Жителі Межівщини здавали кров пораненим бійцям… (Як працювала станція переливання крові у Межовій – фоторепортаж)

14 червня у всьому світі відзначався День донора крові.

 Вторгнення росії на територію України суттєво змістило акценти цього дня. Він став сприйматись якось інакше. Без перебільшення, як день підтримки і єднання у прагненні допомогти фронту і нашим захисникам.

Адже, відколи історія пам’ятає кровопролитні війни донорська кров є ледь не єдиним способом врятувати бійця, який зазнав поранення з масивною крововтратою.

Сьогодні це питання загострилося, як ніколи…

16 червня у Межовій працювала Дніпропетровська обласна станція переливання крові (Банк крові). Редакція газети «Межівський меридіан», звичайно,  цього дня завітала до пункту переливання.

Приємно відзначити, що до цієї благородної справи сьогодні  долучились десятки жителів Межівщини. І не тільки з Межівської СТГ,  здати кров прибули цілі делегації з Новопавлівської та Слов’янської громад.
…З самісінького ранку у коридорі, де проходив запис бажаючих здати кров – було велелюдно. Черга не просто солідна – у коридорі, буквально,  не протиснутись.

Організовано, поза чергою,  кров для бойових побратимів здають наші захисники. Звичайно, афішувати це не хочуть, запевняють, що питання донорства  навіть не обговорюється. Є можливість – треба обов’язково здати! «Ти не знаєш, що завтра може знадобитись тобі самому», –  сумно жартує один з хлопців.

І одразу повисає мовчазна пауза.

Але черга жваво рухається…

Як розповіла нам лікар-лаборант виїзної бригади  – Любов Григорівна, кількість охочих стати донорами на Дніпропетровщині з початку повномасштабної війни зросла досить суттєво.

Станція переливання, практично, кожного дня здійснює виїзди  по території області.  Земляки активно здають кров, аби допомогти врятувати життя поранених військових.

Разом з тим, Любов Григорівна підкреслила, що навіть на цьому фоні,  вони приємно вражені активністю  донорів на Межівщині.

Адже за підсумками напруженого робочого дня кров здали 100 чоловіків та жінок.

(Хоча, заради справедливості відзначимо, що бажаючих було значно більше).

Серед них  зустрічаємо і  досвідчених донорів (понад 40  років донорського стажу – на хвилинку!) і ті, хто прийшов уперше.

Контингент різноманітний, чоловіки, жінки багато молодих хлопців.

Олександр Іванович – працівник сільгосппідприємства, здає кров з 17 років, сьогодні йому 61 і він –  «Почесний донор України». Розповідає, що в окремі роки здавав кров до 5 разів на рік. Сьогодні ж – це просто свята справа!

Здає кров і Межівський селищний голова – Володимир Зражевський: «Маю  досить рідкісну групу  крові. Впевнений у цей важкий час, комусь вона обов’язково допоможе».

А ось зовсім юна, тендітна дівчина з Райполя. Вона сором’язливо не називає свого ім’я, але мужньо здає свої 450 грамів крові  для воїнів.

До речі, лікар-лаборант підтверджує, що стандартний об’єм однієї кроводачі – 450 мл.

І терпляче відповідає нам: як стати донором?

Донором крові чи плазми може стати кожен здоровий громадянин України у віці від 18 років, бажано  вагою не менше 50 кг. Останнє  не відіграє суттєвої ролі, головне, щоб дозволяв стан здоров’я.

Верхня вікова межа швидше умовна – 60 років, але, якщо нема протипоказань і гарне самопочуття, то можна й довше…

Щоб стати донором крові, треба звернутися до найближчої станції переливання крові, центру крові чи місцевого закладу охорони здоров’я. Із собою обов’язково треба мати документ, що посвідчує особу.

Перед процедурою обов’язковими є співбесіда з лікарем, медичний огляд і, відповідно, довідка про відсутність протипоказань.

«За добу до процедури треба їсти легку їжу та не вживати алкоголь. “Не мати серйозних хронічних захворювань, не хворіти в минулому інфекційними захворюваннями, такими як гепатит B, гепатит C, шкірні, венерологічні захворювання, а також до великого переліку маємо бронхіальну астму, інфаркти міокарда, інсульти”, – говорить лікарка.

Наступні поради (які можна знайти зокрема і на сайті Міністерства охорони здоров’я України) допоможуть підготуватися до здачі крові:

– напередодні відмовтеся від жирної, смаженої, гострої та копченої їжі, молочних продуктів і яєць. Рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів). Вранці обов’язково легко поснідайте;
– не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2 доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не куріть протягом 2 годин до процедури та 2-3 години після;
– після здачі крові відпочиньте протягом 10 хвилин, з’їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
– протягом наступних 12 годин постарайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень.

P. S.

У реаліях сьогоднішньої війни, де ворог переважає у силі та техніці, ми, українці в тилу, повинні робити все від нас залежне, аби зберегти життя кожному бійцю. Крім того, варто не забувати й про цивільних, які стають жертвами ракетних та артилерійських ударів – їм необхідна донорська кров.

Саме сьогодні українці повинні формувати у своїй спільноті та громаді культуру регулярного та безоплатного донорства крові.

Забезпечити своєчасне постачання безпечної крові до пацієнта можливо лише за умови, що українці – кожен з нас – будуть готові не лише стати добровільними донорами і безоплатно здати свою кров, а й робитимуть це регулярно.

Тож, без зайвого пафосу:

ДОНОРСТВО – благородна справа, яка дійсно рятує чиєсь ЖИТТЯ!