Під Покровом Неопалимої Купини

17 вересня в Україні відзначається День рятівника!

На кожен виклик черговий караул 59-ї Державної пожежно-рятувальної частини проводжає ікона Пресвятої Богородиці Неопалимої Купини, яка є покровителькою вогнеборців. і вшановується православною церквою саме 17 вересня – у День рятівника.

І хоча в голос про це ніхто не говорить, рятувальники переконані, що вона оберігає їх під час найскладніших ситуацій.

Сьогодні на сторожі безпеки мешканців Межівщини від пожеж та різних надзвичайних ситуацій і техногенних катастроф стоять Межівський районний сектор Головного управління ДСНС в Дніпропетровській області, який очолює підполковник цивільного захисту Віталій Васильович Дудка та у його оперативному підпорядкуванні Державна пожежно-рятувальна частини №59 – начальник, майор цивільного захисту Сергій Вікторович Лисенко.

У переддень професійного свята «Межівський меридіан» вже традиційно завітав у розташування гарнізону межівських рятувальників, де нас завжди радо зустрічають і максимально відверто розповідають про своє життя-буття. А воно у наших рятівників, м’яко кажучи, насичене…

Цього разу нашими співрозмовниками стали головний інспектор Межівського районного сектору Головного управління ДСНС, майор Андрій Хоменко та начальник 59-ї ДПРЧ, майор Сергій Лисенко.

– Не з чуток знаємо про те, що поточний рік видається для вас спекотним і в прямому, і в переносному значенні…

Хоменко А.В.:

– На жаль, так… Статистика говорить, що з початку року черговими караулами здійснено вже 200 оперативних виїздів, ліквідовано 136 пожеж різного ступеня складності.

Це майже на 60 відсотків більше, аніж минулого року.

Чому така ситуація? Скажу відверто – суттєво зросла кількість пожеж в екосистемах, а, відповідно, і кількість викликів від громадян. Особливо у ході та після завершення жнивної кампанії (спалення пожнивних залишків). Разом з тим констатуємо і зростання рівня соціальної відповідальності у жителів району.

Серед найбільш резонансних пожеж цього літа стало знищення вогнем 45 гектар озимої пшениці у ТОВ “Нива ПГК” (с. Володимирівка).

Якщо говорити про пожежі у житловому секторі, то таких зафіксовано 32, маємо одну загиблу людину (у 2019-му на пожежах загинуло 3 жителі району).

– Фоторепортажі вашої прес-служби говорять про те, що особовий склад ДПРЧ-59 залучався протягом року до гасіння пожеж в інші регіони України.

Лисенко С.М.:

– Для особового складу ДПРЧ 2020-й рік і справді насичений не лише у зв’язку із збільшенням пожеж на території району, а й на відрядження до інших областей у складі зведених загонів від Дніпропетровської області.

Так, з 18 квітня по 6 травня 10 чоловік особового складу брали участь у ліквідації лісової пожежі на території зони безумовного (обов’язкового) відселення. Або, простіше говорячи – у Чорнобильській зоні (ст. лейтенант Кошарний А.Ф., прапорщик Могила Б.П., сержант Терещенко В.В., старшина Окара О.І., мол. сержант Петрич С.О., рядовий Ладигін А.С., ст. прапорщик Грицай О.О., ст. прапорщик Лисенко М.О., сержант Халимендик С.А., мол. сержант Меліхов Р.О.).

А вже 9 липня, у складі зведеного загону Дніпропетровської області, ми брали участь у гасінні лісової пожежі в Луганській області – с. Смольянине Новоайдарського району (старший лейтенант Кравченко Ю.М., мол. сержант Петрич С.О., сержант Терещенко В.В. мол. сержант Оберемок О.В.).

З 18 серпня і до сьогодні наші хлопці беруть участь у роботах з відновлення пошкоджених від обстрілів будинків приватних житлових секторів у населених пунктах Донецької області у районі проведення Операції Об’єднаних Сил, зокрема на території с. Гранітне Волноваського району (капітан Кубрак В.А., старший прапорщик Грицай О.О., сержант Терещенко В.В.).

І ось буквально 2 вересня ми були у відрядженні з метою надання допомоги в гасінні лісової пожежі на території Станично-Луганського району Луганської області, практично на лінії розмежування (майор Лисенко С.В., ст. прапорщик Лисенко М.О., рядовий Лисенко Р.М., мол. сержант Лакиза В.В., мол. сержант Халимендик С.А., старшина Шаповалов Р.С.).

Хотілося б, користуючись нагодою, подякувати всьому особовому складу за розуміння, високий професіоналізм, відданість професії, які особливо яскраво проявляються під час виконання складних завдань.

