День Святої Трійці: традиції, прикмети, ворожіння

Трійця відзначається три дні – у неділю, понеділок та вівторок. У ці дні прийнято прикрашати свої будинки травою, квітами, зеленими гілками клена, верби, липи. Забороненим деревом у наших предків вважалися осика, іноді верба. Гілки прикріплювали до вікон, на ворота, а підлогу було прийнято устеляти травами: любистком, м’ятою, лепехою (татарським зіллям). Вважалося, що у ці дні рослини мають особливу захисну і лікувальну силу.

У понеділок православні відзначають День Святого Духа, коли забороняється працювати на землі, але можна шукати в ній скарб – нібито земля обов’язково подарує хорошій людині щось цінне. У давнину у цей день молодь влаштовувала масові гуляння на природі – співали пісні, розкладали багаття і ворожили.

Що потрібно на Трійцю нести до церкви

До церкви несуть гілки берези, клена або дуба, польові квіти. Таким чином, люди висловлюють подяку Богу за те, що він відродив їх через хрещення у нове життя. Освячену зелень засушували і зберігали весь рік. Вона слугувала як оберіг від пожеж і недугів.

Народні прикмети та повір’я на Трійцю

Щоб негаразди і хвороби не притягувалися, люди подавали щедру милостиню, надавали допомогу тим, хто її потребував.
Скатертину, якою застеляли святковий стіл на Трійцю, не прали, а дбайливо зберігали і нікому не показували. Люди вірили, що така скатертина здатна залучити в будинок багатих кандидатів у наречені для дочки, а також гарних і працьовитих кандидаток у дружини для сина.

Якщо в П’ятидесятницю мрячить дрібний дощик, після якого встановлювалася сонячна погода, значить, в цьому сезоні можна очікувати багатого врожаю.

В Трійцю заборонено займатися будь-якою роботою, крім приготування їжі, в тому числі для домашньої худоби.

У духів день не рекомендується купатися в річці. Це пов’язано з повір’ями про русалок і водяних, які виходять на берег, гойдаються на гілках, заманюючи молодих людей у воду.

Ворожіння на свято Трійці на характер чоловіка

Кожна незаміжня дівчина, напевно, бажає дізнатися не тільки про те, коли ж відбудеться довгоочікуване весілля, але і про характер, а також зовнішність майбутнього чоловіка. З цією метою дівчата збиралися в хаті і розкладали на великому столі 9 предметів. Одній з них зав’язували рушником очі, розкручували навколо осі і підводили до столу. Дівчина повинна була наосліп вказати пальцем на один із предметів, по якому судили про головну якість, якою буде володіти її майбутній чоловік.

Тлумачення предметів: чавунець – поступливий чоловік, який у всьому буде слухатися дружину, тарілка – ледачий чоловік, блюдце – чоловік з дуже привабливою зовнішністю, турботливий і люблячий, товкачка для картоплі – чоловік буде лисим; чашка – доброта, чуйність; ложка – дуже заможний; черпак – чоловік буде «ходити наліво»; вилка – працьовитий і майстерний; ніж – скандаліст і скупий, матиме злий і мстивий характер.