Головний виклик – наблизити довгоочікувані зміни!

До роботи органів влади сьогодні вистачає критичних стріл. Причому на всіх рівнях – від найвищих органів законодавчої та виконавчої влади до місцевого самоврядування.

І дійсно проблем вище голови… Стан доріг, медицина, рівень заробітних плат і на противагу їм розміри тарифів на енергоносії та комунальні послуги. Все це так. Але… Так було і десять і двадцять років тому… Разом з тим, на місцевому рівні кілька років семимильними кроками впроваджується реформа децентралізації.

Інтереси громадян, які мешкають на території об’єднаних громад, тепер представляють обраний голова, депутатський корпус та виконавчі органи ради громади, що забезпечують реалізацію наданих законом повноважень в інтересах громади. У населених пунктах, що увійшли до складу об’єднаної громади, право жителів на місцеве самоврядування та надання послуг громадянам забезпечують обрані ними старости.

Сьогодні експерти говорять, що реформа децентралізації дала поштовх до формування дієздатного та найбільш наближеного до громадянина інституту влади. А добровільне об’єднання територіальних громад дозволило їм дістати відповідні повноваження та ресурси, що їх раніше мали міста обласного значення.

На території Межівського району утворено дві об’єднані громади – Межівська та Новопавлівська, у статусі необ’єднаних сільських рад залишаються Слов’янська та Зорянська…

За останні роки Межівську селищну раду небезпідставно називають одним з лідерів децентралізаційних процесів не лише в області, а в окремих питаннях і в Україні.

На те є ряд об’єктивних факторів, пов’язаних з активністю виконавчого комітету ради за багатьма векторами роботи.

Сьогодні у переддень Дня місцевого самоврядування ми поставили кілька питань Межівському селищному голові Володимиру Зражевському, во обов’язки старост, представникам депутатського корпусу.

Що конкретно, на їх думку вже змінилось в житті громади завдяки реформі місцевого самоврядування? Чи справді отримані повноваження та ресурси надали органам місцевого самоврядування більше можливостей для розвитку територій?

І які проблеми вони бачать, як-то кажуть, з середини, знаходячись у процесі децентралізаційних змін.


Зражевський Володимир Миколайович, Межівський селищний голова

День місцевого самоврядування – це день, коли ми згадуємо людей, які творять історію успіху, історію змін…

Що лежить в основі децентралізаційних процесів в країні і громаді зокрема? У тому, що ми намагаємося змінити перш за все менталітет не тільки працівників виконавчого апарату, депутатів, а й всіх жителів громади. Це, на мою думку, ключовий момент.

Безумовно, вся наша робота тісно пов’язана з тим, що відбувається в державі. Неможливо побудувати на окремо взятій території успішну громаду, яка буде незалежна від економіки, законодавчої бази, реформ. Але не треба забувати, що багато чого залежить і від нас з вами. Як наполегливо ми йтимемо до своєї мети…

Хочу сказати, що громада створена два роки тому і я б розділив їх на два періоди.

Перший – період знайомства. Ми знайомилися один з одним, з територією, проблемами, ресурсами, недоліками і проблемами. Він був досить складний, але ми його пройшли.

Другий – період напрацювань і усвідомлення, що ми власне маємо робити. Його теж важко охарактеризувати однозначно, але він має вже чіткий поступальний рух, перспективу. Він дозволив окреслити майбутнє.

Цього року ми вже отримали можливість започаткувати власні інфраструктурні проекти, більш предметно працювати над матеріальною базою освітніх закладів, збереженням закладів охорони здоров’я, розвивати дошкільну та інклюзивну освіту. З’явилося бачення розвитку цих галузей.

Які виклики стоять сьогодні перед громадою?

Скажу так – громадянам набридло чекати. Приходить час черговий виборів і згори ми знову і знову отримуємо обіцянки позитивних змін, які мали б вплинути на розвиток держави і рівень життя кожної окремої людини. Та, на жаль, більшість із цих закликів залишається у передвиборчих програмах…

Тож головний виклик – все ж таки наблизити довгоочікувані зміни. І цей процес не повинен залежати від виборів, політики взагалі. Лише від бажання жителів громади.

Поступальний розвиток території взагалі повинен незворотній, а модель ідеальної громади, на мою думку полягає в тому, що вона повинна працювати, незалежно від бажання однієї чи кількох конкретних людей.

Хотів би побажати всій команді, яка сьогодні працює поруч зі мною, а також депутатському корпусу вірити в обраний курс, стратегію розвитку.

