Чи варто робити щеплення вакциною AstraZeneca?

Це питання, стосується лише тих країн, де цю вакцину було дозволено для використання і де вона є доступною. Препарат AstraZeneca надає певний захист і від мутацій коронавірусу. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) поки що рекомендує подальше використання вакцини навіть з огляду на нещодавні випадки тромбозу та в боротьбі проти варіантів коронавірусу.

Також рекомендації стосуються осіб із хронічними захворюваннями, що підвищують ризик важкого перебігу COVID-19: серцево-судинні захворювання, недуги дихальних шляхів, діабет, ожиріння. Для осіб, які живуть із ВІЛ і автоімунними хворобами чи мають послаблений імунітет, необхідні подальші дослідження. Але, якщо особа належить до категорії, якій загалом рекомендується робити щеплення, після консультації із лікарем також можна вакцинуватись.

Досі є небагато даних щодо того, чи є безпечним використання вакцини також під час вагітності. Але коли користь від використання вакцини для вагітної переважає можливі ризики, щеплення також є доречним. А ось людям із передісторією важких алергічних реакцій на компоненти препарату вакцинуватися не варто. Втім, це стосується і мРНК-вакцин, додає у розмові з DW президент німецького Інституту імені Пауля Ерліха Клаус Ціхутек (Claus Cichutek).

Чи усім віковим групам підходить ця вакцина від коронавірусу?

ВООЗ та EMA рекомендують вакцину всім людям, починаючи від 18 років. Ця рекомендація базується на досвіді використання інших препаратів. Але з 30 березня вакцина AstraZeneca в Німеччині без обмежень використовується лише для людей віком 60 років і старших. Причиною цього рішення МОЗ Німеччини стали можливі ризики появи тромбозу в молодих людей унаслідок отримання ними вакцини. Це, однак, не означає цілковитої заборони на застосування цього препарату для осіб, молодше 60 років, котрі воліють щепитися ним. Але продовження вакцинації має відбуватися “на розсуд лікаря і після індивідуального аналізу щодо ризиків, а також після всебічного інформування”. З цією рекомендацію, одразу ж підтриманою владою, виступили в STIKO. При цьому ще 4 березня у комісії рекомендували вакцинувати AstraZeneca усі вікові групи, а до цього, навпаки, – лише осіб до 64 років.

Чому вакцину AstraZeneca обирають так багато держав?

Популярність “оксфордської вакцини” позначають, передусім, дві властивості. На відміну від препаратів компаній BioNTech/Pfizer та Moderna, вакцину AstraZeneca не треба охолоджувати до наднизьких температур. Можна транспортувати і зберігати її до шести місяців за умови охолодження до проміжку від двох до восьми градусів за Цельсієм. Таким чином, вакцинувати цим препаратом можуть і сімейні лікарі у своїх практиках.

Для порівняння, вакцина компаній BioNTech та Pfizer може зберігатися у холодильнику при температурі від двох до восьми градусів за Цельсієм не більше 120 годин. Довготривале зберігання можливе лише при наднизьких температурах у щонайменше мінус 70 градусів за Цельсієм.

При цьому вакцина AstraZeneca вважається набагато дешевшою. Точні ціни закупівель вакцин не відомі, але у публікації бельгійської державної секретарки Єви Де Блеекер у Twitter, яка пізніше була видалена, зазначалося, що загальноєвропейські ціни виглядали наступним чином: 15 євро за дозу препарату Moderna, 12 євро за BioNTech/Pfizer і 1,78 євро – за AstraZeneca.

За даними AstraZeneca проста логістика і обіцянка не заробляти на вакцині проти коронавірусу зробили ціну щеплення меншою. При цьому AstraZeneca та BioNTech разом з Pfizer уклали угоду із COVAX – глобальною ініціативою задля справедливого доступу до вакцин проти COVID-19 у всьому світі.

Як діє препарат AstraZeneca?

У цьому випадку йдеться про так звану векторну вакцину. Вона, за даними німецького Інституту імені Пауля Ерліха (PEI), базується на вірусі застуди шимпанзе, який є безпечним для людей. Так звані застудні віруси з родини аденовірусів модифікуються таким чином, що вони містять ген із невеликою ділянкою геному SARS-CoV-2 – “модифікація” виробляє оптимізований поверхневий білок коронавірусу, відомий також як спайковий білок.

Після щеплення цей вірус потрапляє у деякі людські клітини, що починають використовувати ген для створення спайкового білка. Імунна система розпізнає його як чужорідний елемент та починає виробляти у якості захисної реакції антитіла та Т-клітини, які у ідеальному випадку здатні захистити від інфікування коронавірусом SARS-CoV-2.