Світ існує доти – поки живе писанка

Традиційне мистецтво писанки − це справжнє диво! Воно ввібрало в себе барви українського килимарства, витонченість вишивки, глибину давніх символів. Писанка стала візитівкою України у мистецькому світі, а також – символом незнищенності і відродження українського духу.

Мистецтво писанкарства споконвічно передавалося від матері до доньки. Переживало воно заборони й забуття, коли ниточка традиції була майже втрачена. Та давно минули ті часи, коли писанка для українців була чимось дивовижним і незвичайним. Нині можна з упевненістю сказати, що народну традицію відроджено. І зараз не пише писанки хіба ледачий. І вже справжнім несмаком вважається ліпити на великодні яйця поліетиленові наклейки, які тоннами про-
даються в магазинах і на ринках, а потім засмічують довкілля.

13 квітня, напередодні Великодніх свят, у Центрі культури та дозвілля журі підвело підсумки та визначило переможців відкритого селищного конкурсу «Розмалюй Великодню писанку». Він традиційно проходить у Межівській територіальній громаді саме у ці передсвяткові дні. Конкурсні роботи подавалися у трьох номінаціях: «Писанка», «Мальованка», «Декоративно-ужиткове мистецтво». Оцінювала їх команда суддів на чолі з начальником відділу культури виконавчого комітету Межівської селищної ради Людмилою Кропив’янською. Разом з нею працювали: секретар Межівської селищної ради Любов Максімкіна, представники КЗ «Центр культури та дозвілля» Межівської селищної ради» – директор Людмила Варюха та художник-постановник Людмила Іщенко.

У номінації «Писанка» журі визначало переможців довго. І це тому, що робота кожного учасника заслуговувала першого місця. І несправедливо було б когось не відзначити, бо представлені на конкурс писанки – дійсно справжні витвори мистецтва! Автори дотримувались вимог традиційного писанкарства, використовували народні орнаменти, символи. А щодо кольорового розмаїття – навіть мови нема. Так склалося, що в даній номінації були представлені роботи членів двох творчих об’єднань: гуртка образотворчого мистецтва «Веселка» КЗ «Центр культури та дозвілля» Межівської селищної ради» (керівник Аделаїда Іщенко) та творче об’єднання «Народні ремесла» СКЗПО «Межівський будинок дитячої та юнацької творчості» (керівник Надія Воскобойник). Тому журі вирішило розділити І місце між цими двома колективами.

В номінації «Мальованка» І місце теж посіли роботи двох авторів. Справжній шедевр представила на конкурс Татаренко Вікторія. Дівчинка займається образотворчим мистецтвом у гуртку «Веселка». Вона зобразила Межівський Свято-Успенський храм, причому в двох різних техніках.

Валентина Киричок, активна читачка Новопідгороднянської бібліотеки, вже багато років захоплюється технікою петриківського розпису. На розгляд журі пані Валентина подала аж дванадцять майстерно виконаних виробів.

У номінації «Декоративно-ужиткове мистецтво» перемогу здобули Віта Гришко (Преображенська філія №7 КЗ «Центр культури та дозвілля» МСР») та Анна Лизогуб (КЗО «Межівська ЗШ І-ІІІ ступенів №1» Межівської селищної ради»), які розділили між собою І місце. Анжелі Коток (смт Межова) судді віддали ІІ місце у цій номінації.

Ось який коментар дала Людмила Варюха:
– Цього року карантин вніс багато поправок у роботу закладів культури. Але заплановані заходи проводяться, хоча й у дещо зміненому форматі. На жаль, ми не можемо відчинити двері для відвідувачів цієї прекрасної виставки. Але всі бажаючі зможуть переглянути фото робіт онлайн. На жаль, переможці цьогорічного конкурсу не зможуть взяти участь у колективному створенні головної великої писанки. Цього разу в неї один автор – Аделаїда Іщенко, керівник гуртка «Веселка».

А Людмила Іщенко додала:
– У зв’язку з карантином, робіт на конкурс подано не багато. Представлені лише ті, які створювалися раніше, за час після минулорічного конкурсу. Серед учасників є автори, які не вперше беруть участь у нашому заході, а є дебютанти. Але роботи всі високого рівня.

Пані Людмила теж уперше спробувала себе в ролі писанкарки. За її словами, це дуже цікаве, захоплююче заняття. І не складне, якщо є бажання.

Конкурс проводиться уже вчетверте. І писанки, які створюють наші талановиті земляки, стають дедалі досконалішими, вишуканішими. І чим більше учасників долучатиметься до народної творчості, тим яскравіше і сильніше розвиватиметься українська культура. А це – наші корені, наш український дух!

Антоніна Тарасенко