А громаді все ж таки усвідомити, що кожен з нас творець і власного, і спільного майбутнього. Не мовчати, бути активним, можливо навіть критикувати. Але разом з критикою – пропонувати та допомагати… Разом – ми сила!

Віктор Васильович Рябенко, депутат Межівської селищної ради

Говорячи про зміни – ми, як правило, починаємо критикувати чи навпаки схвалювати дії лідера, тобто в нашому випадку – селищного голови… Я згоден з цим – від локомотиву залежить багато, проте не треба скидати з шальок терезів і команду. Маю на увазі виконавчий комітет, старост та депутатський корпус , які повинні також розуміти свою відповідальність. Точніше – не знімати її з себе.

Я щиро переконаний, що депутат громади – це надзвичайно відповідально. Мало бути обраним. Ти повинен систематично працювати в окрузі, знати всі проблеми і шукати шляхи їх вирішення. Починаючи з того, чи у твоїх виборців у віддаленому селі можливість придбати хліб або найнеобхідніші медикаменти.

Всі ми повинні чітко розуміти: що потрібно людям насамперед? Якісні дороги, благоустрій, доступні медичні послуги. І активно працювати над цим.

Стратегічно – децентралізація, насамперед фінансова – це безумовно правильний напрямок розвиток територій. Єдино правильний…

Зросла дохідна частина місцевого бюджету, тут залишаються такі податки, як ПДФО, земельний податок.

Але нам треба всім набратись терпіння, аби відчути реальне покращення. Будемо відвертими: очікувати чудес від реформи і не змінюватися самим – шлях в нікуди…

Як юрист, переконаний, що відкриття ринку землі – повинно дати значний поштовх до розвитку територій. Але закон, прийнятий у першому читанні треба допрацювати – він досить «сирий» і про це говорять багато спеціалістів.

Всіх колег зі святом, і плідної нам, спільної роботи!

Тютченко Віталій Миколайович, депутат Межівської селищної ради, голова бюджетної комісії

Минуло два роки коли більшість жителів п’яти сільських і двох селищних рад сказали ТАК створенню Межівської об’єднаної громади, і тим самим дали «зелене світло», проведенню реформи децентралізації в нашому районі.

За даний період зроблено немало. Лише одразу спадають на думку кілька масштабних проектів, що вже реалізовані. Капітальний ремонт доріг в Преображенці, Райполі, Новогригорівці, Межовій, в кожному населеному пункті розвивається вуличне освітлення, централізоване водопостачання прийшло у Веселе та Демурино. Триває капітальний ремонт приміщення школи в с. Веселому. Ведуться роботи по благоустрою вулиць, громадських місць, кладовищ в селах ОТГ.

Можна перераховувати і перераховувати далі, але дуже часто можна почути незадоволення тим, що мовляв мало зроблено. Можливо й так, але необхідно враховувати, що за всі роки незалежності зроблено менше ніж за два останні.

А головне – планів багато, і я впевнений, що вони будуть реалізовані найближчим часом. Та ми повинні розуміти, що їх виконання залежить значною мірою і від нас – жителів громади. Це і збереження того, що вже зроблено, і своєчасна сплата податків, щоб як найшвидше залучити кошти в реалізацію нових проектів і програм розвитку ОТГ.

Хотів би подякувати сьогодні всім колегам за ефективну роботу, а насамперед членам бюджетної комісії. Мало, хто знає, але під час корекції питань, що входять до нашої компетенції – комісія інколи засідає не менше, а то й довше, аніж ці питання розглядаються на сесіях.

Чи все проходить гладенько. Далеко – ні! Важливих і дискусійних питань вистачає завжди. І я, як голова комісії намагаюсь зайняти принципову позицію в окремих питаннях, як наприклад цільове використання освітянської та медичної субвенцій… І надалі будемо відстоювати ці базові принципи.

Людмила Олександрівна Лесик, депутат Межівської селищної ради

Насамперед хотіла б привітати усіх з наступаючим святом – Днем працівників місцевого самоврядування. Миру, добра та злагоди у кожну домівку!

…На ваші питання дуже складно відповісти коротко. Ті, хто кожного дня працюють, аби покращити життя своїх земляків, ставлять нові і нові завдання – намагаються бачити більше позитиву. Я себе відношу до їх числа.

Факт залишається фактом, що чомусь позитив ми бачимо не так чітко як проблемні питання. Та давайте сьогодні у переддень свята поглянемо: що зроблено?

Як завідуюча відділення денного перебування Центру соціальних послуг хочу акцентувати увагу на здобутках громади у соціальній політиці.

