Як не з’їхати з глузду під час карантину. Поради психолога

В Україні карантинні заходи досить суворі, а значить, її громадяни опинилися у стресовій для себе ситуації. Цьому сприяє також «інформаційний вибух» з приводу коронавірусу, своєрідне інформаційне перевантаження (часто неправдивими фактами). Паніка та стрес вбивають імунітет, можуть призвести до змін у психіці людей усіх без винятку вікових категорій.

Практичний психолог КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Межівської селищної ради»Оксана Мотрій дає кілька порад кілька порад жителям Межівського району щодо того, як зберегти емоційне (а відтак і фізичне) здоров’я в умовах карантину.

–          Так, дійсно,  сучасній людині досить складно перебувати в ізоляції, – говорить пані Оксана. – Це стосується багатьох моментів: обмеження пересування і соціальних контактів, роботи, і відпочинку тощо. А ще одним складним випробуванням є майже цілодобове перебування усіх членів сім’ї разом. Карантин може стати навіть загрозою для внутрішньосімейних стосунків.

І ось що радить фахівець у такій ситуації.

1.Щоб уникнути негативних наслідків, перш за все треба зберігати спокій і не впадати в паніку. Як сказала моя співрозмовниця, стати рівно на дві ноги, розправити руки, глибоко вдихнути, видихнути  і подумати над ситуацією.

2. Скласти, якщо не було, або дотримуватися існуючого режиму дня. Якщо раніше у кожного в сім’ї заняття були більш-менш регламентованими, то зараз обставини змінилися.

– У режимі обов’язково має бути передбачений час для необхідних занять (уроки, ігри з дітьми, виконання роботи (якщо працюєте дистанційно) тощо).

– Незалежно від віку, кожен повинен мати час для себе, щоб зайнятися тим, чим хочеться.

– Знайдіть час для саморозвитку (хобі, читання, музика).

– Необхідно розділити обов’язки для кожного члена родини, незалежно від віку.

3. Інформаційна гігієна. Хтось дивиться та слухає новини по телебаченню, хтось надає перевагу Інтернету, зокрема соцмережам. Не треба «ковтати» все підряд, необхідно ставитися до інформації осмислено. Часто це можуть бути вигадки, домисли. Тому інформацію треба брати з надійних джерел, перевіряти її (автор, видання чи сайт). Анонімні заяви взагалі не треба брати до уваги. Підліткам варто допомогти розібратися в інформації, з якою вони стикаються, навчити визначати факти та фейки. Достатньо раз в день подивитися новини для того, щоб бути в курсі дійсно важливих подій. Не слід переглядати безкінечно фільми про віруси, хвороби, апокаліпсис, які лише підійматимуть рівень тривоги й страху. Краще подивитися комедію чи мультики з дітьми.

4. Фізичні навантаження, особливо на свіжому повітрі, є прекрасним засобом для зняття стресу. У нашій місцевості це робити простіше, оскільки приватна садиба має двір чи садок. Сімейна ранкова зарядка допоможе зняти стрес і зменшити паніку. Та й весняні роботи на городі, по господарству відволікають від важких думок.

5. Важливе питання – спілкування з родичами. Із самого початку необхідно проговорити ситуацію і озвучити всім свою позицію. Адже тоді можна очікувати адекватної відповіді і поведінки. Треба пояснити, що ви хвилюєтеся за здоров’я членів сім’ї, тому на певний час хочете обмежити тісні фізичні контакти (поцілунки, обнімання тощо). Спілкуватися можна телефоном, онлайн, і навіть через огорожу двору, дотримуючись дистанції. І все буде добре.

Сама пані Оксана зараз теж перебуває вдома. Вона коментує це так:

– У мене збільшилося часу для заняття улюбленими справами. Я зараз багато читаю, займаюся рукоділлям. І кожен може відкрити для себе щось нове, для чого не вистачало вільного часу. Важливо говорити з рідними, радитися з ними. І головне, у будь-якій ситуації зберігати спокій.

Отже, шановні читачі. Скористайтеся порадами психолога, якщо маєте таку потребу. І залишайтеся здоровими.

Антоніна ТАРАСЕНКО