1 Вересня на карантині: без святкових лінійок, з дотриманням соціальної дистанції і правил гігієни

Одним з найактуальніших питань, які хвилюють батьків та дітей напередодні нового начального рокує є питання як буде організований навчальний процес в умовах карантинних обмежень, пов’язаних з епідемією COVID-19?

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив громадян країни у тому, що 1 вересня поточного року діти підуть до шкіл. Цю інформацію підтвердив і головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Міністерство охорони здоров’я наголошує, що в новому навчальному році українські школи працюватимуть за чинними правилами адаптивного карантину. Тобто не працюватимуть виключно в тих містах чи районах, де буде встановлений червоний рівень епідемічної небезпеки. У решті районів, які потраплять до зеленої, жовтої і помаранчевої зон, працюватимуть у звичайному режимі з чітким дотриманням правил соціальної дистанції та гігієни.

Дніпропетровщина і Межівський район сьогодні знаходиться у зеленій зоні, тобто не має сплеску захворювання, а завантаженість ліжок у лікарнях на рівні 5%. А це означає, що з 1 вересня школи Межівщини відкриють свої двері для учнів, у тому числі й першокласників. За оперативною інформацією, у нашому районі за парти сядуть 2030 учнів, з них 201 першокласник…

Також стало відомо, що заклади освіти отримали перелік вимог від МОЗ для роботи з 1 вересня. Протиепідемічні заходи у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) визначені Постановою №o50 від 22 серпня 2020 року та затверджені Головним державним санітарним лікарем України.

Аби отримати відповіді на найбільш популярні питання напередодні карантинного 1 Вересня, ми запросили до інтерв’ю начальника відділу освіти молоді та спорту виконавчого комітету Межівської селищної ради Литвиненка О.О.


– Олександре Олексійовичу, епідемія коронавірусу наклала свій відбиток на всі сфери нашого життя, в тому числі й на освітній процес. У зв’язку з цим, перше питання: чи почнеться навчання у закладах освіти Межівщини 1 вересня?

– Одразу хочу всіх заспокоїти: навчальний рік у закладах освіти Межівської селищної ради, і я думаю всього району, розпочнеться саме 1 вересня.

Відповідно до вимог Міністерства охорони здоров’я, дистанційне навчання буде лише на тих територіях, де встановлено червоний рівень епідемічної небезпеки. Школи з інших трьох зон працюватимуть у звичайному режимі, але з певним переліком правил.

Дніпропетровська область та Межівський район знаходяться сьогодні в, так званій, зеленій зоні. Тож навчання проходитиме згідно з правилами навчального процесу в школі під час карантину.

– 1 вересня – День Знань. Це завжди свято для всієї шкільної родини, а урочиста лінійка – його невід’ємна частина. Як буде цього року?

– Урочистої першої лінійки не буде! 1 вересня кожен клас зайде до свого кабінету і почнеться навчальний процес. Це ж стосується і першачків…

Враховуючи це, звертаючись до батьків та рідних наших учнів, хотів би закликати їх з розумінням та повною відповідальністю поставитись до цієї ситуації.

Більше того, відповідно до вимог, на період карантину буде заборонено допуск до закладів освіти батьків або супроводжуючих осіб, крім осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю.

– Чи є зміни в організації самого навчального процесу?

– Так. Насамперед це стосується створення маршрутів та гнучких графіків, які дозволять уникнути скупчення людей. Керівниками шкіл розробляються алгоритми роботи, щоб діти перетиналися мінімально.

Насамперед, це стосується найбільших за чисельністю шкіл району таких, як Межівська ЗШ №1 та Межівськоа ЗШ №2.

Для прикладу – о 8-й годині починаються уроки для молодших класів. О 8. 15 – для середніх класів і т . д. Таким чином, ці групи учнів приходитимуть до школи та відпочиватимуть на перервах у різний час. Коли в одних закінчуватиметься перерва – в інших вона тільки починатиметься.

На час карантинних заходів ми також відійдемо від кабінетної системи – учні навчатимуться у своїх класних кімнатах.

– Які вимоги до засобів індивідуального захисту (масок, щитків), використання антисептиків, дезінфекції приміщень?

– Все, що Ви назвали – необхідні та невід’ємні складові навчання в умовах адаптивного карантину. Але треба врахувати, що правила навчального процесу можуть відрізнятися залежно від регіону, де знаходиться школа.

Обов’язковим для всіх стане температурний скринінг. Допуск до роботи персоналу закладів освіти здійснюватиметься лише за умови використання засобів індивідуального захисту (респіратора, захисного щитка або маски, в тому числі виготовленим самостійно) після проведення термометрії безконтактним термометром.

У разі виявлення співробітника з підвищеною температурою тіла понад 37,2 ° або із ознаками гострого респіраторного захворювання, то він до роботи не допускається з рекомендаціями звернутись за медичною допомогою до сімейного лікаря.

На сьогодні всі заклади освіти Межівської селищної ради забезпечені пірометрами. Крім того, усі працівники закладів будуть забезпечені засобами індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на З години роботи.

У зв’язку з цим, хотів би відзначити дієву допомогу освітянам у цьому напрямку від колег – Межівського навчально-виробницчого комбінату, а також від Центру соціальних послуг Межівської селищної ради (директор Бут С.В.), які здійснюють виготовлення захисних масок.

Важливо! Відповідно до 50-ї постанови, вхід до закладу освіти та пересування ним будуть можливими тільки в масці або респіраторі, однак діти початкових класів (1-4) можуть перебувати в школі без них.

Для інших учасників навчального процесу під час занять маски та респіратори можна не використовувати, однак, повторюся, вони є обов’язковими під час пересування всередині приміщення.

Перед заняттями вчителі повинні опитати учнів щодо самопочуття та обстежити на предмет ознак респіраторних захворювань.

– Згадана Постанова передбачає, що відповідальність за забезпечення захисними масками учнів покладається на батьків?

– Саме так. Але, це можуть бути як одноразові медичні маски, так і виготовлені вдома, які можна випрати і використовувати вже наступного дня.

– Скільки масок повинна мати з собою дитина вирушаючи до школи?

– Враховуючи, що в захисній масці учень перебуватиме в шкільному автобусі (якщо він підвозиться до школи) та під час перерв між уроками, то 2-х масок на день буде достатньо.

– До речі, як щодо роботи шкільного транспорту…

– Підвіз дітей до закладів освіти буде здійснюватися, але, зрозуміло, що з дотриманням карантинних норм.

Важливим пунктом Постанови є перевезення пасажирів – у межах кількості місць для сидіння. Крім того, нами буде забезпечено: проведення дезінфекційних заходів у салоні транспортного засобу в кінці робочої зміні; щоденний контроль за станом здоров’я водіїв та проведення температурного скринінгу до початку робочої зміни.

– Чи буде організовано харчування в школах?

– Так, але забороняється його організація за типом «шведського столу» і самообслуговування.

Згідно з рекомендаціями МОЗ, під час харчування відстань між столами має становити не менше 1,5 м, а за столом повинні перебувати не більше 4 осіб.

Рекомендовано провести розрахунок максимальної кількості учнів, які можуть одночасно отримувати (на лінії роздачі) та вживати їжу, не порушуючи фізичної дистанції 1 метр.

– Як нам відомо, цими днями комісія з перевірки готовності до нового навчального року провела традиційний об’їзд шкіл. Як його можна підсумувати?

– Головний висновок роботи комісії – школи Межівської громади готові до початку начального року!

За підсумками об’їзду, хотів би також додати, що, з одного боку, кожен заклад представив своє оригінальне обличчя, свій стиль роботи, а з іншого – ми побачили, що всіх працівників освітньої галузі об’єднує єдине бажання зробити навчання дітей цікавим, корисним, а перебування у школі – безпечним і комфортним.

Адже саме безпечному перебуванню у школах і садках нашої громади була приділена особлива увага членів комісії. Заклади забезпечені пірометрами (безконтактними термометрами), дезінфікуючими та миючими засобами. Здійснено розмітку безпечної соціальної відстані на входах, у їдальнях. Проведено медичні огляди та інструктажі працівників. Перевірено технологічне обладнання у харчоблоках. Забезпечено підготовку до опалювального сезону.

Шановні учні, батьки! Школи, дитячі садочки, позашкільні заклади Межівської ОТГ чекають на вас!

– Дякую за розмову.

Підготував Євген ТРАВНЕВИЙ