І пам’ять ожива вогнем пекучих ран, ніколи не забути нам тебе – Афганістан!

15 лютого – у 33-ю річницю виведення радянських військ з Афганістану – Україна урочисто вшанувала пам’ять учасників бойових дій на території інших держав.

Історія колишнього Союзу буквально пронизана військовими конфліктами, які велись на території інших держав. Це і Східна Європа – країни, так званого, Варшавського договору: Угорщина та Чехословаччина; і зовсім далекі Ангола, Єгипет, Куба, В’єтнам, Корея… Вже за часів незалежності українські військові беруть участь у миротворчих операціях під егідою ООН: Югославія, Ірак, Афганістан, Сьєрра-Леоне, Ліван, Ліберія та ін.

Але Афганська війна стала тим об’єднуючим символом, навколо якого згуртувалися воїни-інтернаціоналісти різних поколінь. Бо саме вона залишила найболючіший слід – глибоку незагойну рану в серцях десятків тисяч колишніх солдатів, материнських серцях, яким більше не судилося побачити синів і дочок на порозі рідної оселі…

Війна в Афганістані тривала майже 10 років. У ній взяли участь більше 160 тисяч українських військовослужбовців, понад 3000 з них загинули, 72 зникли безвісти, близько 4000 отримали інвалідність.

Вшанування світлої пам’яті тих, хто загинув у “афганському пеклі”, а також усіх воїнів-інтернаціоналістів стало вже  доброю традицією на Межівщині. Тож і цього року 15 лютого від Межівської селищної ради стартувала естафета пам’яті місцями поховань воїнів-інтернаціоналістів, загиблих під час Афганської війни та померлих у мирний час.

Захід проходить за ініціативи районної організації УСВА, яка сьогодні об’єднує 60 воїнів-інтернаціоналістів (з них 44 – ветерани Афганської війни) та підтримки місцевої влади.

За трьома маршрутами вирушили учасники естафети, почесні делегації очолили заступник Межівського селищного голови Ірина Новак, начальник відділу соціального захисту населення Ірина Василенко та депутат Межівської селищної ради Ірина Сергієнко. Загалом відвідали 37 поховань на території громади: від Новогригорівки до Іванівки, від Демуриного до Новопідгородного. Багато років поспіль кінцевим пунктом, де зустрічаються маршрути учасників естафети, є пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам у Центральному парку Межової. Цього дня сюди завітали також інтернаціоналісти Слов’янської та Новопавлівської громад.

До присутніх звернулася заступник Межівського селищного голови Ірина Новак. Вона подякувала всім за мужність, самовідданість, героїзм, вірність військовому обов’язку та підкреслила, що святою місією прийдешніх поколінь є збереження пам’яті про загиблих і померлих воїнів-інтернаціоналістів.

Привітали своїх побратимів-шураві голова районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану Микола Скочко та воїн-афганець Микола Кий.

Афганська кампанія залишила невиліковну рану в душах і серцях тих, хто пройшов вогненними гірськими стежками, хто втратив друзів, синів чи батьків… Навічно у пам’яті жителів Межівщини залишаться імена земляків, які не повернулися з афганського пекла: Світлана Дорош, Володимир Ярмош, Михайло Яровий, Віктор Шевченко. Присутні вшанували їх світлу пам’ять, а також всіх воїнів-інтернаціоналістів, яких немає разом із нами, хвилиною мовчання. До пам’ятника лягли полум’яно червоні гвоздики…

Війна зламала життя багатьом молодим хлопцям. Але, куди б не закинула доля наших земляків, вони завжди чесно й сумлінно виконували військовий обов’язок, за що заслужили щиру подяку багатьох народів та примножили авторитет України, як країни-миротворця.

Давайте ж і ми з вами будемо пам’ятати подвиги учасників бойових дій, виявляти повагу і розуміння до тих, хто пройшов через війну і для кого вона триває й досі.

Буремні події останніх років: революція Гідності, воєнні дії на Сході України – яскраво продемонстрували, що наша земля в усі часи багата на героїв, готових на самопожертву заради свободи, незалежності, територіальної цілісності своєї держави. Буквально за кілька останніх років з’явилося нове покоління ветеранів, учасників бойових дій страшної, неоголошеної війни, що забрала вже тисячі життів співвітчизників.

Євген ТРАВНЕВИЙ