Все про медичні послуги первинного рівня для ВПО у Межівській громаді
Тисячі вимушених переселенців, знайшовши прихисток в інших регіонах та населених пунктах, стикаються з питаннями щодо доступу до медичних послуг, не маючи декларації. Зокрема, коли необхідний медичний огляд лікаря, скерування до фахового спеціаліста чи рецепт на ліки, а з доктором, з яким була укладена декларація, на разі немає зв’язку або немає можливості отримати його консультацію.
У Центрі первинної медико-санітарної допомоги Межівської селищної ради нам розповіли, що незважаючи на повномасштабну війну з російською федерацією, медична система України працює та надає необхідні послуги усім українцям незалежно від того, чи були вони змушені змінити місце проживання внаслідок війни.
Відповідно до законодавства, громадянин зі статусом внутрішньо переміщеної особи може бути прийнятий у будь-якому закладі охорони здоров’я за своїм вибором, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування.
Як отримують медичні послуги первинного рівня для ВПО у Межівській громаді та що для цього необхідно – читайте у матеріалі «Межівського меридіана».
Юлія Скочко – директор Центру первинної медико-санітарної допомоги розповідає, що тісно працювати з вимушеними переселенцями медики Межівщини розпочали ще з 2014 року. Адже Межівська громада розташована на межі Донецької та Дніпропетровської областей і однією з перших приймає співвітчизників, які рятуються від російських бомб та ракет.
З початку повномасштабного вторгнення первинкою Межівської селищної ради підписано 695 декларацій з внутрішніми переселенцями про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу – з них 86 дітей.
Всього за медичною допомогою за цей період звернулись 1667 громадян категорії ВПО, в тому числі і хворі на цукровий діабет та онкологічні патології.
Виписано 539 рецептів внутрішньо переміщеним особам за Урядовою програмою “Доступні ліки”, проведено 141 щеплення.
– Для того, щоб отримати медичну послугу первинного рівня, людині треба просто прийти до нас, – говорить директор Центру. – А щоб укласти декларацію з сімейним лікарем необхідні паспорт, ідентифікаційний код та, звичайно, телефон.
Юлія Василівна підкреслює: навіть, якщо громадянин має підписану декларацію із сімейним лікарем, скажімо з Бахмута, Авдіївки чи Покровська, отримує від нього консультації онлайн та не бажає змінювати лікаря – це не проблема.
– Ми надамо допомогу та консультації незалежно від укладеної декларації. Про критичні та невідкладні стани навіть мова не йде. Це- обов’язково!
Крім того, кожен пацієнт може стати учасниками програми реімбурсації «Доступні ліки», зокрема це стоється і препаратів інсуліну. Є механізм відшкодування певної категорії медикаментів і з бюджету Межівської селищної ради.
Гелих Надія Миколаївна, сімейний лікар ЦПМСД Межівської селищної ради – обслуговує Межову, Іванівку, а також Новопавлівську громаду:
– На сьогодні серед моїх пацієнтів, тільки з укладеними деклараціями, близько 100 вимушених переселенців. Це і Мар’їнка, і Бахмут, і Торецьке, і Покровськ.
Головна їх особливість? Насамперед – моральний стан. Вони хочуть додому.
Буквально тільки-но була родина з Бахмута – чоловік та жінка – всі розмови про дім…У чоловіка важка форма цукрового діабету.
Знаєте, рано чи пізно всі прагнуть виговоритись. Інколи навіть помічаєш, що приходять, не стільки за медичною допомогою – стільки за психологічною підтримкою. Намагаємось підтримати.
Нерідко показують фотографії з телефону своїх будинків, квартир. Переважно, зруйнованих війною…
Є такі пацієнти, які «не зраджують» своєму “сімейнику”, але вони, без питань можуть отримати буд-яку консультацію, направлення чи рецепт у нас. Не відмовляємо нікому! Невідкладний стан – це навіть не обговорюється…
Був навіть випадок, коли жіночка ВПО прийшла оформити направлення на офтальмологічну операцію, а під час обстеження – ми виявили у неї … інфаркт. Ось так.
З приводу алгоритму звернення – я нічого нового не скажу. Головне – прийти до нас. Всі питання вирішимо на місці. З собою: паспорт, ідентифікаційний код та телефон.
Всі направлення на обстеження – безкоштовні, програма «Доступні ліки» (в т. ч. – інсулінотерапія) також діє для всіх без виключення.
Галина Петрівна та Євген Олександрович із Донецька. Обом – вже за 80…
Вони переселенці ще з 2014 року, проживають у Іванівці, де сьогодні сімейний лікар – саме Надія Миколаївна Гелих. Вона тут – кожної середи.
– Ви знаєте, нам жодного разу не відмовили у медичній допомозі. Це – правда. А сьогодні взагалі у нас прекрасний сімейний – Надія Миколаївна.
Дай Боже їй здоров’я! У неї можна отримати не лише кваліфіковану медичну допомогу, а й душевно поговорити, отримати моральну підтримку. Тобто, і терапевт, і психолог
Так і напишіть, будь-ласка. Чудовий лікар і людина прекрасна!
Також відзначте медичну сестричку Іванівської амбулаторії – Людмилу. Вона теж справжній професіонал!
