Війна всередині нас: що робити? Радить психолог

Так, війна наразі проходить не лише на лінії фронту. Вона присутня всередині кожного з нас. Що це означає? На передовій ворог намагається нищити нас фізично, а поза фронтом – психологічно. І тому для перемоги важливі не лише зброя і техніка, але й настрій людини.

Психічне та фізичне здоров’я є рівноцінно важливими складовими загального здоров’я людини. Психічні захворювання (особливо депресія) підвищують ризик виникнення багатьох видів фізичних проблем зі здоров’ям: інсульту, діабету, захворювань серця. Нам це потрібно і в мирний час, а під час війни й поготів.

Тому дуже важливою наразі є місія психолога. Особливо військового. Страхи й тривога, пов’язані з війною, наразі є найголовнішими ворогами нашої психіки. А саме на здоровій психіці й ґрунтується майбутнє людини, а отже, і наша перемога. Тому дуже важливо займатися психологічним здоров’ям просто зараз.

Практичні поради дає експерт із подолання наслідків психотравматичних впливів і їхнього попередження, військовий психолог Андрій КОЗІНЧУК,


якого в соцмережах називають головним «конкурентом» Олексія Арестовича. Пан Андрій – учасник бойових дій на Сході України 2014–2016 рр., зараз несе службу в одному з підрозділів тероборони під Києвом.

Що треба робити для збереження психічного здоров’я? Ось що радить Андрій Козінчук.

1. Як би ви не любили рідну країну, своїх дітей, рідну маму, та найбільше ви маєте піклуватися про себе. Це базові речі – спати, відпочивати, їсти тричі на день, бажано смачно і корисно, пити воду, прогулюватися.

2. Робота. Не в плані того, що щось робити і страждати. Ідеться про так звану рутину. Подумайте, що ви вмієте робити, що вдається найкраще. І робіть це – як бджілки, як сонечка. Як ми русню вбиваємо, отак і ви робіть. Малюйте, знімайте відео, танцюйте.

3. Подивіться, хто вас оточує, що це за люди. Якщо ви вважаєте, що вони якісь погані, то, значить, ви маєте дуже суб’єктивне ставлення. Знайдіть у вашому оточенні людину, яка буде для вас безпечною, приємною. Будьте у взаємодії з нею, спілкуйтеся.

4. Вчіться проявляти емоції. Зараз не про сльози, а про радість. Зараз усі економлять на радості. Не треба соромитися радіти. Якщо у вас є можливість з’їсти тост з авокадо в ресторані – ідіть і з’їжте той тост. І радійте цьому. Адже війна не скороминуча штука. Це не означає, що ми всі маємо скиглити. Нам треба воювати. А для того, аби ми могли воювати, нам треба економити ресурс і накопичувати енергію.

Велика загроза психологічної війни – це атака на ідентичність кожного. У багатьох зараз виникають питання «яка моя функція і місце у всьому, що коїться?» «що я маю робити?». У виникає провина, через те, що вони знаходяться далеко від бойових дій. На фронті страшно, і там немає місця провині, а в тилу, якщо, звичайно, над вами не літають ракети, часто виникає важкий комплекс вини. Так, не всі зараз в лавах героїчних ЗСУ. Але не можна думати, що якісь ваші справи, навіть, на перший погляд, незначні, не є неважливими для нашої Перемоги.

Як з цим боротися? Адже в подальшому може з’явитися навіть комплекс тих, хто вижив.

– Насправді, кожен має робити те, що він може робити якнайкраще. Не всі мають воювати. Краще десять левів, ніж сто овець.

Комплекс вини – це не від війни. Це від того, що ви відчуваєте себе нереалізованими. Хтось реалізує себе на передовій, а хтось у тилу, самовіддано допомагаючи збройним силам, тероборні, піклуючись про переселенців. Комплекс вини не від того, що ви не знищили танк, а від того, що не знайшли собі застосування. Подумайте – яка ваша суперсила? І застосуйте її.

Комплекс вини виникає тоді, коли ви сприймаєте як обов’язок те, що вам доносять ззовні. Робіть те, що вмієте. Якщо просто вмієте варити борщ – варіть. Немає жодної професії, яка була б зараз непотрібна. У кожного своя відповідальність, кожен бере участь у війні. Тому треба побороти комплекс вини до того, як він почнеться. Треба зрозуміти самого себе – що ми є, і починати щось робити не просто так, а якнайкраще. Нам треба виграти цю війну, а вже потім будемо розбиратися з комплексами.

Отже, дослухаймося до порад спеціаліста і зберігаймо своє ментальне здоров’я. Інакше ворог досягне своєї мети, тобто виведе з ладу ще одну одиницю спротиву.

Матеріал підготувала
Антоніна ТАРАСЕНКО