Міжнародний день шахів. Історія. Цікаві факти…

Міжнародне свято – День шахіста – відзначають щорічно 20 липня з 1966 року!

Батьківщиною шахів є Індія. Саме тут в 500 році зявився перший різновид шахів – чатуранґа. Потім придумали гру шатрандж, яка еволюціонувала в сучасну гру шахів.

У Київській Русі шахи привезли з Персії у Х столітті. Це підтверджують розкопані у Вишгороді, Києві, Турові шахові фігури. Всеукраїнська федерація шахів щорічно проводить чемпіонати і змагання із шахових турнірів.

20 липня  1924 року була заснована шахова федерація FIDE (Federstion Internationale des Echecs). 

Цікаві факти про шахи

– Лікарі рекомендують шахи як спосіб боротьби проти хвороби Альцгеймерата просто для покращення розумових здібностей людини.
– Вислів “шах і мат” походить від перського слова Shah Mat, що означає “Король помер”.
– Теоретично найдовша гра в шахи може складатися з 5949 ходів.
– Число можливих унікальних шахових партійна багато більше ніж число електронів у Всесвіті.
– Друга книга, яку надрукували англійською, була про шахи.
– Відому нам складну шахову дошку, у якій зберігаються фігури, була винайдена священиком у 1125 році. Так він ховав гру від Церкви, яка забороняла її.
– Лише 6 млн людей на світі знає як грати в цю гру.
– У Будапешті 1960 року Янош Флеш встановив рекорд: грав із 52 супротивниками одночасно із зав’язаними очимаі при цьому виграв 31 партію.
– У Стародавній Індії в шахи грали на пальці. Переможеному відрубували палець на руці.
– З вихідного положення, коли всі фігури на своїх місцях, існує вісім різних способів поставити мат у два ходи і 355 різних способів поставити його за три ходи.

– Шахові фігури не схожі на фактичних солдатів, слонів і королів, яких уособлюють. Перш ніж гра досягла Європи, вона пройшла через ісламський світ. Іслам забороняє зображати статуї тварин або людей, тому шахові фігури набули такого абстрактного вигляду. Коли гра поширилася на християнську Європу, фігури не змінилися.

Шахова фігура Ферзь або королева зазнала безліч змін за всю історію шахів. Починалося все з того, що вона могла ходити тільки по одній клітині по діагоналі, надалі вона пересувалася на два поля, а потім все далі, як кінь. Тепер же ця фігура може рухатися, як по діагоналі, так і по горизонталі, і по вертикалі. Спочатку вона була радником або прем’єр-міністром короля. Але в подальшому вона стала найсильнішою фігурою у шахах.

– Першу сучасну шахівницю у формі світлих і темних квадратів було зроблено в Європі в 1090-му році.

– Шахову дошку, яка складалась навпіл, винайшов священик. У складеному форматі дошку можна було ховати на книжковій полиці.

– Були часи, коли шахи забороняли як гру, саме в такий спосіб їх можна було гарно заховати.

Спочатку шахові партії грали без годинника. При цьому гравці могли грати багато годин, а то й діб поспіль, доводячи один одного до знемоги. У 1851 році під час турніру з шахів, помічник судді зафіксував, що “партія не була завершена унаслідок того, що гравці, врешті-решт, заснули”. Після цього через рік на міжнародному турнірі ввели контроль часу у вигляді пісочного годинника, а в 1883 році з’явилися перші механічні шахові годинники, створені британцем Томасом Вілсоном.

Найдовша шахова партія відбулась між Іваном Ніколичем і Гораном Арсовичем в Белграді в 1989 році. Вона тривала 20 годин 15 хвилин, за гру було зроблено 269 ходів, і вона закінчилася внічию.
Найкоротша шахова партія називається безглуздий мат, що складається з двох ходів: 1. f3 e5 і 2. g4 Qh4 + +.
Перша гра в шахи на орбіті Землі відбулася 9-го червня 1970-го року в екіпажі Союз-9. Гра завершилася внічию.
Лікарі рекомендують старшим людям грати в шахи, аби запобігти хворобі Альцгеймера. Також добре тренує пам’ять і мислення розв’язування кросвордів.

Україна і шахи…

Руслан Пономарьов – український шахіст, гросмейстер, чемпіон світу з шахів 2002 року за версією ФІДЕ (у фіналі переміг іншого українця Василя Іванчука). Заслужений майстер спорту України (2001).

Український шахіст Василь Іванчук – міжнародний гросмейстер. Віце-чемпіон світу за версією ФІДЕ 2002 року (у фіналі поступився українцеві Пономарьову). Чемпіон Європи 2004 року. Чемпіон світу з бліцу 2007 року. Чемпіон світу зі швидких шахів 2016 року. Триразовий переможець супертурніру в Лінаресі. Чотириразовий переможець шахових олімпіад: 1988 та 1990 років у складі збірної СРСР, 2004 та 2010 років — збірної України.

Молода українська шахістка Марія Музичукгросмейстер (2015), чемпіонка світу серед жінок 2015 року, дворазова чемпіонка України (2012, 2013), найкраща шахістка світу 2015 року. У складі жіночої збірної України чемпіонка світу 2013 року та чемпіонка Європи 2013 року, срібна призерка шахової олімпіади 2018 року та бронзова призерка шахових олімпіад 2012, 2014 та 2016 років. Її батьки – професійні тренери гри у шахи.