А ще – передайте владі всіх рівнів, нехай звернуть увагу на стан дороги до Іванівки (від ред: передаємо)
У Донецьку у цієї зворушливої сімейної пари залишилась донька та онуки. Вони дуже сумують за ними…
Дмитро проходить інтернатуру у Центрі первинної медико-санітарної допомоги.
Він – з Торецька Донецької області, що між Костянтинівкою та Горлівкою, практично на межі з фейковою днр. Молодий лікар – випускник Донецького медичного Університету, який закінчив влітку 2022-го.
«Межівський меридіан раніше» писав про Дмитра, але час летить швидко і сьогодні він вже закінчує інтернатуру у КНП « Центрі первинної медико-санітарної допомоги» Межівської селищної ради.
Говорить, що завжди з особливою увагою надає допомогу землякам з Донеччини, бо вимушені переселенці потребують особливої уваги. Він це знає, як ніхто інший…
Одного разу навіть на прийом прийшла жіночка з … рідного Торецька… Розговорились, згадали місця, вулиці, які добре знали.
Інтерн відзначає, що практично всі вони з глибокими психологічними травмами. Але коли дізнаються, що він також ВПО – емоційний контакт з лікарем налагоджується майже одразу.
– Я б сказав, земляки приходять з якоюсь порожнечею, наче «вигоріли» зсередини. Вони втратили все і мені добре знайоме це відчуття… Треба знайти підхід, поговорити. А вже коли людина розкривається – емоції, звичайно, дуже важкі.
Манжелій Вікторія Федосівна, сімейний лікар, керівник інтернатури Дмитра долучається до розмови:
– Так, переважно ти буквально відчуваєш їх біль, горе, багато з них залишились без нічого… Намагаємось зрозуміти кожного. Перші ВПО у нас опинились ще у 2014 році, а сьогодні їх кількість, звичайно, зросла у рази. Але ми не ділимо пацієнтів на «своїх» або «чужих». Маємо бути разом і підтримувати один одного.
Дмитро впевнено говорить, що йому подобається спеціалізація «сімейний лікар»: спілкування з людьми, а межівській первинці дуже вдячний за безцінний досвід.
Вікторія Федосівна, сподівається, що Дмитро таки продовжить працювати сімейним лікарем, адже він дуже здібний, а ще – чуйний, ввічливий. Це дуже важливо для сімейного лікаря.
– Я впевнена: у нього все вийде. Найголовніше – є прагнення, величезне бажання, а також високий рівень знань. До нього є повна довіра, він вже самостійно веде пацієнтів – чи може бути краща оцінка для молодого інтерна?
______________________________________________________________________
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ
Центр Первинної медико-санітарної допомоги інформує, що у лікаря первинної ланки внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати такі медичні послуги:
– динамічне спостереження за станом здоров’я;
– діагностику та лікування захворювань;
– базові тести та аналізи;
– направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження;
– паліативну допомогу;
– паперові чи електронні рецепти від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету за програмою «Доступні ліки», а також інсулін (якщо це повторний рецепт);
– щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень.
Від редакції : Надання первинної медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам в умовах воєнного стану Міністерство охорони здоров’я України врегулювано окремим наказом. Він стосується тих осіб, які переїхали чи вимушено змінили місце проживання.
Наказ МОЗ України від 17.03.2022 № 496 “Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану”.
Куди звертатись?
Внутрішньо переміщена особа може бути прийнята в будь-якому закладі охорони здоров’я за своїм вибором. Головне – щоб заклад мав можливість забезпечити відповідне лікування. В документі чітко зазначено: «Всі надавачі медичних послуг зобов’язані надавати медичні послуги всім особам, які до них звертаються за місцем знаходження».
Чи потрібно мати сімейного лікаря на новому місці?
При невідкладному стані або плановій вакцинації надавачі медичних послуг, до яких звернулися переміщені особи, не мають права наполягати на необхідності подання їм декларації про вибір лікаря.
Чи можна розраховувати на безкоштовні та доступні ліки?
Для ВПО продовжує працювати програма «Доступні ліки». Всі препарати за рецептом для людей, які потребують постійного лікування, можна отримати безкоштовно.
Програма “Доступні ліки”.
Національна Служба Здоров’я України радить внутрішньо переміщеним особам за можливості підтримувати зв’язок із сімейним лікарем, адже він може допомогти дистанційно. В умовах війни сімейний лікар може проконсультувати пацієнтів онлайн чи за телефоном, виписати електронний рецепт на «Доступні ліки» чи інсулін або ж надати електронне направлення до профільного медичного спеціаліста.
ВАЖЛИВО!
В умовах воєнного стану доступ українців до первинної медичної допомоги спрощено: ВПО можуть за бажанням звернутися до будь-якої лікарні, якщо вона здатна забезпечити необхідне лікування. Мати декларацію для цього не обов’язково.
Матеріал, підготовлений у рамках Проєкту «Внутрішні переселенці у прифронтовій громаді. Допомагаємо інтегруватися, жити і працювати», який «Межівський меридіан» реалізує за підтримки Української Асоціації медіабізнесу у рамках виконання проєкту підтримки незалежних місцевих ЗМІ в Україні за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки.