Межівська громада знаходиться на крайньому сході Дніпропетровської області і протягом всього періоду повномасштабної війни однією з перших приймає тисячі вимушених переселенців, насамперед з Донецької області.
За інформацією відділу соціального захисту Межівської СТГ – лише офіційно зареєстровано 3600 внутрішніх переселенців.
Однак, разом з цим, сьогодні Межівщина, як і багато громад України, а особливо т. з. прифронтових територій, де є великий потік внутрішніх переселенців, постають перед питанням: як обрати оптимальний шлях розвитку, на чому акцентувати свої зусилля, внутрішні програми, як організувати роботу служб та структурних підрозділів в нових умовах.
За підтримки Української Асоціації медіабізнесу та Проекту «Ефективні місцеві ЗМІ: цифровий розвиток для залучення громад», за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Відзначимо, що в рамках Проекту було проведено досить об’ємне анкетування тимчасово переселених осіб.
https://forms.gle/8ig7QgqBu75EQQnm8
У даному матеріалі ми зупинимось на питанні працевлаштування ВПО.
Насамперед, що важливо у контексті працевлаштування: 70% опитаних планують поки що залишатися у Межівській громаді.
У зв’язку з війною та переїздом, роботу втратили 43,3 % переселенців, досить велика кількість – 30% не мали роботи до початку повномасштабного вторгнення. 17 % продовжують працювати віддалено.
Разом з тим, фінансових заощаджень не мають 66,7 % ВПО.
Щодо започаткування власної справи, то 50% – думають про це, але не бачать перспектив на Межівщині, ще 50 % – це взагалі не цікавить.
Якщо відкривати власну справу – то 26 % зробили б це у сфері торгівлі, ще 26% – у сфері послуг, по 17,4 % – відкрили б власне виробництво, або займалися б культурою та творчістю інші відсотки розпорошилися.
Серед спеціалізованих навичок чи вмінь респонденти означили: будівництво та ремонти, кулінарію, освіту психолога та економіста, кухар-кондитер, художник і навіть, цитуємо: «Розвиток Межової для географічної, політичної, економічної та культурної свідомості людей в веб-розробці (“HTML”, “CSS” розробка), ботів (чат-ботів, на кшталт мови “Python 3”) та інше…»
На жаль, через анонімність анкети ми не маємо зворотних контактів, хоча деякі спеціалісти однозначно могли б знайти роботу на Межівщині.
До повномасштабної війни 24 відсотки респондентів працювали у сфері послуг, по 13,8 % – у освіті, соціальному захисті та торгівлі.
«Межівський меридіан» звернувся за інформацією та роз’ясненнями до Межівського сектору Синельниківської філії ДОЦЗ.
Нам повідомили, що протягом 2023 року послугами скористалися 40 осіб з числа ВПО, з них 13 осіб були працевлаштовані за направленням служби зайнятості. (Історії цих людей, ми по-можливості, розповідаємо).
На сьогоднішній день Межівський сектор Синельниківської філії ДОЦЗ може запропонувати безробітним такі вакансії:
– заступник директора з економічних питань;
– робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків;
– сторож (для осіб з інвалідністю).
Але, головне, що відзначають фахівці сектору, це ряд послуг Державної служби зайнятості, якими можна скористатись переселенцям, що перебувають у пошуках роботи.
Послуги для ВПО від служби зайнятості
Державна служба зайнятості пропонує ряд сервісів та послуг, спрямованих на сприяння у працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб на новому місці. Слід звернути увагу, що для того, щоб скористатися деякими послугами, людям зовсім не обов’язково реєструватися в центрі зайнятості. Це, зокрема – підбір роботи, профорієнтаційні послуги, отримання ваучера на навчання тощо. Роботодавці теж можуть скористатися програмами отримання компенсацій за працевлаштування внутрішніх переселенців.
Тож далі – про основні програми та послуги служби зайнятості для ВПО:
Послуги з працевлаштування.
