5 фейків, які поширюють жителі Межової в соцмережах. І чому це неправда!

Інколи у фейках є частина правдивої інформації та частіше вона абсолютно недостовірна, а значить провокує людей на емоції, аби вони не могли критично оцінювати новини. І такі «сенсаційні» новини та криклива інформація комусь вигідні. А користувачі у соціальних мережах більш довірливі, тому що дезінформацію випадково можуть поширювати друзі та знайомі, яким довіряєш.

На які ж вигадки та фейки «купуються» наші земляки-межівчани, дослідив «Межівський меридіан»..  

Межівщина «надягла корону»? Про ситуацію з корнавірусом у Межівському районі.

До вашої уваги перший фейк нашого матеріалу. Від початку карантину з 12-13 березня соцмережами «гуляє» інформація про те, що на території району уже є заражені громадяни, але ніхто не повідомляє, скільки їх? Тільки уявіть: приховують!

А свого піку гарячі фейкові новини досягли після відправлення перших п’яти аналізів до обласного центру (чотири з них доставлені до Дніпропетровського обласного лабораторного центру МОЗ України, ще один – до лабораторії обласної лікарні ім. Мечникова). Мовляв, ці п’ятеро вже точно хворі.

По факту станом на 18 квітня жодного офіційно підтвердженого випадку захворювання на COVID-19 не зареєстровано. (Тричі плюємо через ліве плече і стукаємо по дереву. Про всяк випадок.)

2. Фейк №2. Звичайно, “з короною”…

У сусідньому місті Першотравенськ Петропавлівського району пройшов досить масштабний захід однієї з релігійних організацій за участю багатьох віруючих. Саме цей захід вважають головним джерелом зараження вірусом містян – 29 чоловік на 17 квітня.

Ще кілька чоловік захворіли і з  районного центру – Петропавлівки .

Чутки не оминули й наш район. Нібито межівчани та жителі району – члени релігійної організації – теж брали участь у зібранні в Першотравенську, але приховують це.

Кількість «підпільників» коливалась від кількох людей до десятка – по мірі наростання панічних настроїв.

Що ж насправді? А насправді офційно не встановила жодного підтвердженого випадку участі жителів району у релігійному заході. Перевірки продовжуються, і встановлення учасників, звичайно,  не виключене.

Але однозначно не можемо говорити про організовані групи людей, які відвідали багатолюдне зібрання. Отже, фейк…

3. Фейк №3.  І знову про… коронавірус. А саме про посилені заходи безпеки напередодні Великодня.

Земляки сприйняли їх мало не як комендантську годину, у мережі зчинився ажіотаж щодо закриття магазинів і т. д., який вилився у довжелезні черги біля АТБ тощо.

Насправаді йшлося про посилений контроль за масковим режимом, кількість людей під час пересування вулицями на Великдень тощо.

У результаті від карантинних обмежень мало не отримали зворотній ефект…

Заради справедливості – дані розпорядження чи рекомендації мали б носити більш матеріальну оболонку: Забороняється, Встановлюється з .. і до …

Людям просто не  пояснили алгоритм посилених заходів.

А більш благодатного грунту для фейку годі й придумати. Ніж двозначність чи недосказаність…

Не вірусом єдиним…

Четвертий фейк. Уже давно ширяться панічні чутки про закриття цілих відділень вторинної ланки Межівської Центральної лікарні. Причому, ніяких офіційних заяв з цього приводу не оприлюднювалося. Проте, маємо такі фейки в мережі і не тільки.

Які ж реалії? Центральна лікарня, не без проблем, але реформується. Законтрактовано 3 пакети послуг, ще 3 на черзі. Адже з бюджету громади виділено чималеньку суму на придбання нового обладнання.

Для порівняння: у сусідів ( сусідніх районах Дніпропетровщини) – маємо приклад, коли контракт медичним закладом отримано лише на 1 пакет. Тож все, як кажуть, у порівнянні…

Звичайно, той спектр, насамперед стаціонарних послуг, який лікарня  надавала до реформи –  (взяти хоча б  лікування інсультів та інфарктів) дещо  звузиться.

Однак, поки що не закривається жодне відділення! А з придбанням згаданого обладнання – спектр діагностичних послуг навіть розшириться.

Щоправда, аби безкоштовно скористатись послугами вторинки –  треба укласти договір із сімейним лікарем (первинна ланка), який і направить  – до вузького спеціаліста чи в стаціонар. (Детальніше див. «Межівський меридіан № 13 від 04 квітня 2020 року, матеріал «З 1 квітня в Україні розпочався ІІ етап медичної реформи»).

 

5. І нарешті така наболіла аграрна реформа. Наш фейк під номером 5!

Скільки доводилося читати і постів, і коментарів про те, що зовсім скоро (ну, буквально, на днях) нас продадуть разом із землею якомусь страшному закордонному дядькові.

Це станеться, як тільки буде прийнято закон про ринок землі. І паї в нас відберуть, і навіть городи…

А ось це вже фейк не лише місцевого,  а навіть  державного рівня!

Фейк, який просто не міг не набути гостроти в суто аграрному районі, де сільгоспвиробництво ключовий сегмент економіки.

Реалії – ??? Лише одиниці розглядають проблему з точки зору, власне, законопроекту  (Його мало хто читав, окрім низки товаровиробників), перспектив розвитку території і т. д.

Дискусії на цю тему викликають відчайдушний спротив земляків, особливо у старшого покоління. І не тільки…

Питання дійсно неоднозначне і потребує детальної інформаційної кампанії на місцях, особливо на периферії.

Шановні законотворці: розтлумачте, будь-ласка, що означає ринок землі і як він буде впроваджуватися на місцях! І бажано не один раз!  З різних джерел! Друкована преса, телебачення, зустрічі з реальними жителями села в регіонах!

Не з чуток знаємо, що  жителі міст  цієї проблеми просто не розуміють сьогодні.

Чого вони, мовляв, їдуть під стіни Верховної Ради протестувати?..

А зараз – корисна шпаргалка

Люди охочіше вірять у те, що їм подобається, а не фактам. І часто йдуть за емоціями, які їм нав’язують. Та варто підходити критично до новин, які публікуються та поширюються у соцмережах. Адже інформацією можна маніпулювати у багато різних способів. Можна подати неповну, односторонню інформацію, або видати неправдиві факти як реальні. Можна у достовірну інформацію додати власні домисли чи коментарі, або опублікувати її тоді, коли вона вже втратила актуальність і не відповідає дійсності на час публікації. Такі «новини» створюють помилкове уявлення про події та явища і є інформаційними пастками, що впливають на прийняття рішень чи вибір певної позиції. Фейки формують певний емоційний фон у користувачів мереж (паніка, страх, байдужість тощо), провокують ворожнечу та агресію.

Як не піддатися інформаційним маніпуляціям? За великим рахунком, тут може бути тільки одна порада: критично ставитись до інформації, яку бачите в інтернеті, намагатися її перевірити, спростувати або підтвердити.

–  Новина повинна базуватися на офіційній заяві якоїсь із сторін.

–  Не можна довіряти «сенсаційним» новинам невідомих сайтів чи якихось анонімних джерел.

–   Також інформація «зі слів очевидця» завжди має бути підтверджена хоча б існуванням цього самого «очевидця»

І головне, пам’ятайте, що брехня поширюється швидше за правду.

 

Власне дослідження “Межівський меридіан”.