Сьогодні наш центр , який утримується Межівською об’єднаною громадою за рік у середньому надає послуги біля 1000 особам, які потребують соціального обслуговування. В тому числі 160 осіб – одиноких громадяни похилого віку, інвалідів отримують від закладу безоплатне соціальне обслуговування в обсягах визначених державними стандартами. Загалом соціальним обслуговуванням охоплено 21 населений пункт.

Важливе питання – пільгові перевезення. Вже 2-й рік успішно функціонує соціальний маршрут для громадян пільгової категорії.

Спільно з компанією USAID “Агросільрозвиток” та за підтримки ОТГ реалізується проект з відкриття Центру соціально-побутових послуг, куди громадою виділено близько 1 млн. грн., що забезпечить доступність населення до комунальних послуг.

Як бачите, лише про соціальну політику можна розповідати багато. Але, поряд з цим, ми бачимо як громада отримує нову техніки для комунальних підприємств , шкільні автобуси, мобільний Центр надання адміністративних послуг та багато іншого.

А ще наші фестивалі по старостинських округах, що об’єднують людей…

Тож, попри переконання скептиків – громада росте і розвивається. Зі святом всіх нас!


Як живуть округи протягом двох років існування Межівської ОТГ? По-різному. Щось вдається зразу, над чимось треба попрацювати, щось змінити чи вдосконалити. Але без праці нічого й не досягнеш. Важливо змінювати підхід до вирішення проблем.

Корх Н.Ю. (Преображенський старостинський округ)

Загалом по округу проживає близько семисот громадян. Але велика біда малих сіл, і нашого в тому числі, що виїжджає молодь. У Преображенці призупинено діяльність школи, дітей підвозять у Володимирівку та Веселе. І робочих місць бракує, адже немає базового господарства в селі. Тому зміни, які відбуваються останні два роки, вселяють надію на позитив. За два роки існування Межівської ОТГ можна помітити різницю між тим, що було і тим, що стало. Найбільший плюс – це введення автобусного сполучення Преображенка – Межова і започаткування пільгових перевезень. Хоча рейс здійснюється лише раз на тиждень, але раніше і цього не було. Люди дуже задоволені, бо з’явився зв’язок з «великою землею». З обласного бюджету за сприяння селищного голови виділено кошти для ремонту дорожнього покриття частини автомобільної дороги, яка забезпечує виїзд на роботу, в особистих справах, навчання дітей, лікування мешканцям сіл Преображенка, Новотроїцьке, Всесвятське. У Всесвятському нещодавно розпочато відновлення вуличного освітлення. Отож сподіваюся, що оживуть наші села.

Тимошенко І.В. (Райпільський старостинський округ)

Звичайно, сказати, що все у нас гладко – це злукавити. Не лише в нашому окрузі, не лише в Межівській громаді, а, мабуть, скрізь по країні на все, що треба, бракує коштів. Чи то лампочки поміняти у вуличних ліхтарях, чи то пальне придбати для бензокоси чи бензопили – ніби дрібниці, але дуже важливі. Стараємося знаходити рішення невідкладних питань. Але позитивних зрушень в житті округу все ж більше. Райпільська школа отримала новий шкільний автобус. Найважливіше – активізація населення. Ми стали першими в установці сміттєвих баків у населених пунктах та укладанні договорів на централізований вивіз сміття, бо питання екології та благоустрою вже назріло і почало виноситись на широкий загал самими членами громади. Зараз у Новопідгородному маємо оновлену бібліотеку, що стало можливим завдяки гранту обласної ради і співфінансуванню з місцевого бюджету. У Райполі створено молодіжну ГО «Наділ», у якій визріває багато цікавих і корисних ідей. Є дві перемоги у бюджеті участі (Новопідгороднянська школа та ГО «Наділ»). Ми є лідерами участі в грантових конкурсах. Почали писати проекти ще до створення ОТГ. У нас люди починають розуміти, що вони можуть змінювати своє життя і життя громади, якби лишень було бажання і наполегливість. Не просто кричати і вимагати, а згуртовуватися і докладати зусиль для реалізації потреб і бажань.

Яременко В.А. (Іванівський старостинський округ)

Основні зміни, на які звертаю увагу – будівництво нової амбулаторії в Іванівці. Старе приміщення вірою й правдою уже відслужило всі допустимі строки, та й розташоване так, що незручно добиратися. Нова амбулаторія буде в центрі села. Що для Іванівки є найбільшою проблемою? Ми не оригінальні – це дороги. Та є й тут надія і позитив. Розпочато ремонт дороги Гаврилівка – Новопавлівка. Проведено ямковий ремонт частини вулиці Центральної. Продовжились і вже на стадії завершення роботи по освітленню вулиць. Брак коштів не дозволяє розпочати будівництво дитячого садка, хоча і проект, і кошторис уже є. Але сподіватися завжди треба на краще. І зміни прийдуть.

