Синельникове чи Павлоград? До складу якого району увійдуть об’єднані громади Межівщини?

Межівський район увійде до складу Синельниківського, а на території Дніпропетровської області буде функціонувати 7 районів – такий головний підсумок голосування Верховної Ради України за Постанову №3650 «Про утворення та ліквідацію районів», яке відбулося під час засідання Парламенту 17 липня цього року, для жителів Дніпропетровщини і Межівського району зокрема.

Відповідно до Постанови, окрім Межівського району до Синельниково після ліквідації мають приєднатися також Васильківський, Петропавлівський та Покровський райони.

Прийняття даної Постанови викликало не просто резонанс, а справжнє обурення жителів Межівщини та Петропавлівщини. З одного боку – самим фактом приєднання до Синельниківського району (через велику відстань, відсутність налагодженого транспортного сполучення та ще цілий ряд причин), з іншого – непрозорістю даного рішення. Адже, відповідно до перспективного плану, який активно обговорювався останні місяці, згадані райони, зокрема, Межівський, мали б увійти до складу Павлоградського району.

Постанова №3650…

…17 липня Верховна Рада ухвалила Постанову №3650 «Про утворення та ліквідацію районів», якою реформується субрегіональний рівень адміністративно-територіального устрою України і замість наявних 490 районів створюється 136 укрупнених (із них 17 на тимчасово окупованій території АРК, Донецької та Луганської областей).

Документ також визначає, що межі районів встановлюються по зовнішньому кордону територій сільських, селищних, міських територіальних громад, що входять до складу відповідного району. Вибори депутатів районних рад районів, які були ліквідовані відповідно до ухвалення цієї постанови, не проводитимуться.

До Синельниківського району (з адміністративним центром у місті Синельникове) мають увійти території Брагинівської сільської, Васильківської селищної, Великомихайлівської сільської, Дубовиківської сільської, Зайцівської сільської, Іларіонівської селищної, Маломихайлівської сільської, Межівської селищної, Миколаївської сільської, Новопавлівської сільської, Першотравенської міської, Петропавлівської селищної, Покровської селищної, Раївської сільської, Роздорської селищної, Синельниківської міської, Славгородської селищної, Слов’янської сільської, Української сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Райони Дніпропетровської області згідно нововведення: Дніпровський, Новомосковський, Кам’янський, Криворізький, Нікопольський, Павлоградський, Синельниківський. Інші райони області ліквідовані.

Громади повинні бути почутими!

Як ми вже відзначили, прийняття даної Постанови спровокувало миттєву негативну реакцію жителів Межівщини та Петропавлівщини, яка досить оперативно трансформувалася в конкретні дії. Петропавлівці навіть сформували ініціативну групу, яка відвідала Межівську громаду з метою об’єднання зусиль.

Як розгортається ситуація сьогодні? Відомо, що 21 липня відбулися засідання Межівської селищної та Петропавлівської районної рад, де були прийняті відповідні звернення до Верховної Ради України і керівництва області.

Так, під час засідання 34 сесії Межівської селищної ради VII скликання депутати одноголосно підтримали Звернення до Верховної Ради України, народного депутата України Сергія Северина, Дніпропетровської обласної ради щодо внесення змін до адміністративно-територіального устрою Дніпропетровщини.

Текст звернення у кінці статті.

Зокрема, депутатський корпус висловив занепокоєння тим фактом, що, цитуємо: «…Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 18 липня 2020 року №807-9 «Про утворення та ліквідацію районів» територія Межівського району увійде до складу Синельниківського району із центром у м. Синельниково. Хоча, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 2020 року №3650 «Про утворення та ліквідацію районів» території Межівської селищної, Новопавлівської та Слов’янської сільських територіальних громад мали б увійти до Павлоградського району з центром у м. Павлоград».

Попередній варіант розподілу районів:

Є час до прийняття змін у Конституцію

Того ж дня, 21 липня, голова облради Святослав Олійник зустрівся з представниками 7 громад Петропавлівського та Межівського районів, які висловили незгоду з тим, що за новою картою їх ОТГ приєднані до Синельниківського району.

