Межівський ЦНАП: “Працюємо, як центр вирішення проблем внутрішніх переселенців”
За робочий день, невеликому, але злагодженому колективу Межівського Центру надання адміністративних послуг доводиться приймати до 100 клієнтів.
Останні два роки, 90 відсотків з них – внутрішньо переміщені особи, які знаходять прихисток на Межівщині, рятуючись від російських бомб та снарядів.
…- Ніна Василівна – з села Пречистівка Волноваського району.
– З одного боку – Вугледар, з іншого – Марї’нка, – розповідає жінка. – Чи треба ще щось говорити: як там у нас? (Питання і дійсно здається недоречним).
Вона заповнює заяву на компенсацію за пошкоджене житло…
Ніна Василівна сьогодні мешкає у Межовій, переїхали всією родиною. Їх будинок практично знищений окупантами. Останньою крапкою, коли прийняли рішення, що треба виїжджати – була російська ракета, яка прилетіла прямо на город їх подвір’я…
– Страшно не за себе… За дітей і онуків…
Жінка дуже вдячна межівчанам, задоволена і послугами ЦНАП – говорить: завжди допоможуть, підкажуть.
Через широкомасштабну агресію росії мільйони українців зараз вимушено покинули свої домівки та перемістились в інші регіони України.
Межівська громада на сході Дніпропетровської області, можна сказати, серед перших приймає співвітчизників з палаючого Донбасу: Донецької, Луганської областей, а також Херсонщини, Харківщини…
Робиться все можливе, аби внутрішні переселенці якнайшвидше отримали допомогу від держави.
Працівники ЦНАПу Межівської селищної ради у цьому контексті роблять сьогодні просто колосальну роботу.
За робочий день, невеликому, але злагодженому колективу ЦНАП доводиться приймати понад до 100 клієнтів. Останні два роки, 90 відсотків з них – внутрішньо переміщені особи, які рятуються від російських бомб та снарядів.
Як розповіла нам начальник відділу Тетяна Анатоліївна Бондик, Центром надання адміністративних послуг виконавчого комітету Межівської селищної ради з початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 3732 внутрішньо переміщені особи!
– Це громадяни з усіх окупованих територій – Херсонська, Донецька, Запорізька, Луганська, Харківська області, – говорить вона. – Особливо велика кількість ВПО з сусідніх Покровська, Мирнограда, Добропілля та інших прилеглих територій.
Найбільшою популярністю серед ВПО користуються: паспортні послуги, всього за 2023 рік надано 2212 послуг, з них 1594 громадянам категорії ВПО, а також:
– реєстрація повідомлень про пошкоджене майно;
– реєстрація речових прав на нерухоме майно;
– заміна водійського посвідчення;
– надання компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб тощо.
Фахівцеь ЦНАПу Станіслав, який надає паспортні послуги відзначає, що з 20 відвідувачів на день – 90 відсотків точно будуть внутрішніми переселенцями. Такі реалії…
– Справа в тому, що в Донецькій області не працюють реєстри Державної міграційної служби, – коментує Тетяна Анатоліївна Бондик – Сьогодні, не побоюсь цього слова, ми демонструємо справді рекордні показники за багатьма видами послуг. І це, звичайно пов’язано з війною та великою кількістю внутрішніх переселенців.
Тут же можна отримати і витяг із Реєстру зареєстрованих осіб…
Йдемо далі. Державний реєстратор – Ольга Вікторівна консультує внутрішніх переселенців з правових питань, допомагає зареєструвати речові права на пошкоджене житло – є й такі ситуації.
А допомагає їй у цьому Марина Миколаївна, яка приймає базові документи від тих, хто звертається із заявами.
Для оптимізації та покращення надання послуг з реєстрації ВПО в Межівському ЦНАПі працює шеринг документів, що дає можливість без наявності оригіналів (паспорта, коду та витягу про реєстрацію місця проживання, свідоцтва про народження дитини) подати документи на отримання довідки ВПО та на допомогу.
Тетяна Бондик:
– Це дуже зручно. Можна просто відсканувати QR- код і ми отримаємо ваш пакет документів одразу на пошту.
Але і це ще не все. За підтримки Програми EGAP організовано місце для самообслуговування. Тобто, є можливість самому зробити ксерокопію необхідних заяв та власних документів, роздрукувати, необхідну довідку з реквізитами банківської установи, подати документи на допомогу для ВПО від Міжнародних організацій (ООН, Червоний Хрест), роздрукувати витяг про місце реєстрації та інше.
Як ми вже відзначили, під час воєнного стану працівники ЦНАП у турборежимі вчаться надавати нові адміністративні послуги.
Зокрема, приймають повідомлення про пошкоджене майно, документи для компенсації витрат власникам житла за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб.
До речі, «Межівський меридіан» неодноразово разом з працівниками Центру (мобільним ЦНАПом) виїжджали до населених пунктів Межівської громади, які постраждали від обстрілів російських окупантів, де ЦНАПівці на місці приймали від громадян відповідні заяви.
Ні для кого не секрет, що робота в умовах війни — це стрес. Адже щодня працівники Межівського ЦНАП спілкуються з людьми, які багато пережили, тобто знаходяться у кризовому стані. Але вони – не скаржаться, а навпаки – настрій у колективі завжди оптимістичний, що називається, бойовий. Вони мають не лише якісно надати послугу, а й бути готовими підтримати клієнта морально.
До речі, від початку війни жоден адміністратор не залишав свого робочого місця ні на день. Всі працювали і продовжують виконувати свою роботу в повному обсязі.
Отже, насамкінець покрокова інструкція для внутрішньо переселених осіб від фахівців відділу надання адміністративних послуг Межівської селищної ради:
Щоб стати на облік як внутрішньо переміщена особа необхідно:
-
Визначитися з адресою місця перебування
-
Подати в ЦНАП заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи
-
Отримати Довідку про взяття на облік ВПО (в ЦНАП в той же день)
-
Подати документи на надання допомоги на проживання ВПО
Після отримання довідки про взяття на облік ВПО, громадянин має право:
-
Отримувати гуманітарну допомогу від міжнародних партнерів (харчові набори та грошова допомога)
-
Субсидію на проживання (ВПО, які проживають в житлових будинках власники яких не отримують компенсацію за розміщення ВПО)
В будівлі де розміщений ЦНАП знаходиться бомбосховище, яке облаштоване всім необхідним як для відвідувачів так і для роботи ЦНАП.
Підготував “Межівський меридіан” у рамках Проекту” Ви – вдома: інтеграція ВПО у життя громади. Частина друга”, що реалізується в рамках виконання проекту «Ефективні місцеві ЗМІ: цифровий розвиток для залучення громад» за фінансової підтримки Європейського Союзу.