Не проси у Бога дощу…

Кількість та якість зернових на ланах Межівщини втрачається через дощі. Про це сьогодні говорять керівники та агрономи господарств. За їх словами, таких опадів під час визрівання колосу вони не пам’ятають років 10…

“Не проси у Бога дощу, а проси – врожаю”. “Врожай рахують не у полі, а у коморі”.

Ці прислів’я вже давно стали журналістськими штампами під час жнивних кампаній. Але цього року прописні хліборобські істини, як ніколи, актуальні.

У соціальних мережах повідомляють, що в Дніпропетровській області сильні зливи з градом і шквальним вітром ставлять під серйозну загрозу майбутній урожай зернових культур. Як інформує «Дніпроград», у Петропавлівці рясні опади в черговий раз затопили поля пшениці і ячменю. Місцеві аграрії вже підраховують збитки.

Негода поклала на землю кращі посіви озимих, вже дозрілих і готових до збирання. Останні роки на 6-7 липня на Межівщині жнива були вже в розпалі. Але тільки не цього літа… За оперативною інформацією, є поодинокі випадки, коли аграрії ще до останніх опадів пробували робити обкоси полів озимого ячменю. Але мова йде саме про спроби.

Про початок жнивної кампанії, станом на 7 липня, коли готувався цей матеріал, говорити не доводиться. Натомість, за останньою інформацією, на окремих площах вилягання посівів озимини складає від 50 – до 90 відсотків.

Агроформування немов би завмерли очікуванні погожої днини і готові негайно вийти вийти у поле, тільки-но це буде реально.


– Темпи і ще раз темпи – мають стати головним девізом цьогорічних жнив! – говорить головний агроном ТОВ АФ «Промінь», Заслужений працівник сільського господарства Віктор Іларіонович Костюченко.

– Ми давно готові вийти у поле, але навіть від останнього дощу має пройти кілька днів.

Я не скажу, що ситуація наразі катастрофічна, але… З такими опадами ми однозначно втратимо на якості зерна. Маю на увазі хлібопекарські особливості. Адже із колоса вимивається цінна клейковина і, швидше за все, говорити про продовольчий 2-3-ій клас не доведеться. Думаю, переважно це буде фуражне зерно.

На сьогодні є вилягання посівів – близько 15 % площ.

Що ще додати? Скажу відверто, я ще на початку весни прогнозував, що рекордних врожаїв не буде. Чому? Через низькі температури і як наслідок – запізнілу вегетацію озимини. Але це моя особиста думка.

Впевнений також, що багато колег цього року серйозно зіткнулись з проблемою цілого спектру хвороб на пшениці через високу вологість і вимушені були посилено працювати фунгіцидами.

Але зараз головне завдання – зайти у поле, як тільки дозволить погода, і ударними темпами зібрати урожай. Боюсь навіть прогнозувати, якщо не вдасться використати цю паузу і збіжжя потрапить під повторну хвилю опадів. Треба спрацювати оперативно…


Валентин Харламов – директор ТОВ «Вектор-Х»

– Озимий ячмінь «поліг» практично на 80- 90%. У нас його підлягає до збирання біля 150 гектарів. Якщо чесно, перспективи цих посівів не втішні. Звичайно, «заїдемо на нього» одразу ж, як підсохне і, думаю, зберемо в найкоротші строки. Але втрати неминучі як в кількості, але насамперед – в якості.

Ми чудово розуміємо, що посіви не підсохнуть в один момент. Волога буде випаровуватися і зволожувати колос. Можливо навіть він почне хворіти на грибкові хвороби.

Щодо пшениці, то вона полягла переважно по периметру. Поки що… Як буде далі – хочеться сподіватись на краще.

Минулого року 24-25 червня ми вже косили на повну. А сьогодні ячміні – готові до збирання, а озима пшениця, мабуть, 5-7 днів має дозріти.

Згоден з усіма колегами, які говорять про зниження класності зерна. Можна панікувати чи ні з цього приводу. Але мені здається, вже варто прийняти цей факт.

Щодо соняшника, то для нього опади поки що на користь. Але тільки не такі, які були по господарству 3 липня – шквальний вітер з градом. Як наслідок, місцями пошкодило листову пластину, що відобразиться на живленні рослин, а, крім того, сприятиме ураженню хворобами.


Олексій Мележик – голова СФГ «Лад»

– Вилягання ячменю чи пшениці по господарству ми поки що не спостерігаємо. Але чуємо про серйозні проблеми у наших сусідів.

Те, що волога стоїть на полях, вилягають посіви або навіть вимиваються на схилах – то, впевнений, це проблема ерозії грунтів.

Це я говорю, як керівник господарства, яке 14 років дотримується технології No-Till, тобто системи нульового обробітку грунту.

Наука стверджує, що інтенсивний обробіток просто знищує структуру грунтів. Грубо кажучи, на глибину оранки він стає пилоподібним і при інтенсивних опадах має ліміт всотування вологи. Адже земля просто спресовується до так званої “плужної підошви”, бо до цієї глибини капіляри зруйновані.

Про розорювання балок і наслідки цього явища взагалі можна вести окрему розмову…

Повертаючись до Вашого питання, відзначу, що інтенсивні дощі цього року суттєво здвинули строки дозрівання озимих культур і, відповідно, жнивної кампанії.

Ми не розраховували на таку кількість опадів. (Для інформації: з 10 травня по 22 червня мали лише 6 днів для посіву соняшника). І отримали проблеми, про які давно не чули. Як, наприклад, захворювання колоса. Я вже не говорю про хвороби стебла. Звичайно, працювали фунгіцидами (якщо конкретніше – біофунгіцидами).

Озимий ячмінь («двуручка») на сьогодні ще не дозрів, а по пшениці плануємо початок жнив, орієнтовно, на другу декаду липня.

Однозначно аграріям сьогодні необхідна пауза, щоб дощі припинилися. Адже існує великий ризик проростання зерна. А оце вже справжня трагедія для виробника, і на фоні цього питання класності відійдуть на другий план.