Як повернутись до нормального життя в умовах війни?..

У центрі уваги оперативної наради при селищному голові, яка пройшла 23 травня (в онлайн-форматі) – робота закладів охорони здоров’я Межівської СТГ.

Доповідали директор Центру первинної медико-санітарної допомоги Юлія Скочко та директор Центральної лікарні Анатолій Сергієнко.

Головні акценти були зроблені саме на взаємодії первинної та вторинної ланки охорони здоров’я при наданні медичних послуг для своєчасного та ефективного надання допомоги пацієнтам.

– Сьогодні є чимало питань щодо належної організації такої співпраці, яка має вийти на новий, якісний рівень. Тобто, є необхідність координації роботи первинної та вторинної ланок. Якщо хочете, план спільних дій, – підкреслив селищний голова.

Говорили також про організацію надання медичних послуг внутрішньо переміщеним особам; обслуговування жителів старостинських округів та забезпечення фахівцями за місцем надання медичних послуг; обсяг фактично наданих послуг порівняно із запланованим у договорі з НСЗУ та ін.

Відзначимо кілька ключових позицій, озвучених керівниками лікувальних закладів/

Станом на 18 травня поточного року сімейними лікарями первинки укладено 15 180 декларацій.

Медичні послуги на первинному рівні отримали вже біля 130 внутрішньопереміщених осіб ВПО, в тому числі щеплення від COVID-19 та діти, згідно календаря щеплень.

На даний час населення району обслуговують 7 лікарів Центру ПМСД та 1 лікар зовнішній сумісник (Новопідгороднянська АЗПСМ). 5 з них – уклали угоди з пацієнтами понад нормативний показник (понад 1 800), три лікаря уклали більше 2 000 угод.

Для обслуговування населення на дільницях, де відсутні лікарі, згідно графіка щотижня виїжджають бригади спеціалістів Межівської, Демуринської, Слов’янської АЗПСМ та зовнішній сумісник із Центральної лікарні. З початку поточного року було здійснено 73 таких виїзди, при цьому було оглянуто 829 пацієнтів на прийомі та 97 вдома. Зроблено 146 щеплень.

Медична допомога на вторинному рівні КНП “Центральна лікарня” МСР” надається в чотирьох стаціонарних відділеннях (терапевтичне з неврологічними ліжками, хірургічне з гінекологічними ліжками та ліжками патології вагітних, педіатричне, ВАІТ ) та поліклініці.

Центральною лікарнею Межівської селищної ради підписано Договір з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій у 2022 році, що включає 14 пакетів надання медичної допомоги вторинного рівня:

– хірургія одного дня;

– хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах;

– стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій;

– профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах;

– стоматологічна допомога дорослим та дітям;

– ведення вагітності в амбулаторних умовах;

– гістероскопія;

– стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям;

– мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям;

– езофагогастродуоденоскопія;

– колоноскопія;

– супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги;

– діагностика, лікування та супровід осіб із віл (та підозрою на ВІЛ);

– лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії.

За І квартал 2022р. у лікарні проліковано в стаціонарних відділеннях 414 осіб (з них 133 дитини)

Співдоповідали по даному питанню очільники старостинських округів.

Також на оперативній нараді розглядались актуальні сьогодні питання «Створення та використання матеріального резерву у Межівській СТГ» та «Надання гуманітарної допомоги в розрізі надавачів, отримувачів та видів допомоги».

Виконавчий комітет Межівської селищної ради звернувся до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, з пропозицією:

виключити Межівську селищну територіальну громаду з переліку громад, які перебувають у зоні ведення активних бойових дій.

– Відповідного листа ми вирішили підготували після тривалих консультацій та ретельного аналізу наслідків… – підкреслив Володимир Зражевський.

Коментуючи таке рішення під час оперативної наради з керівниками підприємств, установ та організацій, селищний голова також наголосив, що насамперед це обумовлено ефективністю Збройних сил України, територіальної оборони, які мають потенціал та ресурс гарантувати відносну безпеку на території селищної ради.

– Останні тижні, завдяки нашим захисникам, ситуацію в громаді можна охарактеризувати як стабільно безпечну. Але, разом з тим, у результаті включення громади до згаданого переліку, ми отримали нові виклики.

Зокрема, у громадах, які перебувають у зоні ведення активних бойових дій:

– Встановлюються пільги на сплату податків та зборів за користування земельними ділянками, від чого орієнтовані втрати місцевого бюджету можуть скласти біля 30 мільйонів гривень;

– Громади виключають з переліку громад, де може проводитись національний мультипредметний тест (НМТ) для випускників загальноосвітніх шкіл, що змусить дітей шукати навчальні заклади за межами громади;

– Діє заборона на підключення адміністраторів та реєстраторів речових прав до Держреєстру речових прав та Національної кадастрової системи;

– Банки блокують видачу кредитів сільгоспвиробникам та ін.

Тобто, перелічені чинники не сприяють економічному та соціальному розвитку громади.

На противагу вищезазначеному, селищний голова повідомив, що останні тижні на території громади також покращилась робота фінустанов, відновлюється робота торговельної мережі, аграріями активно проводяться весняно-польові роботи, повертається значна кількість громадян, які виїжджали за межі громади.

Підсумовуючи роботу оперативної наради, яка відбулася 23 травня, селищний голова Володимир Зражевський підкреслив, що головне завдання сьогодні, цитуємо: “Якомога швидше повернутись до нормального життя, наскільки це можливо, в умовах війни! ”

– Виконавчий комітет на місці, всі працюють! Нам активно допомагають як внутрішні, так і міжнародні інвестори.

Звертаючись до учасників наради, селищний голова також наголосив на тому, що прийшов час розпочати роботу одразу в кількох напрямках:

1) Щодо потенційного розміщення на території громади підприємств, що евакуюються із зони бойових дій в тому числі, промислових, цитата: «Межівщина зробить все можливе, аби розмістити їх, надати відповідні бази».

2) Щодо консультацій з вивчення досвіду розвитку кооперативного руху в сільській місцевості, на прикладі громад західної України;

3) Щодо налагодження партнерських зв’язків з громадами країн Євросоюзу:

“З метою отримання досвіду та обміну кращими практиками у багатьох галузях. Водночас, це можливість донести до країн ЄС об’єктивну та правдиву інформацію, про те, що відбувається в Україні сьогодні”.