Економити… Примха чи необхідність? (Про ситуацію із вуличним освітленням у населених пунктах Межівської громади).

Останні дні соціальні мережі Межівщини буквально «вибухнули» критичними коментарями через скорочення періоду роботи вуличного освітлення у населених пунктах Межівської громади.

Жителі обурюються через те, що вуличні ліхтарі почали вимикати о 21-й годині.

Ось кілька з них у мережі Facebook

«Дай Бог найближчим часом вирішить цю проблему! В селі багато пустих хат, багато таких що робити нехочуть, а їсти щось треба і лазять скрізь. Страшно!»

«Я розумію гнучкий графік-це застосування електронних таймерів, які забезпечують до 20 програм. Тоді зі світлом можна “зустріти” кожну електричку».

«Окрім освітлення вулиць, ще багато зобов’язань перед громадою, медицина, школи, дитсадка,…… а бюджет не резиновий і має обмеження…..»

«Коли люди йдуть з роботи додому, повинно горіти світло…».

 

 

 

Як нам стало відомо, допустима тривалість нічного освітлення по населених пунктах громади до кінця року складатиме не більше 4 годин на добу, базовий час роботи ліхтарів – з 17-ї до 21-ї години.

У чому ж причина такого рішення? Відверто скажемо, непопулярного рішення…

Адже «Межівський меридіан» активно висвітлював роботи, які останні роки велися у громаді саме по збільшенню мережі вуличного освітлення. І не з чуток, а з конкретних звітів знаємо, що сьогодні ця мережа представляє собою чималеньке господарство. Біля  170 км протяжність самої мережі та понад 1700 світлоточок. Скільки роботи зроблено у цьому напрямку  і…

Коментар з цього приводу Межівського селищного голови

Володимира Зражевського.

«Наприкінці бюджетного року, коли уже було повністю сформовано і вичерпано додатковий фінансовий ресурс громади, державою запроваджено нові тарифи на електричну енергію для бюджетної сфери, у тому числі і для вуличного освітлення.

Якщо при формуванні бюджету, у січні 2021 року тариф складав 2.6 грн/кВт, то у листопаді ціна складає 5,75 грн/кВт, а у грудні складе 5,99 грн/кВт.

Тобто, підвищення відбулось у 2.3 рази! Відповідно, для забезпечення своєчасної оплати за електроенергію, необхідно додатково ще близько 359 тис. грн! А враховуючи, що ціна на газ і вугілля збільшились також більше ніж у 2 рази ( газ – 18 грн/м. куб, вугілля – 6 тис. грн,/тн.), а це ще додатково 1 млн. 859 тис грн., ми були вимушені скоротити години роботи освітлення і перейти до кінця року на гнучкий графік включення і виключення ліхтарів вуличного освітлення.

Що ми робимо в сім’ї, коли не вистачає коштів? Вірно, починаємо економити. Так і в громаді. Адже ми велика і, вірю, дружна родина

Сподіваюсь, що найближчим часом ми зможемо вирішити і цю проблему.

Стосовно встановлення зручного графіка роботи вуличного освітлення прошу звертатись до старост громади, або писати мені в особисті повідомлення.

Дякую за порозуміння, вибачаюсь за тимчасові незручності і чекаю пропозицій».

 Але головний меседж до жителів громади , це те, що що заходи вимушені і мають тимчасовий характер.Необхідно 10-15 днів, щоб врегулювати фінансові аспекти і ми обов’язково повернемось до звичного графіку вуличного освітлення по всіх населених пунктах.

Ось, що нам прокоментувала із цього питання керуючий справами виконавчого комітету Межівської селищної ради Любов Василенко, яка вже більш детально зупинилась на фінансовому аспекті питання.

«Вуличне освітлення є одним з основних елементів благоустрою, вирішення проблеми освітлення вулиць населених пунктів – один з головних пріоритетів у діяльності селищного голови, депутатського корпусу та виконавчого комітету ради.

І це непросто слова. Вони підкріплені фактами. Так, протяжність електричних мереж у 2021 році в порівянні з 2017 збільшилась на 16,7 км. і на часі становить 170 км.; кількість світлоточок за цей же період збільшилась на 340 од. і складає 1757 од.

Тобто сьогодні, в  середньому за місяць Межівська СТГ  споживає від 22,2 тис. до 23,1 тис. кВт/год, а в зимові місяці і понад 30 тис. кВт/год.

