У Межівській громаді перейменують ще 5 вулиць. Стартувало громадське обговорення
Виконавчий комітет Межівської селищної ради повідомив про початок проведення громадського обговорення щодо перейменування вулиць та інших об’єктів топонімії Межівської селищної територіальної громади та запрошує усіх бажаючих долучитись до обговорення даного питання.
Цього разу до обговорення пропонується 5 вулиць: вулиця Ювілейна – селище Межова, вулиця 40 років Перемоги – селище Межова, вулиця 50 років Перемоги – с. Запорізьке, вулиця 40 років Перемоги – с. Новопідгородне, вулиця Ювілейна – с. Володимирівка.
Долучитись до обговорённая та запропонувати свій варіант вулиці можна за посиланням:
https://forms.gle/PnihULEnPeuQvYeW9
Нагадаємо, що на засіданні виконавчого комітету Межівської селищної ради, яке відбулося 25 січня 2024 року , було схвалено Проєкт рішення селищної ради «Про перейменування вулиць та інших об’єктів топонімії населених пунктів Межівської селищної територіальної громади. Тоді до переліку вулиць та інших об’єктів топонімії населених пунктів Межівської селищної територіальної громади, що перейменовуються увійшло 55 вулиць. Громадське обговорення з цього питання у Межівській громаді тривало з 18 жовтня по 18 грудня 2023 року.
Перейменування вулиць у Межівській громаді. Виконком схвалив перелік, але є зміни
Нове громадське обговорення, яке розпочалося 22 лютого і триватиме до 22 квітня викликане рекомендаційним листом робочої групи з питань подолання наслідків російської імперської та радянської тоталітарної політики у Дніпропетровській області при ДніпроОВА/ОДА.
У ньому зокрема йдеться про наступне :
“З метою забезпечення виконання Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії історична секція робочої групи з питань подолання наслідків російської імперської та радянської тоталітарної політики у Дніпропетровській області, спільно з Українським інститутом національної пам’яті за результатами опрацювання топонімів, пов’язаних з радянською добою, повідомляє про наступне:
Щодо назв “Ювілейна” та “Ювілейний” історичний аналіз, дослідження топоніміки населених пунктів області, України і пострадянських країн свідчать, що вони надавались у радянський період об’єктам топонімії на честь ювілеїв Жовтневого перевороту, встановлення радянської влади, створення СРСР, днів народжень більшовицьких вождів й інших подій, повязаних з діяльністю комуністичної партії. Подібні назви використовувались у рамках реалізації російсько-радянської імперської політики з метою пропаганди і глорифікації радянської дійсності, тоталітарного режиму та його лідерів. З огляду на це, вони підпадають вони підпадають під встановленні ст. 2 Закону обмеження та мають бути перейменовані.
Крім того, Українсьуий інститут національної пам’яті звертає увагу та рекомендує врахувати під час подолання наслідків російської імперської та радянської тоталітарної політики на те, що :
топоніми “Партизанські”, “Новопартизанські”, “Орденоносні”, Перемоги”, “Переможців”, “Переможні”, “Підпільні” тощо в радянські часи були обов’язковими в номенклатурі назв для утвердження офіційного радянського наративу і міфології “Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років”, за рамки яких були винесені табуйовані союзницькі відносини СРСР та третього Рейху упродовж 1939- першої половини 1941 років, а також причетність Радянського Союзу до розв’язання Другої Світової війни. Згадана міфологія нині активно використовується з пропагандистською метою державою-агресором російською федерацією.
Топоніми “Бригадні” “Виконокомівські ,Виконкому, Громадянські, делегатські ,Дружби, Дружби, Передові, Солідарні, Трудових резервів тощо містять очевидні радянські конотації, апелюють до “соціалістичного змагання” ,”дружби народів”, колгоспної системи, інших явищ, подій та ідиологем радянської дійсності, а тому на сьогодні виглядають анахронізмом, є рудиментом та символом радянського тоталітарного минулого.
Ураховуючи вищезазначене та спираючись на рекомендації Українського інституту національної пам’яті, просимо розглянути питання щодо перейменування згаданих топонімів”.
Таким чином, відповідно до ст 2. Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії у Межівській селищній раді до перейменування підлягають ще 5 вулиць, які й винесені на громадське обговорення :
– вулиця Ювілейна – селище Межова,
– вулиця 40 років Перемоги – селище Межова,
– вулиця 50 років Перемоги – с. Запорізьке,
– вулиця 40 років Перемоги – с. Новопідгородне,
– вулиця Ювілейна – с. Володимирівка.
Під час громадського обговорення свої пропозиції вноситимуть жителі Межівської селищної територіальної громади.
Після 22 березня їх розгляне робоча група з питань перейменування вулиць та інших об’єктів топонімії Межівської селищної територіальної громади, які містять російське походження.
Нарешті, в разі, якщо в строк до 27 квітня 2024 року Межівська селищна рада не прийме відповідне рішення – його буде прийнято Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.
Громадське обговорення проводиться у наступних формах:
– електронного опитування через платформу Google Форми https://forms.gle/PnihULEnPeuQvYeW9, приєднаної до офіційного веб-сайту Межівської селищної ради https://mezhova.otg.dp.gov.ua/ (розділ «Громадське обговорення щодо перейменування вулиць та інших об’єктів топонімії»);
-
зборів, зустрічей:
на території населених пунктів старостинських округів Межівської селищної ради;
на території селища Межова;
-
шляхом подання письмових пропозицій:
на поштову адресу: проспект Незалежності, 8, селище Межова, Синельниківського району, Дніпропетровської області, 52900;
на електронну адресу: mejvk@ukr.net;
-
шляхом подання усних пропозицій:
за адресою: проспект Незалежності, 8 селище Межова Синельниківського району Дніпропетровської області, приміщення відділу культури Межівської селищної ради (ІІ поверх, вхід зі сторони Меморіалу пам’яті);
за телефоном: +380 (63) 2919 834.