Магія писанкарства: у Межівській громаді відбувся майстер-клас з розпису воском писанок
20 березня у Центрі активності громадян відбувся майстер-клас із традиційного розпису писанок воском, який провела художниця Аделаіда Іщенко. Майстриня вже п’ять років займається писанкарством, яке опановувала самостійно.
Писанкарство – це давня традиція українців, яка несе в собі національний код і символічну мову предків. За словами Аделаіди, через орнаменти, нанесені воском, передається історія, що відображає нашу культуру, традиції та самобутність.
– Писанкарство – це наш етнічний простір, це частина нашого національного коду. І якщо його не буде – ми не знатимемо хто ми. Всі ці символи – це мова, яка передає з покоління в покоління інформацію про те, ким ми є, – ділиться майстриня.
Учасники майстер-класу працювали зі спеціальним інструментом – писачком, наносячи шар бджолиного воску на попередньо підготовлені видуті яйця з готовим ескізами. Перший етап полягав у нанесенні орнаменту для першого кольору, а на наступних зустрічах планується продовжити розпис та додати нові шари. Загалом передбачено три таких заняття. До заходу долучилося шестеро людей – саме стільки було писачків для роботи.
Аделаіда Іщенко пояснила, що новачкам корисно спершу потренуватися малювати орнаменти на папері або навіть воском на аркуші, щоб звикнути до дрібного масштабу роботи.
Ольга, одна з учасниць майстер-класу, ділиться, що вперше розмальовує писанку писачком.
– Я вперше прийшла на майстер-клас. Ще доволі непогано у мене вийшло, тому не бійтеся приходьте. Мені все подобається, і процес роботи воском, і писачком, як воно свічка горить, дуже гарно, дуже заспокоює і така атмосфера затишна і тепла, – розповідає Ольга.
До майстер-класу долучилась і Анастасія, каже: вбачає у цьому процесі заспокоєння і самобутність українських традицій.
– Вирішила доєднатися, бо, по-перше, це дуже класно релаксує, а, по-друге, ми повинні знати свою історію і розвивати її. Мені дуже подобається сам процес виведення кожної лінії і також у нас тут дуже цікаві розмови про українську автентичність, – ділиться вона.
Майстер-клас відбувся в межах щорічного селищного конкурсу «Розмалюй великодню писанку», який організовує Центр культури та дозвілля. Ті, хто беруть участь у заході, можуть залишити свої писанки собі або подати їх на конкурс. Організатори зазначають, що багато людей цікавляться розписом, проте не мають інструментів чи навичок, тому вирішили допомогти бажаючим, створивши серію занять з цього мистецтва.
Окрім того, у межах підготовки до конкурсу Людмила Іщенко другий тиждень поспіль проводить майстер-класи з розпису дерев’яних яєць для переселенців. Це більш декоративний варіант, що також допомагає залучити новачків до творчого процесу.
Нагадуємо, що конкурсні роботи приймаються з 10 березня до 14 квітня 2025 року, а підбиття підсумків та нагородження переможців відбудуться 17 квітня. Тож усі охочі ще мають змогу долучитися до цієї традиції та спробувати себе у мистецтві писанкарства.
Підготувала Сніжана Салівон
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.