Привернення уваги суспільства до подолання жорстокого ставлення в сучасній сім’ї

Як могутня ріка бере силу з невеликих джерел, так і міць держави твориться з малих осередків – родин. Саме в родинах людина навчається добру, повазі, пошані до рідної землі, праці задля власного благополуччя та благополуччя країни, в якій живе.

Як не дивно, в сучасному суспільстві сімейна гармонія часто зазнає перешкод. Однію з них є найболючіше з соціальних явищ – домашнє насильство.

Згідно Закону № 2229-VIII від 07.12.217 року «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство – це діяння (дія або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного характеру, що вчиняються в сім’ї чи в межах проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або іншими особами, які спільно проживають/проживали однією сім’єю.

Його прояви супроводжують людство з давніх-давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на громадян, дискримінація, приниження. Прикро, що суспільство звикло сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування.

Тож, коли насильство чиниться поруч, ми, як свідомі громадяни, можемо й повинні зупинити його. Саме тому щорічно, починаючи з 1991 року, міжнародна спільнота підтримує Кампанію «16 днів проти насильства». Тисячі громадян та сотні організацій з більш ніж 100 країн світу активізують з 25 листопада до 10 грудня свої зусилля заради об’єднуючої мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у співвітчизників, створити в конкретному регіоні або окремій державі соціальний простір, вільний від насильства.

Дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням її прав.

Шістнадцятиденний період проведення Кампанії охоплює наступні важливі дати:

  • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  • 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Таким чином, майже кожний день від 25 листопада до 10 грудня означений фактами та аргументами стосовно того, що будь-які форми насильства (у громадській чи приватній сферах) є порушенням прав людини.

Україна приєдналася до Кампанії “16 днів проти насильства” у 2001 році. Через рік заходи та ініціативи акції, проголошеної другим Всеукраїнським конгресом жінок, пройшли вже у 20 регіонах України, об’єднали 75 всеукраїнських громадських організацій та широке коло представників державних структур. Подібна активність свідчить про актуальність проблеми подолання насильства в нашій державі, пошук в громадах та владних структурах  оптимального механізму реагування як на спільні соціальні проблеми, так і на конкретну людську біду.

З того часу і на сьогоднішній день основними завданнями Кампанії “16 днів проти насильства” є:

– привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства в сім’ї;

– активізація  партнерського руху громадських організацій та державних органів щодо попередження насильства та захисту прав жінок в Україні зокрема;

– сприяння утвердженню ненасильницької ідеології в територіальних громадах та в українському суспільстві в цілому.

Так у комунальному закладі «Центр соціальних служб» Межівської селищної ради» наразі здійснються активна інформаційна, просвітницька, роз’яснювальна робота як з громадянами Межівської СТГ вцілому, так і з вразливими верствами населення зокрема, стосовно попередження насильства, запобігання його вчиненню, розповсюдження контактів мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, що постраждали від домашнього насильства, та служб, які надають дієву допомогу та рекомендації щодо реагування і подолання його наслідків.

Попередження та протидія насильству в родині є пріоритетним завданням закладу, тож прохання до жителів громади: будьте небайдужими та візьміть вищевказану інформацію до уваги.

Про відомі вам випадки домашнього насильства чи загрози його скоєнню, а також для отримання постраждалими особами належної соціально-психологічної підтримки – повідомляйте та звертайтеся до комунального закладу «Центр соціальних послуг» Межівської селищної ради» за адресою: смт Межова, вул. Центральна, буд.32/1, каб. 4 та за телефонами: (056-30) 6 06 86; (066) 847 24 94.

Пам’ятаймо: формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства залежить від кожного з нас!

Світлана АЛЄКСЄЄВА,
комунальний заклад «Центрсоціальних послуг»
Межівської селищної ради»