Особи, зацікавлені в пошуку роботи, можуть здійснювати її самостійний пошук на Єдиному порталі вакансій або оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram та Viber. Але, слід пам’ятати, що звернення до служби зайнятості може значно прискорити процес працевлаштування, оскільки часто фахівці служби здійснюють підбір кандидатів під конкретні замовлення роботодавців, зокрема – з організацією професійної підготовки безробітних безпосередньо на майбутньому робочому місці.
Служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за робітничими професіями, які користуються попитом на ринку праці. Таке навчання здійснюється на замовлення роботодавця або для самозайнятості особи, коли безробітний планує започаткувати власну справу. Професійне навчання зареєстрованих безробітних здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Після успішного завершення навчання слухачі отримують документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Громадяни, які мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, можуть безоплатно отримати від служби зайнятості ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень. Ваучер на навчання дає можливість пройти перепідготовку за робітничими професіями, підвищення рівня освіти, підвищення кваліфікації або спеціалізації та підготовку за спеціальністю для здобуття рівня магістра.
Ваучери видаються окремим категоріям громадян, зокрема і внутрішнім переселенцям, які відповідають певним вимогам за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей.
Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на сьогодні – це майже 27 тис. грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно.
Набуття статусу зареєстрованого безробітного.
Реєстрація безробітних у службі може відбуватися у такі способи:
– особисто, під час відвідування центру зайнятості;
– через єдиний державний портал електронних послуг або мобільний застосунок Дія;
Розмір допомоги по безробіттю для кожної людини визначається індивідуально, але під час дії воєнного стану максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати розмір мінімальної зарплати, встановленої законодавством на 1 січня календарного року. У 2023-му – це 6700 грн.
Допомога по безробіттю призначається з першого дня після дня надання статусу безробітного та в період дії воєнного стану її тривалість не може перевищувати 90 календарних днів. Водночас для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів.
Надання грантів для створення або розвитку власної справи.
У рамках реалізації урядового проєкту єРобота служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатись і ВПО:
– “Власна справа” – розмір мікрогрантів становить від 50 до 250 тисяч гривень;
–Грант для ветеранів – передбачає три варіанти надання грантів на суми, які не можуть перевищувати 250 тисяч гривень, 500 тисяч гривень та 1 мільйон гривень відповідно.
Головною умовою отримання грантів є створення нових робочих місць. Подання заявок відбувається виключно через Портал Дія. До заяви обов’язково додається бізнес-план щодо започаткування нового або розвитку вже діючого бізнесу. Рішення щодо надання грантів приймає Державний центр зайнятості. Після перевірки на відповідність вимогам та погодження бізнес-проєкту грантові кошти перераховуються на окремий рахунок заявника в уповноваженому банку.
Впродовж трьох років підприємець повертає отриману суму коштів шляхом сплати податків та зборів, передусім за працевлаштованих працівників.
Використати грант у повному обсязі та створити нові робочі місця необхідно протягом 6 місяців з дати отримання коштів на рахунок.
Надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування ВПО.
Служба зайнятості пропонує такі програми компенсацій роботодавцям за працевлаштування ВПО:
– Компенсація на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб – сплачується за умови працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа ВПО за направленням центру зайнятості на умовах строкових трудових договорів і збереження гарантій зайнятості таких осіб протягом періоду, що перевищує тривалість виплат у 2 рази.
– Компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні – сплачується за кожну працевлаштовану особу з числа ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, яким забезпечено працевлаштування такої особи з розміром заробітної плати за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не нижчим від розміру мінімальної заробітної плати.
Як повідомляє Дніпропетровська облдержадміністрація, майже 2 тис переселенців цьогоріч знайшли роботу через службу зайнятості Дніпропетровщини
У 2023-му через службу зайнятості області працевлаштувалися майже 2 тис внутрішньо переміщених осіб. Здебільшого у сферу торгівлі, освітні та медичні заклади. А ще – промислові і сільськогосподарські підприємства. Аби переселенці самореалізувалися та визначилися зі справою, яка до душі, треба проводити інформаційну кампанію.
Переглядів: 556