, що мають статус ВПО. З них: 44 дитини відвідують дошкільні навчальні заклади та, відповідно, 86 – учні ліцеїв та гімназій. Це діти з: Авдіївки, Макіївки, Марганця, Нікополя, Курахового, Ясинуватої, Горлівки, Горняка, Стаханова, Харкова, більш масово – із сусідніх  Покровська та  Мирнограда Донецької області.

У переважній більшості навчальних закладів  громади – навчання проходить у онлайн форматі, але у окремих ліцеях та дитячих садках, які облаштовані найпростішими укриттями, поступово  впроваджується і змішана форма навчання (за згодою батьків).

– Намагаємося максимально інтегрувати вимоги сьогодення для створення безпечного освітнього середовища для наших діток. Насамперед, це облаштування укриттів, відпрацювання алгоритму дій під час повітряних тривог, підтримка емоційного стану наших учнів. Адже діти можуть відчувати труднощі у розумінні і сприйнятті подій, що відбуваються. – говорить начальник відділу освіти Межівської селищної ради Вікторія Діденко. – Стосовно адаптації дітей категорії ВПО у освітні заклади громади, то ми над цим працюємо постійно. Цифра таких дітей – понад 130,  говорить сама за себе. Оскільки Межівська громада знаходиться на межі Дніпропетровської та Донецької областей, то учні зі статусом вимушених переселенців є практично у кожному освітньому закладі.

Але я б не сказала сьогодні, що це є проблема. Так, це нові завдання і виклики, але ми готові до них.  Навпаки – радо приймаємо до нашої великої родини нових учнів та вихованців. Максимально спрощуємо алгоритми зарахування дітей до навчальних закладів Всі, скажімо так, бюрократичні  питання: з відновленням документів, оцінок та ін. (адже ситуації бувають різні) – вирішуються  завжди позитивно.

Олі з Нікополя лише 6 років; Еліна з Курахово та Ліна з Дніпра –  учениці 5 класу, а  8-класниця Софія зі Старомлинівки Донецької області, що зараз під окупацією.

Всі ці дівчатка разом з батьками залишили рідні домівки, рятуючись від російських ракет та снарядів із найшли прихисток у Межівській громаді. Сьогодні вони намагаються повернутись до звичного ритму життя, зокрема, відвідують  школу та дитячий садок.

…Маленька Оля, коли чує сирену повітряної тривоги – бере свій матрасик і йде до коридору, де діє правило двох стін. Їй лише 6 років, але вона добре знає, що таке війна… Разом з мамою вони залишили Нікополь, який ось уже два роки перебуває під постійними обстрілами окупантів. Вирішили виїхати у безпечне місце – на батьківщину Наталії, у Новопавлівку. Тато/чоловік – В’ячеслав сьогодні  захищає Україну.

– Оля дуже активна, привітна. Їй наступного року йти до школи, тож вирішили довіритись професіоналам у підготовці. І тільки з’явилась така нагода, одразу вирішили нею скористатись. розповідає мама дівчинки  Наталя. – Коли через морози кілька днів була вимушена пауза, то Оля кожного дня запитувала мене: коли ж ми нарешті підемо до садочка?

Мама говорить, що проблем із влаштуванням доньки до дитсадка – не було взагалі. Побачили, що будується укриття і зрозуміли, що садочок має скоро розпочати свою роботу. Тому з нетерпінням на це чекали.

Директор закладу Юлія Анатоліївна підтверджує, що головне батькам прийти до закладу. Всі інші питання  – суто технічні.

– Треба написати  заяву, вказати якими пільгами користуються, на який час/термін готові привести дитину, обов’язковими є: свідоцтво про народження, медична довідка, ну і звичайно, довідка ВПО.  Повторюсь – головне  прийти до дитячого садка, а ми все підкажемо і допоможемо.

 …Ліна і Еліна – учениці 5 класу.

Ліна ( на фото – справа) вже 4 місяці навчається у Межівському ліцеї № 1, вона приїхала до Межової  з Дніпра.

– Я трішки сумую за своїм класом, моя школа на Тополі (мікрорайон Дніпра). Але і тут  мені подобається. Все  – добре, головне, що є можливість прийти до школи.  Це значно цікавіше, аніж навчатися онлайн. Є вже багато друзів: і дівчата, і хлопці…

У Еліни взагалі цього був перший день навчання у Межівському ліцеї. Вона – з міста Курахово, де сьогодні масово проходить евакуація населення.

Два роки також навчалася онлайн. Але говорить, що знання краще засвоюється офлайн, є можливість спитати у вчителя. І що не менш важливо – спілкування з однолітками.

Перші враження від нової школи дуже позитивні!

Дівчата – творчі особистості, у обох улюблений предмет мистецтво та дизайн.

Юлія Дроздова, директорка Межівського ліцею №1

– Працювати з дітьми категорії ВПО заклад почав ще 2014-го. За ці майже 10 років через наш ліцей пройшло біля 100 дітей вимушених переселенців.  Тобто є такі дітки, які навчаються у нас вже 8 років.

Юля Володимирівна розповідає, що є випадки, коли учні  з Сєвєродонецька чи Луганська згодом виїхали до Дніпра, але… все ж таки  продовжують онлайн навчання у Межівському ліцеї.

– Ми не хочемо вас залишати, нам дуже подобається, все влаштовує – говорять вони.