– Спілкуючись з Вами розумієш, що професія рятувальника уособлює в собі значно ширший діапазон роботи, аніж ліквідація пожеж…

Хоменко А.В.:

– Звичайно. До наших обов’язків входить надання допомоги населенню, зокрема рятувальна робота: від в ліквідації наслідків дорожньо-транспортних пригод, звільнення транспортних засобів із снігових заметів, закінчуючи допомогою населенню у нестандартних ситуаціях.

Наприклад, у липні поточного року ми успішно провели роботи з деблокування водія після ДТП на трасі Знам’янка – Луганськ – Ізварине, якого передали медикам.

Кілька викликів протягом року були пов’язані із вилученням людей, які з необережності (чи цілеспрямовано) потрапили… до колодязя. Так-так. Не дивуйтеся.

Як-то кажуть, не було б щастя, та нещастя допомагало. Внаслідок низького рівня води у колодязях постраждалий отримував лише синці та забої, і нам вдавалось врятувати його.

…Є в нашій статистиці врятовані не лише людські життя, а й життя тварин: у поточному році врятували звичайну корову одного із приватних власників с. Іванівка, яку було вилучено із замуленої ділянки річки. Бідолашна потрапила туди з необережності та до нашого приїзду вже знесиліла.

До речі, цього року у зв’язку із пандемією COVID-19 ми залучалися до планових робіт з дезінфекції приміщень, наприклад храмів та церков напередодні релігійних свят.

Спільно з Національною поліцією систематично здійснюємо профілактичні рейди щодо попередження розповсюдження коронавірусу.

– Минулого року, говорячи про проблеми, які найбільше хвилювали рятувальників, Ви озвучували потребу в нових засобах індивідуального захисту органів дихання. Чи змінилася ситуація сьогодні?

Лисенко С. М.:

– Питання залишається актуальним, адже, як ми відзначали, апарати АСВ-2 (хоч і служать вірою та правдою) вже вичерпали матеріальний і моральний ресурс.

Але наші мрії поступово збуваються і цього року ми отримали перший сучасний апарат Dräger.

Придбаний він за підтримки Новопавлівської сільської ради.

Що й говорити, новий апарат піднімає на новий рівень захист самих рятівників та збільшує можливості роботи в умовах задимленості.

Сподіваємось на підтримку органів виконавчої влади та місцевого самоврядування району у вирішенні цього питання.

Хоменко А.В.:

– Треба відзначити, що ця підтримка є постійно, але ми чудово розуміємо можливості місцевих бюджетів і реально дивимось на речі.

Скажу відверто – досить нелегко сьогодні працювати без підтримки органів місцевої влади. Тому хочу подякувати за співпрацю Межівській райдержадміністрації та районній раді, Межівській селищній раді, Новопавлівській, Слов’янській та Зорянській сільрадам. Всі вони, у міру можливості, допомагають нам у вирішенні нагальних питань.

Варто також згадати наших сільгоспвиробників (їх перелік досить суттєвий), які теж не залишаються байдужими і у випадку необхідності завжди йдуть назустріч.

У цьому контексті хотілось би виокремити ТОВ «АФ Прогрес» (директор Кекяйлянен М.В.) та працівників добровільно-пожежної команди господарства: водіїв Петрича О. О. та Напханька В. П., які є нашими першими помічниками у гасінні пожеж в екосистемах на території Новопавлівської сільської ради.

– Щиро вітаємо Вас з професійним святом! Міцного здоров’я і …..чого зазвичай пожежники бажають один одному?

Хоменко А.В., Лисенко С. М. (в один голос):

– Сухих рукавів… (сміються). Щоб під час зміни не замочити їх водою. Це коли один караул здає зміну , а інший – приймає…

Лисенко С.М.:

– А ще вважається, якщо під час чергування чистити чи мити «бойовий одяг», то обов’язково до кінця чергування знову його «забрудниш» на пожежі.

– Тоді сухих рукавів вам і всього найкращого від наших читачів!

Підготував Євген ТРАВНЕВИЙ


17 вересня поздоровити особовий склад Межівського районного сектору ГУ ДСНС та 59-ї Державної пожежно-рятувальної частини завітали голова Межівської райдержадміністрації Сергій Кутній та керівник апарату Межівської районної ради Вікторія Діденко.

Вітаючи рятівників, гості відзначили їх високий професіоналізм, мужність, готовність до самопожертви задля врятування життя та охорони здоров’я громадян.

Завітали гості не з порожніми руками – презентували грошовий сертифікат на придбання пожежно-технічного обладнання!

Вітальними листами голови Межівської райдержадміністрації та голови районної ради були відзначені ст. лейтенант Кравченко Ю. М., молодший сержант, диспетчер Олексенко І. С., старшина Шаповалов Р. С.