Пожежна безпека – проблема не лише працівників ДСНС

З настанням весни все частіше можна побачити, як на господарських угіддях, уздовж транспортних магістралей і навіть у населених пунктах горить суха трава. Так у 2019 році в Межівському районі сталося 63 пожежі сухої рослинності на яких знищено 70 гектарів сухої рослинності та з початку 2020 року сталося 16 пожеж на яких знищено 21 гектар сухої рослинності.

Як правило, люди, які її підпалюють, переконані, що таким чином вони роблять корисну справу. Та насправді наражають на небезпеку здоров’я сусідів і суттєво погіршують стан природного довкілля.

Інколи для виникнення масштабної пожежі достатньо навіть непогашеного недопалка, недбало кинутого на узбіччя, адже швидкість поширення вогню (особливо, коли на вулиці суха й вітряна погода) надзвичайно висока, тому локалізувати його на відкритих територіях важко. За таких причин сталася масштабна лісова пожежа в зоні відчудження для ліквідації якої було направлено зведений загін ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області в складі якого і відправилися рятувальники Межівського району в складі пожежної автоцистерни та 10 чоловік особового складу.

Межівчанам варто замислитись, наскільки небезпечним може стати розведене під час відпочинку на галявині багаття чи неконтрольоване спалювання сухої трави та сміття.

Особливо небезпечними є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, наземні трубопроводи чи біля лісових масивів. Також дим від таких вогнищ може утворювати смог, який надовго зависає у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на автошляхах, що призводить до збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод. Окрім того, потрапляючи в легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.

Варто наголосити, що проблема забезпечення пожежної безпеки впродовж весняно-літнього пожежонебезпечного періоду – це не лише проблема працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій. Не менше вона стосується й підприємств, організацій та установ. Тому керівникам усіх рівнів необхідно вжити вичерпних заходів, аби забезпечити належний рівень пожежної безпеки. Тим паче, що більшість загорань виникає саме внаслідок низької якості протипожежних інструктажів і занять з протипожежного мінімуму.

Часто з боку адміністрації об’єктів відсутній належний контроль за випадками застосування відкритого вогню на території підприємств, її захаращення горючими матеріалами. При цьому вчасне очищення територій підприємств, організацій та установ від сухостою та опалого листя допоможе уникнути пожеж, які трапляються через випалювання сухої рослинності, до якого часто вдаються місцеві мешканці.

Нагадуємо, що спалення сухої рослинності забороняється законодавством України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів.

Законом України від 13 квітня 2020 року № 556-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» внесено зміни до статей 77 та 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та до статей 241 та 245 Кримінального кодексу України.

Згідно із Законом:

– знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем караються штрафом від 91 тис. 800 грн до 153 тис. грн.-порушення вимог пожежної безпеки в лісах – тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 тис. 500 до 4 тис. 590 грн і на посадових осіб – від 4 тис. 590 грн до 15 тис. 300 грн. Якщо це ж призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, – штраф від 4 тис. 500 грн до 15 тис. 300 грн для громадян та від 10 тис. 710 грн до 18 тис. 360 грн. для посадових осіб.

– випалювання стерні, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища – карається штрафом від 3 тис. 60 грн до 6 тис. 120 грн для громадян та 15 тис. 300 до 21 тис. 420 грн. для посадових осіб.

-Якщо ті ж дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду – від 6 тис. 120 до 12 тис. 240 грн.

Також закон вносить зміни до статей 241 та 245 Кримінального кодексу України, згідно з якими штрафи за забруднення атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами тепер становитимуть від 1800 до 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом штрафи зростають до 5400-9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Віталій Дудка,
начальник Межівського РС ГУ ДСНС України у області