Мертве довкілля – мертві люди. Бесіда з екологом

Так сказала одна з телеведучих у бесіді з Олексієм Василюком – екологом, природоохоронним громадським діячем. Тема довкілля вкрай важлива зараз. Адже майже два місяці Україна знаходиься у вогні, під постійними ворожими обстрілами. Сотні тисяч життів були обірвані або зламані. Але агресор зруйнував не тільки людські життя, а й руйнує навколишнє середовище, наслідки чого українці та українки відчуватимуть на собі не один рік. Будь-яка війна несе величезні екологічні загрози для населення, але бойові дії в Україні можуть призвести до особливо катастрофічних наслідків для навколишнього середовища. Про що розповів Олексій Василюк – до вашої уваги.

Воєнні дії шкодять як людям, так і всім живим організмам. Погіршення стану навколишнього середовища – це частина їх наслідків. Наприклад, горіння лісів у Чорнобильській зоні – це руйнування природи, але це і певним чином ядерний тероризм, який загрожує українцям забрудненням довкілля радіонуклідами. Горіння нафтобаз – це тактичний крок з боку окупанта, щоб зменшити кількість пального для нас. З іншого боку, це руйнування довкілля, знищення якісного повітря, яке гарантує нам здоров’я і тривале життя. Фактично, російська армія вдалася до тероризму через погіршення умов нашого існування. Знищено багато нафтобаз, промислових підприємств зі сховищами різноманітних хімічних речовин. Це означає, що вони діють як терористи не лише по відношенню безпосередньо до життя людей. Вони знищують середовище, яке гарантує нам якісний рівень життя. Тому це цілеспрямоване знищення саме тієї інфраструктури, пошкодження і руйнування якої несе тяжкі наслідки для довкілля. Адже ліси навколо ЧАЕС підпалили саме тоді, коли вітри дули на Київ. Звісно, це не дуже зашкодило киянам, але робилося умисно.

Україна особлива на карті Європи

Окрім людей, мовчазними жертвами війни стають птахи, тварини, комахи, рослини. Наша країна – особлива на карті Європи. У ній є крейдяні гори Слобожанщини, Донецький кряж і Крим, природа яких неповторна. У центрі України є унікальна природа Поділля. Наше Полісся теж особливе. Тому що далі, на території Білорусі, Полісся перетворилося на суцільні торфорозробки. Таких природних об’єктів немає більше ніде у світі. У Європі лише в Україні можна побачити степи, і лише в Україні можна зберегти степи для Європи. Тому Україна – це не просто країна, де живуть прекрасні люди, але це й країна, яка несе відповідальність за збереження своєї унікальної природи для всього світу. Тому зберегти для світу ці природні скарби можна, лише зберігши нашу країну.

Чи можна підрахувати збитки?

Наразі важко говорити про будь-які цифри, оскільки неможливо проводити якісь дослідження і виміри через воєнні дії. Маємо зрозуміти наступне. Сорок чотири відсотки всіх заповідників і національних парків знаходяться або в окупації, або в зоні бойових дій. У найвідомішому нашому заповіднику Асканія Нова, який існує вже понад сто років, працює більше трьохсот чоловік персоналу, утримується півтори тисячі тварин. Тварини акліматизовані, призвичаєні до життя в наших умовах. Вони вже перестали бути для України екзотичними. Зараз ця заповідна територія знаходиться в центрі окупованої Херсонщини.

Дивовижний куточок природи, збережений посеред індустріального Донбасу – Національний природний парк «Меотида». Саме так стародавні греки називали Азовське море, що в перекладі означає «годувальниця». Парк оберігає унікальні природні комплекси узбережжя Азовського моря, Криву та Білосарайську коси. Тут зростають рідкісні рослини, серед яких кермек, катран приморський, сон лучний. У парку мешкають 114 рідкісних видів тварин, та найбільша гордість – це птахи. Лише тут єдине місце у Європі, де гніздиться кучерявий пелікан.

Адміністарція «Меотиди» базувалася в Маріуполі. За останніми даними, усі працівники живі. Але як вони можуть виконувати свої функції? Та сама ситуація в Приазовському національному охоронному парку. А територія острова Джералгач, де знаходиться національний парк «Джералгацький», повністю замінована. Бої за Херсон ведуться фактично в дельті Дніпра, де розташований Нижньодніпровський національний парк. Окрема історія про Чорнобильський радіаційний заповідник.

Що робити і як допомогти?

Україна, попри свою чудову природу, досить добре освоєна. І тому найцінніші природні куточки розміщені на периферії країни, біля кордонів. Саме туди й прийшли окупанти. Не можна сказати, що наразі природа дуже постраждала. Але далі охороняти її, піклуватися, берегти від пожеж та вибухів, не може в цих умовах ніхто. Але, насправді, кожен може зробити зараз для природи дуже багато. Можна і треба документувати факти екологічних злочинів. І надсилати у відповідні організації усі докази. Наприклад, зруйновані очисні споруди. Про них мало хто буде писати. А відходи стікають в річку, гине риба. Таку шкоду, нанесену довкіллю, треба фіксувати. Для чого? Якщо цю шкоду можна буде обрахувати, вона приєднається до суми репарацій і збитків у міжнародних судах. А по-друге, знаючи, де була нанесена шкода, щойно території будуть звільнені, ми зможемо щось робити, щоб зменшити її наслідки. Особливо це стосується тих об’єктів, де шкода наноситься тривалий час (ті самі очисні споруди).

До друку підготувала
Антоніна ТАРАСЕНКО