Ми відповідаємо за тих, кого приручили…

4 квітня – світова спільнота відзначає Міжнародний День безпритульних тварин. Для захисників тварин, громадських організацій, волонтерів та інших небайдужих громадян – цей день допомагає об’єднати зусилля усіх, хто піклується та не залишається осторонь долі безпритульних тварин.

Та ми вважаємо, що це ще й гарний привід звернутися до дійсно болючої проблеми на прикладі хоча б нашого селища – Межова, чи навіть всієї громади та поговорити про неї…

…Мабуть, не знайдеться такого населеного пункту України, де б не було безпритульних тварин. Їх можна побачити насамперед на будь-якому місцевому ринку, біля магазинів, де продають м’ясо чи рибу.

Чому тут? Бо їх нерідко підгодовують, у тому числі й пересічні громадяни (давайте чесно – і багато з нас). А як тут відмовиш: коли на тебе дивляться жалісливі очі, а хвостик «витанцьовує» з надією на смачненьке?..

Але є в цієї зворушливої картини і зворотній бік. Собака – це тварина, і її агресія – абсолютно природна, як прояв захисту або реакція на переляк. І тоді соціальні мережі вибухають праведним гнівом, «прив’яжіть», «куди дивиться влада?», «мене вкусила собака, а якщо у неї сказ?» ну і т. д… Тобто лунають нарікання на бездіяльність органів самоврядування по вирішенню проблеми безпритульних тварин, насамперед собак.

З іншого боку, тільки-но у тому ж Фейсбуці з’являються фото нещасних тварин, яких ймовірно отруїли – то знаходиться не один десяток тих, хто категорично проти жорстокого поводження з тваринами. Мовляв, це вже взагалі…

І вони також однозначно праві! Це теж – не вихід! Люди ми, чи хто врешті-решт? Більше того – такі дії караються Законом

Сьогодні за жорстоке поводження з тваринами — знущання чи побої, які завдали тварині фізичного болю, людина може бути оштрафована від 3400 до 5100 гривень. Також у господаря можуть забрати тварину, якщо їй загрожує небезпека. А за Кримінальним кодексом України за жорстоке поводження з тваринами взагалі можна сісти у в’язницю на строк від 6 місяців до 3 років.

Хоча ми ще пам’ятаємо часи, коли у нас безпритульних тварин взагалі… ну, ви розумієте… Ці заходи проводилися органами самоврядування спільно з мисливцями під контролем правоохоронних органів (або просто за їх невтручання). Тоді нерідко під радикальні методи боротьби з безпритульними тваринами потрапляли і домашні улюбленці.

А у великих містах комунальні служби з благоустрою проводили так звану санітарну чистку від безпритульних тварин. Тобто просто розкладалися отруйні приманки (їжа) і таким чином… знову, розумієте…

Чотири роки тому в Україні прийняли зміни до Закону щодо гуманного ставлення до тварин. Але вже сьогодні вголос говорять, що загалом проблему закон не вирішив, а тільки посилив відповідальність за жорстоке поводження з тваринами.

Головне, на чому акцентують увагу критики Закону: покарання за те, що людина викине свого вихованця на вулицю, поки що, на жаль, так і немає…

Водночас Закон зобов’язав місцеву владу будувати притулки, де тварин повинні стерилізувати, лікувати, чіпувати і відпускати на волю.

…Скільки всього безпритульних тварин сьогодні — у Межовій підрахувати складно. Але, 2021 рік для Межівської громади у питанні вирішення проблеми безпритульних собак, можна вважати знаковим.

Уперше в місцевому бюджеті на це виділяються кошти. У рамках комплексної селищної Програми з благоустрою на 2021-2023 роки заплановано виділити 150 тисяч гривень, з них 50 тис. грн. – на поточний рік.

Ось, що нам повідомили з цього приводу у Межівській селищній раді:

«Враховуючи чисельні скарги мешканців громади щодо бродячих собак виконавчий комітет Межівської селищної ради залучить спеціалізоване ліцензоване підприємство «Зооконтроль» (м. Харків) для відлову бродячих тварин.

Нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» собаки, незалежно від породи, у тому числі й ті, що мають нашийники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, парках, скверах, садах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову.