На зустрічі були присутні Володимир Зражевський – голова Межівської селищної ради, Галина Смольська – Слов’янський сільський голова, Павло Халимендик – голова Межівської районної ради. Олександр Новак – Український сільський голова, Віктор Одоєвцев – Миколаївський сільський голова, Сергій Павленко – голова Петропавлівської районної ради.

Серед головних проблем вони назвали територіальну відстань від нового центру, недостатню кількість інформації у людей, які не розуміють – чи потрібно їм буде діставатися віддаленого центру, чи взагалі перенесуть у новий центр різні установи.

Відповіді отримані наступні:

По-перше, мешканцям не варто хвилюватися: місце розташування лікарень, управлінь Пенсійного фонду, поліцейських дільниць та інших органів не зміниться. Тож, людям не доведеться обирати нові маршрути для того, щоб потрапити в ті чи інші установи.

По-друге, органам місцевого самоврядування варто розуміти, що проголосована Верховною Радою Постанова про новий територіальний устрій не має правових наслідків до моменту прийняття змін у Конституцію. Тобто, є час, щоб підготуватися і гармонійно увійти в нову реформу.

– По-третє, в цю постанову можна вносити зміни. І ми сьогодні з головами деяких громад ці зміни обговорили. Можливо, коли в Києві працювали над межами нових районів, не врахували деякі місцеві тонкощі. Тому ми будемо готувати пропозиції до Верховної ради щодо перегляду цих меж, — відзначив Святослав Олійник.

Як проміжний підсумок

Що можна сказати, підсумовуючи перипетії останнього тижня, які пов’язані з реформуванням субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою України та Дніпропетровщини і вже безпосередньо торкнулися громад Межівського району?

Буквально дві тези:

По-перше, приєднання до Синельниківського району, дійсно, виглядає надзвичайно незручно і десь навіть нелогічно для жителів Межівщини. Якщо не враховувати цілий ряд факторів, таких як розташування госпітальних округів, управлінь та відділень соціальних служб тощо – то, насамперед, хвилює відстань до районного центру. Наприклад, від Межової вона складає 120-130 кілометрів, в залежності від маршруту. А від Новопавлівки, Слов’янки чи Зоряного?..

А якщо врахувати відсутність прямого автобусного сполучення, то подорож рейсовим автотранспортом від автостанції Межова, з пересадкою в тому ж Павлограді, може зайняти від 3 до 5 годин!

Про стан автомобільних доріг (Т-04-28, О-04-1405 ), по яких можна доїхати власним транспортом, зайвий раз говорити навіть немає потреби…

А по-друге, здається, головна проблема сьогодні полягає в тому, що жителі і Межівщини, і Петропавлівщини почувають себе, м’яко кажучи, поза процесом – ніби в стороні. Найактивніша частина взагалі переконана, що їх обманули, коли внесли до Постанови, прямо скажемо, кардинальні зміни буквально в останній момент. Без громадського обговорення, просто поставивши перед фактом.

Та реальність показує, що новостворені об’єднані громади і думка людей сьогодні – серйозна сила, з якою треба рахуватися…

«Межівський меридіан» продовжує слідкувати за розвитком подій.


Звернення депутатів Межівської селищної ради

Рішення 34 сесії Межівської селищної ради VII скликання
№ 23 – 34/VII від 21 липня 2020 р.

Голові Верховної Ради України
Дмитру РАЗУМКОВУ

Народному депутату України
Сергію СЕВЕРИНУ

Голові Дніпропетровської обласної ради
Святославу ОЛІЙНИКУ

Шановний ДМИТРЕ ОЛЕКСАНДРОВИЧУ !

Питання децентралізації та адміністративно-територіального устрою є як ніколи актуальним, оскільки від прийнятого виваженого, економічно вигідного, обґрунтованого адміністративно-територіального устрою залежить успіх  не лише реформи децентралізації, а й рівень життя і добробут населення громад.

