Субота, 26 Квітня, 2025
Аграрне питанняЛюди твої, МежівщиноПро головне

Проси у Бога врожаю і Перемоги! Напередодні жнив аграрії Межівщини розповідають про проблеми та преспективи

Ймовірно вже наступного тижня Межівщина долучиться до жнивної кампанії, яку вже розпочали аграрії України та Дніпропетровщини зокрема. За прогнозом Мінагрополітики, загалом зернових буде зібрано близько 46 млн тонн, що на 5-7% менше, ніж торік. Проте ризик дефіциту зерна для внутрішніх цілей країни відсутній. 

Жнива – 2023 знову проходять в умовах повномасштабної війни…

Окупанти продовжують нищити аграрну інфраструктуру України, руйнують вітчизняні зерносховища, блокують т. з. зерновий коридор, ускладнюючи експорт зерна, тим самим,  спричиняючи величезні збитки українським виробникам, а відтак й економіці держави.

За таких умов, значення врожаю, вирощеного на полях Дніпропетровщини, Синельниківщини і Межівщини зокрема –  зростає в рази.

І хоча про ранні зернові, хлібороби сьогодні, на жаль, говорять як про економічно збитковий напрямок (ціна добрив та паливно-мастильних матеріалів,  а напротивагу їм – занижені ціни на продукцію) – запевняють, що незважаючи ні нащо, хліб і надалі займатиме чільне  місце у структурі посівів.

Сьогодні агроформування немов би завмерли в очікуванні дозрівання (підсихання) зерна і готові негайно вийти вийти у поле…

Разом з тим, фахівці відзначають, що за останні місяці у нашому регіоні випала піврічна норма опадів. Це значно ускладнює майбутні жнива. Є посіви , які вже поклало на землю і, як правило, – це пшениця з найважчим колосом, по парових попередниках.  За  словами керівників та агрономів господарств, таких опадів під час визрівання колосу вони не пам’ятають років 20.

Але.. Не це сьогодні головне. «Не проси у Бога дощу…» До цього хліборобського постулату останні роки додається ще один  – найголовніший: «… а проси врожаю і ПЕРЕМОГИ!»

Віктор Горевий, директор ТОВ «Нива-ПГК»

Протягом квітня – червня випало 370 мм опадів, а загалом протягом першої половини року  – 440 міліметрів. Це річна норма для нашого регіону! Якщо чесно, за останні років…, мабуть 20, не пам’ятаю таких дощів у період вегетації ранніх зернових.

Як наслідок, маємо вилягання чималеньких площ пшениці – десь біля 10-15 %. Активно розпочався і ріст бур’янів. Через вологу на окремі посіви соняшника не маємо змоги заїхати й до сьогодні. Тобто, питань на які треба реагувати оперативно – вистачає…

Але, не це головне. Насамперед, війна, у якій треба  обов’язково перемогти окупантів. Тоді відновиться і експорт зерна, а з ним і справедлива вартість нашої продукції. От і все… З усім іншим ми впораємось, із матінкою-природою домовимось (посміхається).

Скажу відверто, для багатьох з нас сьогодні вирощування ранніх зернових – не є прибутковим з економічної точки зору. Як-то кажуть, бодай «вийти в нуль». Але ми розуміємо свою відповідальність, стратегічне значення того, що ми робимо. Тому, і зберемо вчасно, і обов’язково почнемо сіяти під врожай 2024.

Всім хліборобам бажаю сприятливих погодних умов та оптимальних строків!

Микола Чупіков, директор ПСГП «Еліта»

– Якщо повернутись на кілька десятиліть назад – до жнив роздільним методом,  то сьогодні збіжжя можна вже косити на звал, щоб підсихало. А так, думаю жнива у нас розпочнуться десь 10-12 липня.

Опадів ми цього року «випросили» вдосталь. Аж занадто… Тому знаємо з дід-прадіда, що просити треба саме врожаю. А тепер прохаємо Божої підтримки і в Перемозі над ворогом та про мирне небо для наших дітей  та над українськими ланами.

Важкі роки… Що тут сказати? Війна…

Від початку повномасштабного вторгнення склалася критична ситуація з експортом українського зерна, яка триває і до сьогодні. Кожен шукає для себе оптимальні варіанти, у нас говорять: «викручується, хто як може».

Ціна на зерно впали, можу помилитись десь на 3-40%, логістика взагалі підняла собівартість вирощеного врожаю. Додайте сюди ціни на добрива, які взимку коштували і 36 , і 38 тисяч гривень за тонну. Скажу відверто, намагаючись створити оперативний резерв добрив – у цей період багато господарств програли, адже ціна далі почала падати до 20 тис. грн. за тонну.

Повертаючись до логістики, не секрет, що багато виробників почали розробляти алгоритми: як самотужки доставити та реалізувати зерно. Так-от тим, у кого немає відповідного транспорту та підготовлених складів –  взагалі не позаздриш.

Якщо підсумувати: собівартість продукції висока, зберігання – дорого, логістика – також, є питання і з податковими накладними за повернення ПДВ. Але це окрема тема…

Про позитив. Очікування від врожаю непогані, але : «порахуємо в коморі».

Головне, щоб відновився експорт українського зерна, ми побачили ринкові ціни на нашу продукцію. І тоді все  буде добре. Але, для цього потрібна ПЕРЕМОГА! Сільгоспвиробниики, безумовно тримають свій  – аграрний фронт. Та нам треба вигнати окупантів  з рідної землі і тоді все стабілізується. Ми в це віримо!

Олексій Мележик, голова СФГ Лад»

 

Переривання експорту після вторгнення росії додало збитків українським виробникам. Неефективна логістика на альтернативних маршрутах призводить до високих фінансових втрат.  

Також добре відомо, що в Україні спостерігається скорочення посівних площ зернових культур та збільшення посівних площ олійних.  Тож підтримаю колег у тому, що на сьогодні вирощування ранніх зернових дійсно збиткове економічно. Йдемо поки що – «в мінус». До згаданих мінеральних добрив та паливно-мастильних матеріалів додам ще й придбання та обслуговування техніки, сьогодні здебільшого іноземного виробництва. Всі ці чинники просто вимагають економічно обґрунтованої ціни на сільгоппродукцію.

Проте я достеменно знаю: незважаючи ні на що, українські аграрії втримають свій фронт, зроблять все необхідне аби на нашому столі був хліб і до хліба.

Кожен чудово усвідомлює, що всі проблеми: ціни, логістика, зернові коридори тощо – зникнуть, коли Україна відновить свій суверенітет. Повністю – включаючи Крим, Маріуполь, як стратегічний порт та ін. Тоді все стабілізується і не потрібні будуть ніякі коридори…

Віримо в Збройні Сили України!

P. S. Бачимо, що жнива розпочнуться пізніше, ніж зазвичай, тому що була затяжна прохолодна весна, знову ж таки,  опади. Та я тут поки що нічого страшного не бачу. Все встигнемо.

Прогнози на врожай? Бункер комбайна – покаже… ( посміхається)

Ще раз – головне Перемога!

 

Спілкувався Євген Травневий.