Донорство у прифронтовій Межівській громаді: 32 донори здали кров для поранених бійців ЗСУ
У прифронтовій Межівській громаді працювала Дніпропетровська обласна станція переливання крові. До чергової акція здачі крові для наших захисників та захисниць, долучилось 32-є донорів. Серед них: мешканці Межівської і сусідніх громад, а також самі військовослужбовці.
Мешканці прифронтової громади добре розуміють потреби військових та важливість донорства. Кожна крапля крові може врятувати життя. Однак, за словами лікаря-реаніматолога Олексія Дубини, рівень активності донації значно знизився у порівнянні з першим роком повномасштабної війни.
– На початку вторгнення за один візит станції здавало кров від 50 до 80 людей, організовувався підвіз із інших сел. Зараз, на жаль, люди втомилися від війни, і такого напливу вже немає», — зазначає лікар.
Попри труднощі, охочі все ж знаходять можливість допомогти. Деякі донори дістаються власним транспортом, як от Григорій і Віктор. Вони разом приїхали зі Слов’янської громади. Обидва почесні донори, яких постійно можна побачити у пунктах забору крові.
– Раніше тоді ми ще і в Слов’янці здавали, і в Зоряному. Я і на Дніпро їздив побратимам здавав. В АТО служив теж здавав, – розповідає Григорій, у якого вже друге посвідчення майже списане відмітками про донацію. Чоловік донор крові з 1986 року.
– Відчуваю себе бадьоро і всім раджу здавати, – ділиться 62-річний Віктор, який долучився до донорства у 1980 році. На його рахунку наразі вже близько 90 кровоздач.
Зі Слов’янки на мотоциклі також приїхав і Сергій. Він уже третій рік поспіль здає кров для потреб наших військових.
Для Олександра це вже майже 150 донація крові. Чоловік каже: його син в ЗСУ, він знає як це, тож не може не допомогти.
– Аби не нашим захисникам, уже може і же не здавав би, але треба, – говорить Олександр, який донор крові з 1977 року.
Долучаються до акції і самі військові, серед них Іван із Рівного. Він почесний донор, який вже здав 400 літрів крові.
– Коли стоїть питання про необхідність крові, не можу бути осторонь. Я подзвонив у місцеву лікарню, запитав, коли можна здати кров і от прийшов, – каже захисник.
Леонід, ще один постійний донор, уперше здав кров близько 30 років тому, коли працював на Межівському комбінаті хлібопродуктів. Нині він має статус почесного донора, адже його рахунок досягнув 61 донації.
– Кров можна здавати кожні два місяці, але після чотирьох здач поспіль потрібно обов’язково робити перерву, — пояснює він.
Долучаються до акції і жінки. Наприклад, Альона з Веселого вже не вперше здає кров.
– Хлопцям завжди треба допомога, — каже вона.
Серед постійних донорів – Яна, працівниця лабораторії, яка здає кров з 2012 року, та інші мешканці, які вже кілька років регулярно беруть участь в акціях добровільно.
Як стати донором крові?
Лікар-лаборант наголошує, що стандартний об’єм однієї кроводачі – 450 мл. І розповідає нашим читачам про те, як стати донором.
Донором крові чи плазми може стати кожен здоровий громадянин України у віці від 18 років, бажано вагою не менше 50 кг. Останнє не відіграє суттєвої ролі, головне, щоб дозволяв стан здоров’я.
Верхня вікова межа швидше умовна – 60 років, але, якщо немає протипоказань і гарне самопочуття, то можна й довше…
Щоб стати донором крові, треба звернутися до найближчої станції переливання крові, центру крові чи місцевого закладу охорони здоров’я. Із собою обов’язково треба мати документ, що посвідчує особу.
«За добу до процедури треба їсти легку їжу та не вживати алкоголь. “Не мати серйозних хронічних захворювань, не хворіти в минулому інфекційними захворюваннями, такими як гепатит B, гепатит C, шкірні, венерологічні захворювання, а також до великого переліку маємо бронхіальну астму, інфаркти міокарда, інсульти”, – говорить лікар.
Наступні поради (які можна знайти зокрема і на сайті Міністерства охорони здоров’я України) допоможуть підготуватися до здачі крові:
– напередодні відмовтеся від жирної, смаженої, гострої та копченої їжі, молочних продуктів і яєць. Рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів). Вранці обов’язково легко поснідайте;
– не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2 доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не куріть протягом 2 годин до процедури та 2-3 години після;
– після здачі крові відпочиньте протягом 10 хвилин, з’їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
– протягом наступних 12 годин постарайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень.