У Межівській громаді почали відлов та стерилізацію бродячих собак: що буде з тваринами і чому це гуманно?

Як і повідомлялося раніше на території Межівської громади, починаючи з 28 вересня 2023 року представниками громадської організації «ЗООКОНТРОЛЬ» проводиться відлов та стерилізація бродячих тварин.

На сьогодні робота ведеться на території Межової.

Цими днями представники організації працювали у центрі селища, на ринку тощо…

У Межівській селищній раді відзначають, що кошти з цією метою виділені у рамках комплексної селищної Програми з благоустрою  на 2021- 2023 роки, враховуючи чисельні скарги мешканців громади щодо бродячих собак.

Як розповів нам представник організації,  кінолог-ловець Олександр – у Межовій працюють вони вже другий день, мають договір із селищною радою на відлов та стерилізацію 15 бродячих собак.

– Як це відбувається?

– Ми відловлюємо тварину за допомогою спеціальних засобів (пасток), інколи взагалі – без них, за допомогою харчових приманок. Маємо великий, багаторічний досвід і працюємо по всій Україні.

Далі тварина поміщається окремий відсік спеціалізованого автомобіля і коли маємо заповнений автомобіль доставляємо тварин до місця стерилізації. Сьогодні це місто Покровськ.

– Жителів Межової турбує, що потім буде з цими тваринами? Багато хто хвилюється, що таким чином їх, вибачте, просто знищують. Довелось і таке сьогодні почути…

– Ну, якщо так ставити питання, то це точно не про нас… Дивіться, після щеплення та стерилізації тварини, за кілька днів ми повернемо її назад. Обов’язково. Як кажуть, там, де взяли.

Стерилізуємо як сук, так і кобелів. Процедури проводять кваліфіковані ветеринари у спеціалізованій операційній тощо. Повторюся, ми надаємо послуги по всій Україні…

Фахівці також пояснюють, що мета заходу (як це робиться в усьому цивілізованому світі) втримати популяцію бродячих та безконтрольних тварин.

– Найголовніше – це те, що тварина стане менш агресивна та безпечна з точки зору інфікування на сказ тощо.

І що, не менш важливо, зрозумійте, коли з ареалу зникає одна собака, її місце обов’язково займе  інша. А так – вона мешкатиме там, де і жила (якщо її, скажімо, підгодовували люди), але з точки зору агресії та небезпеки бути джерелом сказу – це вже буде зовсім інше питання.

– З одного боку ми бачимо багато звернень від місцевих жителів із закликами навести лад із бродячими тваринами. З іншого – нерідкість, коли земляки, які вважають, що вони більше люблять тварин за інших – називають це жорстокістю, маю на увазі навіть стерилізацію.  

– Повірте, це правильні, цивілізовані кроки з боку влади. Якщо немає спеціалізованих притулків, то іншого шляху просто немає. Скажімо, близький вам приклад  –  місто Синельниково, де ми працювали – були скарги до 5 покусів за день. Які наслідки? Антирабічна профілактика іт . д.

До речі, можливо буде цікаво, але є великі шанси, що одна з безпритульних собак, яку ми виловили у Межовій – вже знайшла собі господарів (показали фото). Здається, це взагалі  чудово – чи не так?

– Як ми побачимо (пізнаємо) собаку, яка вже стерилізована, щеплена?

– Дуже просто – вона матиме у вусі чип (бірочку), зараз, здається, блакитного кольору.

Запевняємо, більшість негативних емоцій “підуть на спад”, коли ми повернемо перших тварин.

– А якщо до Вас звернуться місцеві жителі з проханням стерилізувати домашню тварину?

– На жаль, ні – працюємо лише з безпритульними, бродячими тваринами, відповідно до укладеної угоди.

У селищній раді говорять, що сьогодні вартість стерилізації та щеплення однієї тварини (з траспортуванням) сягає 4000 гривень. Разом з тим, потреба у роботі спеціалізованої, ліцензійої, ветеринарної служби по громаді  і надалі вивчається. Є заявки від старостинських округів. Наприклад – по Демуринському старостату – 15 собак.  


Тим часом, мешканців громади інформують щодо роботи Зоокнтролю та закликають слідкувати за своїми улюбленцями.

Нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, ринках, громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову.

“Увага, працює ЗооКонтроль Враховуючи чисельні скарги мешканців громади щодо бродячих собак Межівська селищна рада інформує Вас, що на території Межівської селищної територіальної громади спеціалізована ліцензійна ветеринарна служба ЗооКонтроль здійснює відлов бродячих собак для подальшої їх стерилізації. Нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, ринках, громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову. Звертаємо увагу громадян, що відповідно до вищезазначеного Закону, повернення тварин власникам відбувається із дозволу ветеринарної установи після пред’явлення права власності на тварину та компенсації витрат на вилов тварини, ветеринарне обслуговування і її утримання Просимо всіх мешканців громади яким не байдужа доля своїх улюбленців: прив’яжіть собак, або створіть такі умови, при яких вони не зможуть виходити з двору самовільно. З любов’ю до чотирилапих друзів”.

Чому варто стерилізувати тварин: розвінчуємо міфи

Стерилізація — найбільш гуманний та ефективний метод регуляції чисельності безпритульних тварин визнаний фахівцями та міжнародними організаціями. Однак саме зі стерилізацією пов’язана величезна кількість міфів, внаслідок чого, в нашій країні це оптимальне гуманне рішення досі не надто популярне.

Про це розповіли у ГО «UAnimals».

Найпоширеніші міфи щодо стерилізації тварин:

1. “Це жорстоко”.

Помилково люди вважають стерилізацію жорстоким вчинком стосовно тварин. Однак жорстоко дозволяти тваринам, яких наші предки давним-давно одомашнили — безконтрольно розмножуватись, харчуватися зі смітників та ставати заручниками вуличного існування у голоді та холоді.

Через неконтрольоване розмноження досі застосовують жорстокий метод — топити котенят чи цуценят у відрі, викидати заклеєними у коробках, залишати напризволяще.

2. «Це неприродно і позбавляє тваринку радості материнства». 

Розмноження для тварин — виключно природні потреба, що базується на інстинкті, вони не отримують задоволення від процесу як люди. Після стерилізації, тварина не сумує і не переймається цим питанням. Інші тварини не кепкують і уявлення не мають про «дітородні зміни» стерилізованої тварини.

Щобільше, постійні пологи виснажують організм тварини й призводять надалі до захворювань, серед яких простатит, піометра, кісти та пухлини на яєчниках, матці і яєчках. У старшому віці тваринам нерідко доводиться робити стерилізацію вже за медичним показанням, але ризик від анестезії та післяопераційних ускладнень значно зростає.

3. «Стерилізовані тварини страждають від ожиріння. Коти перестають ловити мишей, а собаки — захищати територію». 

У період, коли тварина відчуває статеве збудження, вона втрачає апетит і стає більш млявою. Якщо забрати у тварини стрес під час статевого збудження, коли вона відмовляється від їжі й стерилізувати – вона справді буде повноцінно регулярно їсти, що може вилитись у збільшення ваги, але виключно якщо не контролювати раціон тварини й не давати їй необхідної фізичної активності.

Стерилізація ніяк не впливає на мисливський інстинкт чи характер тварини, якщо до операції собака був відмінним охоронцем, таким залишиться і після.

4. «Стерилізація є складною й болісною, що потребує тривалого догляду».

Стерилізацію не можна назвати складною процедурою. Розріз невеликий, втручання мінімальне, тварина відходить від наркозу протягом 3-7 годин, а повністю відновлюється вже за тиждень. Позитивних моментів значно більше.

Аби довірити тваринку справді компетентному фахівцю і дізнатись більше про доопераційний і післяопераційний період — варто поцікавитись рекомендаціями місцевих волонтерів та зоозахисних організацій, вони, як ніхто інший з власного досвіду добре знають до кого краще звернутись і як мінімізувати стрес у тварин і господарів.

5. «Стерилізація вкорочує життя тварині». 

Вчасно стерилізована тварина живе на 3-5 років довше, ніж не стерилізована завдяки тому, що не зношується ендокринна система, а організм старіє значно повільніше.