Ми згодні, що укрупнення районів Дніпропетровської області – це один із етапів адміністративно-територіальної реформи. Так, відповідно до законопроекту Кабінету Міністрів України від 15 червня 2020 року № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів» планувалося утворення на території Дніпропетровської області Павлоградського району (з адміністративним центром у місті Павлоград) у складі визначених територіальних громад, у тому числі і в складі територій Межівської селищної, Новопавлівської та Слов’янської сільських територіальних громад.

У той же час,  відповідно до Постанови Верховної Ради України від 18 липня 2020 року № 807 – 9 «Про утворення та ліквідацію районів» територія Межівського району входить до складу Синельниківського проектного району із центром у м. Синельниково.

Таке рішення вкрай стурбувало жителів, як Межівської селищної територіальної громади так і району у цілому, оскільки існує ряд ускладнень, через які територіальна приналежність до Синельниківського району унеможливлює створення ефективної організації і діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до пріоритетів розвитку України, найважливішим  чинником при формуванні районів залишається спроможність надання адміністративних, соціальних та інших послуг на рівні визначених державою стандартів. Ефективність надання таких послуг, повинна забезпечуватися доступністю для жителів до адміністративного центру.

Для нас мешканців Межівської ОТГ та району у цілому найбільш доцільним з точки зору географічного розташування, транспортної доступності, рівномірної віддаленості всіх населених пунктів є  приєднання до  Павлоградського району.

Завдяки територіальному розташуванню сполучення з містом Павлоград є набагато доступнішим і зручнішим для мешканців   Межівського району ніж з містом Синельникове. Так автомобільний маршрут Межова – Павлоград становить 89 км, час перебування в дорозі від 01 год. 30 хв. до 1 год.50 хв.

Стан  автомобільної дороги  (М-04) по якій проходить маршрут Межова – Павлоград, за винятком окремих ділянок, знаходиться у задовільному стані.

У той же час на відміну від цього, маршрут Межова – Синельниково, автомобільні дороги (Т-04-28,О-04-1405 ) по яких пройде маршрут   перебувають у  надзвичайно незадовільному стані.  Наразі пряме транспортне сполучення між м. Синельникове та смт. Межова відсутнє, і доїхати до адміністративного центру м. Синельникове мешканці Межівського району зможуть лише власним транспортом або рейсовим автобусом Межова – Дніпро, з пересадкою у м. Павлоград.   У загальному обсязі, час у дорозі становитиме від 3 год. до 5 год. Зазначимо, що  відстань до м. Синельникове становить: через місто Павлоград – 130 км, через смт. Васильківка – 120 км.

Сьогодні відбуваються зміни у медичній сфері. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року №203-р «Про затвердження переліку та складу госпітальних округів Дніпропетровської області» затверджений Павлоградський  госпітальний округ, до складу якого входять медичні заклади Межівського району, і з метою отримання якісних медичних послуг мешканці Межівського району вимушені звертатись до медичних спеціалізованих закладів  саме міста Павлоград, а не яким чином м. Синельникове.

Крім того, Межівська підстанція швидкої медичної допомоги є підрозділом «Павлоградської міської  станції швидкої допомоги» Дніпропетровської обласної ради».

Зазначимо, що такі служби як Центр обслуговування клієнтів ПАТ «Дніпропетровськгаз», відділення державної екологічної служби, представництво Укрпошти та інші служби і інспекції знаходяться саме у місті Павлоград.

Межівська територіальна громада переконливо прохає Вас при формуванні адміністративно-територіального устрою Дніпропетровської області врахувати вище зазначені факти, оскільки ми в першу чергу повинні дбати про рівень життя і добробут населення громад, про надання якісних послуг у всіх сферах життя.

Від імені депутатів Межівської селищної ради та мешканців Межівської селищної територіальної громади прохаємо Вашого сприяння, шановний пане Сергію, у підтримці нашого звернення.

Сподіваємось на розуміння і підтримку.

Звернення прийнято тридцять четвертою сесією Межівської селищної ради сьомого скликання від 21 липня 2020 року