Любов ЖОРУШКІНА: «…Щоб лабораторія була на рівні Сінево»

15 квітня відзначається День лікаря-лаборанта.

Лікар-лаборант або просто лаборант – це людина, без роботи якої неможливо проводити лікування хворих у медичних установах, дати оцінку санітарно-епідеміологічного стану різних підприємств, міст, країн і навіть заарештувати винних у злочинах. 15 квітня відзначається День лікаря-лаборанта. Це свято на честь визнання ролі фахівців біомедичних лабораторій у діагностичних і профілактичних установах охорони здоров’я. Клініко-діагностична лабораторія є і в Межівській лікарні. Це цілодобовий пост, де працює сім лаборанток і дві лікарки – завідуюча лабораторією Яна Руда та Любов Жорушкіна. З останньою ми поспілкувалися напередодні професійного свята.

Любов Жорушкіна – медичний директор, заступник головного лікаря Центральної лікарні. 2009 року закінчила Дніпропетровську медичну академію.

– Працювати я починала у районній санепідстанції на посаді заступника начальника. А потім Григорій Миколайович Черненко (на той час він був головним лікарем) запросив мене на роботу в лікарню, там якраз звільнилося місце. Я пройшла курси, отримала черговий сертифікат і почала працювати завідуючою лабораторією.

Після декретної відпустки Любов Жорушкіна вийшла вже на посаду медичного директора. Це відповідальна посада, бо медичний директор є заступником головного лікаря і організовує, по суті, увесь медичний процес. Але коли є час, вона обов’язково допомагає в лабораторії.

Пані Любов – натура активна і цілеспрямована. Не в її стилі рутинна робота. Вона любить розвиватися і рухатися вперед, цікавиться новинками у своїй галузі. І хоч через карантинні обмеження тимчасово призупинені курси підвищення кваліфікації, та молода лікарка знаходить способи збільшити багаж знань. Робить вона це дистанційно, відвідуючи онлайн конференції, в тому числі й міжнародні, адже англійською володіє досконало, тому мовних перешкод не виникає.

Клініко-діагностична лабораторія – це дивовижне царство: складне, але цікаве. Спектр клінічних досліджень досить широкий як на невелику лабораторію. Печінковий і нирковий комплекси, ГГТ – визначення рівня одного з видів білка печінки і підшлункової залози, активність якого в крові підвищується при захворюваннях печінки і зловживанні алкоголем. Цей вид аналізу дуже важливий і поширений серед тих, хто отримує сертифікат нарколога. У сучасному світі більшість дозвільних документів оформлюють за наявності такого сертифіката. Документ підтверджує відсутність у людини проблем з алкоголем, наркотиками, професійну придатність до виконання різних робіт, пов’язаних зі зброєю, управлінням транспортним засобом, у системі освіти та безпеки тощо.

Запитала, яка, в середньому, кількість досліджень робиться в лабораторії за день.

– Визначити середню кількість зроблених аналізів важко. Зараз карантин, планових госпіталізацій не проводять, тому обсяг роботи дещо менший. А коли великий наплив пацієнтів, тоді лаборанти розділяються по відділеннях стаціонару, хтось залишається в лабораторії для роботи з пацієнтами за напрвленнями. Потім усі разом роблять аналізи: хтось визначає, чи є запальний процес в організмі, хтось робить аналіз сечі.

Лаборанти не виходять на роботу всі разом. Є чергова лаборантка, яка заступає до ранку, кілька чоловік працюють вдень, роблять забір матеріалу і допомагають лікареві. Вони всі можуть одна одну замінити.

– Так працювати зручніше, бо якщо вночі терміново треба зробити аналіз – лаборант на місці. А раніше за ним посилали машину, бувало, і кілька разів підряд.

Минулого року за кошти місцевого бюджету частково оновлено матеріально-технічну базу лікарні. Зокрема для лабораторії придбано напівавтоматичний коагулометр та біохімічний аналізатор. У лаборантів ще мало практики роботи з цим обладнанням, але це справа часу. Головне, що обладнання сприяє підвищенню рівня якості досліджень.

– Коли я прийшла на роботу в лабораторію, обладнання було вже досить старе, хоча й працювало. Щороку його тестують на придатність, на точність. Робить це спеціаліст, який приїжджає з Києва. Поточне обслуговування апаратури роблять самі лаборанти.

Що ж найскладніше в роботі лікаря-лаборанта? На думку пані Любові, найскладніше – робити новий крок, коли хочеться розширити список біохімічних досліджень. Коли треба розробити певний механізм аналізу, вивчаючи інструкцію. Але, складним видається все, коли тільки починаєш. А далі дії доводяться до автоматизму.

Роботу свою Любов Жорушкіна вважає цікавою. Особливо дуже любить вивчати і досліджувати клітини.

Щодо бажань і планів пані Любов говорить:

– Дуже хотілось би мати автоматичні аналізатори. Звичайно, ручна робота цінується, і від автоматичної не відрізняється. Але такі апарати набагато спрощують процес аналізу. І є мрія – щоб наша лабораторія була рівня Сінево.

Варто зазначити, що медична лабораторія «Сінево Україна» входить до європейської мережі лабораторій Synevo та є частиною медичного холдингу Medicover. Лабораторна мережа Synevo представлена в Німеччині, Польщі, Румунії, Туреччині, Україні, Білорусі, Грузії, Молдові, Болгарії, Сербії та налічує 95 лабораторій у Європі та 7 лабораторій в Україні. Першу лабораторію в Україні відкрито у 2007 році в Києві.

Традиційні святкові побажання колегам:

– Звичайно, бажаю енергії і наснаги колегам, гідної оцінки їх роботи. А також прагнення вивчати щось нове, розвиватися, вдосконалюватися. Адже від роботи лаборанта залежить багато – у 99% точні аналізи сприяють правильному діагностуванню.

До побажань приєднується Антоніна ТАРАСЕНКО