Чому суху траву не варто палити та як це впливає на довкілля
З настанням теплих днів багато людей починають «наводити лад» на городах, луках і присадибних ділянках. Одним із найпоширеніших способів позбутися торішньої сухої трави і листя залишається їхнє випалювання. Проте така практика приносить значно більше шкоди, ніж користі. Вогонь не тільки руйнує родючий шар ґрунту, а й знищує беззахисних тварин і призводить до масштабних пожеж. Чому випалювання сухостою небезпечне для природи і людей, які альтернативи є та що загрожує порушникам — розбираємось у матеріалі.
Чим небезпечне випалювання сухої трави?
Ризик масштабних пожеж. Дуже часто спалення сухої трави переростає у великомасштабні пожежі. Швидкість поширення вогню під час яких надзвичайно висока, тому локалізувати такі пожежі на відкритих територіях дуже важко. У населених пунктах спалення сухої трави або листя на присадибних ділянках може перерости у неконтрольоване горіння. Це загрожує знищенням будівель і споруд житлового сектору. Крім того, погіршення видимості на автодорогах через дим від таких багать може стати причиною дорожньо-транспортних пригод. Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів.
Шкідливі викиди в повітря. Ще один украй небезпечний фактор спалювання сухої трави – їдкий чорний дим. Для людей, схильних до алергій, опинитися у зоні згоряння сухостою дуже небезпечно. Вдихаючи дим, люди отруюють свій організм. Крім того, спалюють не просто траву, але й сміття, серед якого чимало пластику. На сільських полях можуть вигоряти залишки отрутохімікатів, які використовують для обробки ґрунтів чи рослин. Небезпечні продукти згоряння вітер здатен переносити на великі відстані, відтак можуть постраждати не лише безпосередньо палії, а і навколишні жителі.
Знищення екосистеми. У траві зимують комахи, жаби, ящірки, зайці, їжаки, гніздяться птахи. Під час випалювання ці тварини просто не встигають врятуватися від вогню. До того ж разом із сухостоєм згорає й верхній шар ґрунту, що призводить до знищення корисних мікроорганізмів і втрати родючості ґрунтів, яка відновлюється лише через 5–6 років.
Загроза для людей. Щороку через спалювання сухої рослинності гинуть або отримують опіки люди, які намагаються контролювати вогонь. Особливо небезпечні такі дії для літніх людей та дітей, які можуть опинитися в зоні диму або навіть опікової небезпеки. Випалювання сухостою на деокупованих територіях, або там, де велись інтенсивні бойові дії, може призвести до детонування боєприпасів, що не розірвались. Це вкрай небезпечно для життя, у тому числі для життя рятувальників, які будуть гасити пожежі сухої трави на відкритих місцевостях.
Що говорить закон?
В Україні випалювання сухої трави заборонене. За порушення передбачено штрафи:
– на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 грн до 6120 грн)
– на посадових осіб − від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15300 грн до 21420 грн).
За спалювання відходів і залишків сухої рослинності за статтею 82 КУпАП штраф:
– для громадян від 340 грн до 1360 грн;
– для посадових осіб від 850 грн до 1700 грн.
Якщо пожежа поширюється на ліси або призводить до загибелі тварин, відповідальність може бути ще суворішою – аж до кримінальної.
Альтернативи випалюванню
Косіння. Використовуйте газонокосарку або косу для обрізання сухої трави. Таким чином вдасться зберегти рослинний покрив і запобігти поширенню пожеж.
Компостування. Збирайте суху траву та інші рослинні залишки та складайте їх в компостні ями. Під час розкладання вони перетворяться на поживне добриво.
Мульчування. Використовуйте суху траву як мульчу для покриття грядок. Це допоможе зберегти вологу, запобігти росту бур’янів та покращити якість ґрунту.
Використання як корм для тварин. Усю зиму та до значного потепління домашня худоба з радістю ласує сухою травою.
Теплі грядки. Принцип їх організації: викопуєте траншею, заповнюєте її спершу гілками, потім листям, бадиллям тощо і додаєте компост. Тоді присипаєте землею і саджаєте туди насіння або розсаду.