Звернення ДСНС до жителів району!

На сьогодні гостро стоїть питання щодо пожеж, які виникають внаслідок спалювання сухої рослинності, стерні, соломи, пожнивних рештків та сміття.

Деякі сільгосппідприємства, не зважаючи на заборону, щороку із завидною постійністю спалюють на полях стерню чи солому після збирання врожаю. І мало хто замислюється про те, що їхні дії можуть призвести до пожежі на сусідніх полях або в лісосмугах, вогонь може перекинутися на розташовані поруч житлові і господарські будівлі, сади.

При спалюванні стерні, соломи і пожнивних залишків згорає гумус – найбільш родючий поверхневий шар, внаслідок чого знижується біологічна активність грунту. Разом із стернею вогонь знищує безцінну біосферу ланів, яка могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки, а на їх місце приходять патогенні мікроорганізми та бур’яни.

Спалювання сухої рослинності або її залишків, випалювання стерні, луків, пасовищ приносять значну шкоду навколишньому середовищу, до того ж зростає імовірність пожеж у житлових та дачних будинках. На відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4 км за годину, а у вітряну – до 30 км; висота полум’я сягає 2 метрів.

 

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання пожнивних залишків призводить до цілої низки небезпек. При спалюванні стерні на фермерських угіддях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде у свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин.

Саме зі спалювання стерні на полях починається більшість пожеж.

Особливо небезпечно спалювати стерню на ланах, через які проходять високовольтні лінії електропередач. Дим і вогонь є напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ліній електропередач, що несе за собою руйнівні наслідки для цілих населених пунктів. Дим від вогнищ у туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення кількості ДТП.

Окрім того, потрапляючи до легень, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що не можна випалювати стерню та інші рослинні рештки, розкладати багаття в лісі. Категорично заборонено звалювати та спалювати сміття у лісових насадженнях та заїжджати на територію лісового фонду на автомобілі.

Крім того забороняється палити, кидати у лісі, на відкритих територіях, на узбіччях автодоріг непогашені сірники та недопалки.

Природа потребує нашого захисту і бережного ставлення до неї!

Віталій ДУДКА,
начальник Межівського районного сектору ГУ ДСНС України в області