Сьогодні у закладі 25 дітей категорії ВПО: з Донецької (Авдіївка, Курахово), Луганської, Харківської області.

– Вони вливаються у колектив дуже легко, прагнуть до навчання. Цим дітям приділяється належна увага, адже кожен день у вчителя починається з того, що він запитує: як у кожного справи, бачить яка атмосфера.

Юлія Володимирівна відзначає, що  безумовно, є відповідний порядок зарахування дитини до закладу загальної середньої освіти, перелік документів. Але…:

– Я хочу сказати батькам, які мають бажання аби їх діти навчались у нашому закладі –  просто приходьте у ліцей  і ми вам допоможемо! – говорить вона і продовжує, –  Нам доводиться мати справу з різними історіями та обставинами. І підхід до їх вирішення – індивідуальний.

Хтось приїздить вже з особовою справою, а інші – просто із… свідоцтвом про народження. Але це не страшно. Відновлюємо документи,  відновлюємо результати знань, електронні табеля, свідоцтва досягнень.

У будь-якій ситуації є вихід і ми його обов’язково знайдемо – повірте!

Бувають навіть випадки, коли ми просто прохаємо телефон попереднього освітнього  закладу – адміністрації школи (якщо це можливо) і дитина йде навчатись, а ми самі проводимо всю необхідну роботу.  

Софія – 8 клас та мама Альона ( Межівський ліцей № 2)

Вони –  із Старомлинівки  Донецької області, поруч із Великою Новосілкою. Сьогодні їх населений пункт – під окупацією рашистів.

Мама згадує, що небезпечно для життя стало з перших же днів повномасштабного вторгнення.

Тому, вже 5 березня вони виїхали до Запоріжжя, а з жовтня 2022-го родина проживає у Межовій. Допомогла у цьому сестричка Альони – Марина, що також евакуювалася із Кліщіївки (біля Бахмута) і знайшла прихисток у Межівській громаді.

Софія навчалася деякий час у одному з ліцеїв міста Запоріжжя, але з вересня 2023 -го – вона учениця Межівського ліцею №2.

Розповідає, що її однокласники із Старомлинівської школи живуть  і навчаються по всій Україні, є навіть за кордоном.

Софії подобається навчання у Межівському ліцеї №2 , відзначає класного керівника Вікторію Миколаївну.

Разом з мамою підкреслюють, що жодних труднощів аби долучитись до дружньої родини ліцею не відчули, розпочали навчання тільки-но звернулись до закладу.

У ліцеї збудовано тимчасове укриття, але дівчина зізнається, що кожного разу відчуває хвилювання, коли лунає сирена повітряної тривоги…

Начальник відділу освіти, молоді та спорту Межівської селищної ради Вікторія Діденко:

– Ми докладаємо усіх зусиль, щоб діти ВПО  почувалися в безпеці та повертались до нормального життя, наскільки це можливо зараз. Також пропонуємо вступати у гуртки, відповідно до вподобань, відвідувати спортивні секції, тощо.

Отже, якщо внутрішньо переміщена особа потребує організації навчання у закладі Межівської селищної ради за детальними роз’ясненнями вона може звернутися:

– до найближчого закладу освіти;

– до відділу освіти, молоді та спорту (смт Межова, проспект Незалежності) ;

– до представника соціальної служби, яка проводить реєстрацію ВПО.

Які документи потрібно надати аби записати дитину дитину-переселенця в школу чи дитячий садочок ?

Зарахування дітей з числа внутрішньо переміщених осіб до закладів загальної середньої освіти відбувається відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти i науки України від 16 квітня 2018 року № 367 (далі – Порядок).

Законний представник дитини звертається з відповідною заявою до закладу загальної середньої освіти та надає перелік документів визначених пунктами 4, 5 розділу І Порядку:

1) копія свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу здобувача освіти (під час подання копії пред’являється оригінал відповідного документа);

2) оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 серпня 2010 року № 682, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за № 794/18089;

3) оригінал або копія відповідного документа про освіту (за наявності);

4) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

5) висновок ІРЦ (для дітей з особливими освітніми потребами).

 Реєстрація до закладів дошкільної освіти

Реєстрація дітей до закладу дошкільної освіти віком від народження до 3-х років здійснюється безпосередньо в садочку або ж у відділ освіти Межівської селищної ради.

При собі необхідно мати свідоцтво про народження дитини та документ, який засвідчує особу одного з батьків.

Дитину буде зареєстровано у програмі реєстрації до садочка за місцем проживання родини; батькам буде видано довідку про реєстрацію. При виповненні дитині 2-2,5 років довідка про реєстрацію замінюється в управлінні освіти і науки на направлення до садочка. З даним направленням батьки звертаються до керівника закладу дошкільної освіти.

При зарахуванні у садочок необхідно надати наступні документи: заява про зарахування дитини до ЗДО, картка щеплень та довідка територіального закладу охорони здоров’я про те, що дитина здорова і може відвідувати заклад дошкільної освіти.

Підготував “Межівський меридіан” у рамках Проекту” Ви – вдома: інтеграція ВПО у життя громади. Частина друга”, що реалізується в рамках виконання проекту «Ефективні місцеві ЗМІ: цифровий розвиток для залучення громад» за фінансової підтримки Європейського Союзу.