Звертаємо увагу громадян Межівської селищної територіальної громади, що відповідно до вищезазначеного Закону, повернення тварин власникам буде відбуватиься при відшкодуванні Межівській селищній раді витрат на вилов тварин та ветеринарне обслуговування. Крім того, будуть вжиті заходи адміністративного стягнення за недотримання Правил благоустрою.

Просимо всіх мешканців громади дбати про своїх домашніх улюбленців та відповідати за їх долю відповідно до чинного законодавства. Адже кожна домашня тварина повинна утримуватися в належних умовах, добре огородженій території».

Отже, відповідно до розцінок, наданих згаданим підприємством «Зооконтроль» – відлов, чипування та стерилізація однієї тварини обійдеться селищному бюджету у майже 2000 гривень. А оскільки на 2021 рік заплановано – 50 тисяч гривень, то мова йде про 25 тварин.

Але вже під час затвердження Програми на сесії селищної ради – ми почули перші сумніви від депутатів у ефективності такого рішення. Мовляв, і кошти чималенькі для селищного бюджету, і взагалі: багато кого здивував факт, що: тварин повернуть назад?

А як ми хотіли? Після відлову, стерилізації та чипування – їх повернуть у той же населений пункт…

Депутати запропонували звернутись до найближчого притулку тварин (наприклад, м. Покровськ чи деінде), з пропозицією взяти тварин на утримання і, можливо, навіть знайти їм господаря… Але… Скільки коштуватиме така ініціатива? Адже зрозуміло, що річне утримання однієї тварини навряд чи вкладеться в рамки 2 тисяч гривень. Далі питання: а хто у такому випадку буде здійснювати їх відлов? І хто доставлятиме у цей же притулок, якщо навіть дійдемо згоди щодо утримання? Поки що одні питання…

Але ті, хто вже пройшов цей етап, констатують, що проблеми зі зменшенням популяції – відлов безпритульних тварин та їх стерилізація повністю не вирішує. По-перше, неможливо виловити усіх бездомних тварин. По-друге, такі акції швидко зійшли нанівець, бо кожна процедура доволі вартісна і швидко закінчувалася із закінченням виділених грошей. У деяких містах подібні акції іноді фінансували міжнародні організації. Але це швидше прецеденти…

…Безпритульних тварин не буває, бувають безвідповідальні господарі!

Зоохасники та активісти говорять, що в Україні проблемою безпритульних тварин не займаються на державному рівні, як це робиться у багатьох розвинених країнах.

Але головною причиною великої кількості безпритульних тварин в Україні називають відсутність законодавства, яке б не дозволяло людям робити аморальні вчинки, викидаючи домашніх тварин на вулицю. Адже все починається з нашої відповідальності, точніше — безвідповідальності за тих, кого ми приручили.

Щодо утримання притулків для тварин, як це робиться за кордоном, то українські законотворці переклали цю відповідальність та місцеві органи влади… Таким чином держава самоусунулася, зробивши вигляд, що проблема вирішена.
У той же час, можна знайти інформацію, що на утримання притулків для тварин у європейських країнах щороку з державного бюджету витрачаються чималенькі суми.

Акумулюються вони за рахунок податку на утримання тварин. Виявляється є й такий, платиться він у місцеві бюджети і цей податок доволі високий.

Чому в Європі не викидають тварин на вулицю?

Кожна країна вирішує проблеми по-своєму. Але в основу вирішення проблеми безпритульних тварин – покладено велику відповідальність на їх власників. Усі тварини мають бути зареєстровані, з чіпами, де вказуються усі дані про господаря тварини. До того ж, перш ніж завести тварину, потрібно заплалити за неї чималий податок. В залежності від країни він складає від 130 до 150 євро.

Такі правила діють у Франції, Німеччині, Швеції, Норвегії, Британії, Нідерландах тощо. Це часто зупиняє тих людей, які хочуть придбати тварин тільки задля задоволення. Також запроваджені великі штрафи для господарів, які не доглядають за тваринами, особливо коли останні опиняються на вулиці. А у деяких країнах за недогляд за твариною або жорстоке поводження можуть навіть ув’язнити. Господаря легко знайти по чіпу.

На думку європейців, головна причина, чому тварини опиняються на вулиці — безвідповідальність людей. І з цим важко сперечатись…

Підготував Євген ТРАВНЕВИЙ