Критична ситуація щодо оплати за спожиту електроенергію склалася у зв’язку з тим, що наразі ціна за 1 кВт/год електроенергії складає 5.75грн., за попередніми прогнозами у грудні поточного року збільшиться до 5.99 грн. Ще більше ускладнює ситуацію той факт, що для юридичних осіб був скасований «нічний тариф». Збільшилась також вартість послуг, енергозберігаючого обладнання та супутних матеріалів для освітлення вулиць.

З урахуванням того, що в листопаді-грудні поточного року використання електроенергії на вуличне освітлення населених пунктів громади значно більше за середньомісячне споживання, потреба в додатковому фінансовому ресурсі до кінця поточного року складає понад 360 тис.грн!

Значне зростання тарифів на електроенергію змушує виключно всіх споживачів електричної енергії, в тому числі і селищну раду постійно шукати шляхи енергооптимізації та раціонального споживання електроенергії. Так, за рахунок встановлення світлодіодних приладів освітлення нам вдалося значно розширити електричну мережу, при цьому витрати на освітлення у 2021 по зрівнянню з 2018 роком збільшились на незначну суму (57 тис.грн.). Тобто, заходи з енергооптимізації проведено в повному обсязі.

В ситуації, яка склалась на кінець бюджетного року, коли розподілені всі джерела надходжень на соціально – захищені видатки, залишається єдиний вихід – економія енергоресурсу.

У зв’язку з вищевикладеним, прийнято рішення про економне та раціональне споживання електроенергії і включення та відключення вуличного освітлення за графіком, погодженим із старостами. Допустима тривалість нічного освітлення складає не більше 4 годин на добу.

Дякуємо за розуміння, адже вдома Ви також раціонально розподіляєте свій бюджет та економите електроенергію! Економити сьогодні – це не просто примха, а необхідність!»

Ми поспілкувались із старостами, які підтвердили численні звернення від жителів громади, які вкрай незадоволені часовими обмеженнями щодо тривалості вуличного освітлення. Але, разом з тим, вже мають конкретні пропозиції щодо його графіку роботи.

Наталія Горячко, староста Демуринського старостинського округу.

«Звичайно, люди незадоволені. Цього не приховаєш… Намагаємось пояснити зі свого боку. Активно обговорюємо графік роботи ліхтарів.

Сьогодні нас влаштувало б,  принаймні,  6 годин роботи освітлення. Окрім базового відрізку з 16.30 до 20.00 хотілося б врахувати те, що  через Демурине йде багато електричок. Як зранку, так і увечері. Тобто, додатково з 21-ї до 22-ї та з 5-ї до 6-ї ранку».

Ірина Тимошенко, староста Райпільського старостинського округу.

«Ситуація непроста. Сподіваємось, що з початком нового бюджетного року вона врегулюється. З одного боку ціни на електроенергію  непрогнозовано  зростають… А з іншого – людей теж зрозуміти можна.

Наші пропозиції, це робота ліхтарів з 16.30 – до 18.30, а також по годині зранку і пізно увечері (23-24 год)  , коли приходить  шахтарський автобус (багато  жителів округу працюють у сусідній Донецькій області).

Володимир Яременко, староста Іванівського старостинського округу.

«Економимо у такому режимі вже кілька днів. Включаємо о 16.30 – до 20.30. Поки що бачимо , як найоптимальніший відрізок часу.

Маємо надію, що це тимчасово».

Володимир Кубрак, староста Веселівського старостинського округу.

«Нам  потрібно світло також з  21.30 – до 22.30. Це пов’язано з графіком вечірньої  електрички. Ну а головний період, коли люди йдуть з роботи, забирають дітей з дитячого садочка. З 16.30 – до 19.30.

Відзначимо також, що практично усі лічильники  по мережі вуличного освітлення Межівської ОТГ забезпечені таймерами. (За інформацією селищної ради, більше 100 вузлів обліку).

Тому, вочевидь, є  можливість встановити гнучкий графік роботи вуличного освітлення.

Питання, чи вистачить сьогодні 4-х годин , аби “закрити” найбільш жваві відрізки часу у темний час доби?

Що стосується роботи освітлення у  Межовій, то  у центрі селища , де  розташована найбільша кількість соціальних  об’єктів: вуличне  освітлення буде працювати з 16.30 до 23-ї години та з 3.00 до 5.30 (нічна електричка до Дніпра та вранішня – Чаплине-Авдіївка).

Всі інші вулиці будуть освітлюватись, як і в інших населених пунктах громади –  не більше 4 годин на добу  – у період з 17-ї до 21-ї години.