Водохреща-2024 на Межівщині. Масові заходи заборонені, офіційних місць для купання – немає
З 1 вересня 2023 року Православна церква України та Українська греко-католицька церква перейшли на новоюліанський календар.
Тому в 2024 році українці святкуватимуть Водохреще (Хрещення Господнє або свято Йордана) 6 січня, а напередодні зберуться на Святвечір.
Нагадаємо, за юліанським календарем Хрещення Господнє припадало на 19 січня, але після переходу на новий календар більшість свят змістилося на 13 днів назад.
Як цього року відзначатимуть Водохреща на Дніпропетровщині, у Синельниківському районі та Межівській, Слов’янській, Новопавлівській громадах громадах, зокрема?
Так, відомо, що в Дніпрі на Водохреща офіційних локацій для занурення в ополонку не буде.
До повномасштабного вторгнення у Дніпрі щороку були визначені офіційні місця для занурювання на Водохреще. Про це зараз, враховуючи складну безпекову ситуацію в країні, цього року, як і минулого, офіційних заходів на Водохреща не буде. На такий крок пішли в Дніпрі, щоб не організовувати масове скупчення людей та не наражати містян на небезпеку.
Заборона на проведення масових заходів на період воєнного стану діє і на території Синельниківського району.
Як нам повідомив начальник 59-ї ДПРЧ 10-го Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, майор цивільного захисту Сергій Лисенко,– Межівська селищна, Новопавлівська та Слов’янська сільські ради не повідомляли про організацію 6 січня масових заходів на водоймах підвідомчих територій.
– Підкреслюю, у Синельниківському районі діє заборона на проведення масових заходів на період воєнного стану. Тому 6 січня особовий склад 59-ї ДПРЧ не буде здійснювати чергування на несанкціонованих місцях для купання.
У той же час, цього дня рятувальники нестимуть службу у режимі посиленої готовності на випадок надзвичайних ситуацій. Плавзасоби та засоби порятунку на воді готові до використання, – відзначив Сергій Вікторович.
Як стало відомо виданню “Межівський меридіан”:
– 5 січня освячення йорданської води буде проводитись під час вечірньої служби у храмі Святого мученика Іоанна Воїна Православної Церкви України в селі Слов’янка (настоятель храму – ієрей, отець Олег);
– 6 січня о 8-й годині у храмі Святого мученика Іоанна Воїна Православної Церкви України в селі Слов’янка відбудеться Святкова літургія та освячення хрещенської води.
Про історію Свята Водохреща і освячення води
Цього дня віруючі відзначають проведення обряду хрещення тридцятирічного Ісуса Христа у річці Йордан. Провів цей ритуал пророк Іоанн Предтеча, який після цієї події отримав прізвище Хреститель.
У п’ятницю, 5 січня, за новим церковним календарем православні відзначають Надвечір’я Хрещення Господнього або Богоявлення. У народному календарі — Водохресний святвечір, Голодна кутя. У вечір цього дня після літургії, яка зазвичай закінчується о 19:00, можна святити воду. Вважається, що вода, освячена в цей час, має найпотужнішу енергетику.
Також воду святять на саме Водохреще, 6 січня 2024 року. Якщо говорити про традиційне освячення води в річках та озерах, його зазвичай проводять на свято Йордану. Люди можуть набирати воду з освячених ополонок, а також у них купатися.
За традицією, освячену воду потрібно зберігати у скляній тарі впродовж року, бажано біля ікон.
Вважають, що вода, яка зберігається понад рік, втрачає свої цілющі властивості. Церковнослужителі радять пити воду натщесерце і не використовувати для побутових потреб.