Алєксєєва О.М. (Новогригорівський старостинський округ)

Уже два роки, як Новогригорівка та прилеглі села є частиною Межівської ОТГ. Звичайно, зміни децентралізації торкнулися і нашого округу. Зроблено капітальний ремонт дороги по вулиці Західній у Водолазькому. Там же в дитсадку «Журавлик» утеплено фасад. У Новогригорівській школі замінено котли опалювання. А по селу подовжено лінію вуличного освітлення. Тепер освітлені вулиці також у Юр′ївці (вул. Берегова) та Красногорівці (90%). Приємно, що населення стало дещо активнішим у вирішенні питань громади. Цього року подали два проекти на конкурс громадського бюджету. Один переміг і профінансований з місцевого бюджету. Уже закуплено обладнання для зони активного сімейного відпочинку у Водолазькому. Жителі округу активно голосували за проект – і от маємо результат. Без участі людей цього б не було. І тепер облаштовувати зону відпочинку теж обіцяють вийти багато мешканців Водолазького. У листопаді отримали новенький шкільний автобус. Але ще є над чим працювати. І найголовніше, щоб люди розуміли: фінансування з бюджету напряму залежить від повноти сплати податків, акцизних зборів тощо. Більше активності та конструктивної ініціативи з місця завжди дадуть результат. Прикро, звичайно, буває, що не вистачає коштів на нагальні потреби. Але часи змінилися, маємо викорінювати споживацький спосіб життя, не чекати манни з неба. Світова практика залучення грантів має стати постійною.

Горячко Н.С. (Демуринський старостинський округ)

Однозначно, зміни в окрузі відбуваються. І немало. Деякі, на перший погляд, ніби й не значні, але важливі. Огороджено два кладовища, проведено ямковий ремонт частини вулиці Центральної у Володимирівці. Повністю відновлено вуличне освітлення вулиці Загородньої у Демуриному та частково вулиці Шевченка у Володимирівці (на прохання жителів). Встановлено частину дитячого майданчика у Володимирівці, але найближчим часом роботи продовжаться. Володимирівська школа отримала фінансування по бюджету участі, виявивши ініціативу і подавши на конкурс свій проект. Земляки підтримали, проголосували. Нарешті зрушила з місця реалізація нашої величезної потреби багаторічної давнини. Почалося фінансування будівництва водогону. Демурине матиме питну воду. Уже встановлено водонапірну башту, виведено одну колонку по вулиці Залізничній. Розвідні мережі пройдуть ще по двох вулицях. Є ще в нас готовий проект на ремонт дороги. Будемо сподіватися, що колись і кошти будуть. Адже важливо зрозуміти, такі великі і важливі перетворення робляться не за один рік. Люди в окрузі стали більш згуртованими, разом виходять навести лад на вулицях селища. І більше цінують плоди власної праці. Необхідно чути один одного і разом вирішувати свої проблеми. На мою думку, старостинські округи потребують більшої уваги з центру.

Кужільний В.І. (Веселівський старостинський округ)

За два останні роки дещо зроблено. Відкрито нову групу в дитячому садку, відремонтовано кілька допоміжних кімнат. Жителі Веселого вдячні за водогін, бо тепер мають питну воду. Ще одна важлива справа – ремонт школи. Ми з батьківським комітетом майже три роки добивалися позитивного рішення. І ось нарешті справа зрушила з місця: за сприяння Зражевського В.М. відремонтовано систему опалення і одну класну кімнату, перекрито дах. Та на цьому робота не завершується, у планах – заміна вікон та встановлення спортивного майданчика. Це кошти немалі, тому будемо чекати. У закладі культури замінили двері, систему освітлення. Упорядковані кладовища. Підтримуємо в робочому стані вуличні ліхтарі. Хочу відзначити активність громади Олександрівки на чолі з депутатом Рябенком В.В. Гуртом, об’єднавши зусилля і кошти, відремонтували стару сільську бібліотеку. Відкриття оновленого закладу відбулося на День працівників сільського господарства. Є багато ідей по розвитку округу, але для їх втілення треба добре попрацювати. Немає у нас дитячого майданчика. Є три готові проекти на ремонт доріг, але немає коштів. Від діючого водогону необхідно далі розвести мережу питної води по вулицях і ще пробурити свердловину. Сподіваюся, що всі плани будуть реалізовані.