Як діяти, якщо аптека завищує ціни на ліки: роз’яснення для споживачів
З 1 березня 2025 року в Україні відновлено державний контроль за цінами на лікарські засоби, які здійснює Держпродспоживслужба. Це рішення спрямоване на забезпечення доступності медикаментів для населення та запобігання необґрунтованому підвищенню їх вартості.
Як подати скаргу на завищені ціни?
Якщо ви виявили випадки продажу ліків за завищеними цінами, ви можете звернутися до Держпродспоживслужби або її територіальних органів. Для цього необхідно:
- назву суб’єкта господарювання (аптеки), її організаційно-правову форму (ФОП, ТОВ, ПП тощо) та місцезнаходження аптеки;
- перелік лікарських засобів із завищеними цінами;
- копії документів, що підтверджують факт порушення (чеки, квитанції, фотографії цінників тощо).
Для подання звернення до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області споживачі можуть скористатися одним з таких способів:
- заповнити форму на офіційному вебпорталі Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за посиланням;
- написати листа на електронну пошту info@dp.dpss.gov.ua;
- надіслати в паперовому вигляді на поштову адресу: вул. Філософська, 39-А, м. Дніпро, 49006;
- особисто відвідати Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за вищевказаною адресою.
Державне регулювання цін на ліки
Державне регулювання цін на лікарські засоби здійснюється шляхом встановлення граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок:
- на рецептурні ліки: граничні торговельні надбавки становлять від 10% до 25%, залежно від вартості препарату;
- на безрецептурні ліки: граничні торговельні надбавки не повинні перевищувати 35% до закупівельних цін;
- роздрібна надбавка на медпрепарати, що реалізуються за програмою «Доступні ліки», як і раніше, не перевищує 15,0% (для інсулінів – 10,0%), проте аптечні заклади мають право реалізувати ці засоби за вже встановленими цінами ще протягом 30 днів.
Винятком є ліки, ціна яких за упаковку не перевищує 50 грн – на них державне регулювання цін не поширюється.
Переліком ліків, на які знижено ціни, можна ознайомитися на офіційному вебпорталі МОЗ: https://moz.gov.ua/uk/znizhennya-cin-na-likarski-zasobi.
Чому це важливо?
Контроль за цінами на лікарські засоби є ключовим для забезпечення їх доступності та захисту прав споживачів. Ваше звернення допоможе виявити та усунути порушення, сприяючи стабільності фармацевтичного ринку та доступності необхідних медикаментів для всіх громадян.