Вівторок, 10 Грудня, 2024
Внутрішні переселенці у прифронтовій громадіПро головне

Як прифронтовий Межівський ЦНАП допомагає внутрішнім переселенцям. Все – про послуги для ВПО

Центр надання адміністративних послуг Межівської селищної ради сміливо можна назвати  прифронтовим. Адже працює він у громаді, яка включена до переліку громад ТОТ, активних/можливих бойових дій.

… Найскладнішим періодом  роботи начальниця Межівського ЦНАП Тетяна Бондик  називає 2022-й – початок 2023-го року, коли за робочий день, невеликому, але злагодженому колективу Межівського Центру надання адміністративних  послуг доводилося приймати до 100-120 клієнтів.

Довідки ВПО, прописка, отримання та заміна паспортів, реєстрація речових прав, витяги з ДЗК і багато іншого. Ми пам’ятаємо величезні черги і у той час нам доводилося працювати навіть вночі. Згадуємо, що були довідки, видані нами о 00. годин 15 хвилин…, – розповідає вона.

Сьогодні інтенсивність дещо інша, але все ж, із загостренням ситуації на Пкровському напрямку, кожного дня  Межівський ЦНАП приймає до 20 громадян саме за отриманням чи вже зі статусом ВПО.

Серед тих, хто знайшов прихисток на Межівщині, рятуючись від російських бомб та снарядів Олександр та Лідія – пенсіонери, які приїхали із  Покровського району Донецької області кілька днів тому. Їх рідне село – Ясинове знаходиться за 5-6 кілометрів від лінії фронту

– Чекали до останнього, – ділиться чоловік. – Сподівались, може стабілізується… Але постійні обстріли … Російські дрони вже літали по селу. Останньою каплею  – стала загибель «онучки» – дружини онука…

– 26 років і півтора рочки дитинці , – не стримує сльози Лідія, – загинула під час удару по селу. Прильот був страшний…

Чи цілий сьогодні їхній будинок – подружжя не знає. Зв’язку із сусідами немає. Та виїжджали вони серед останніх.

Найперше, вирішили оформити необхідні документи, отримати статус ВПО та виплати.

Кажуть, що в цілому все досить швидко. Прийшли – вдруге, зробити запит безпосередньо на виплати.

…У ЦНАПі повідомляють, що на території Межівської громади з початку повномасштабного вторгнення зареєстровано близько 5000 внутрішньо переміщних осіб.

 Це громадяни з усіх окупованих територій – Херсонська, Донецька, Запорізька, Луганська,  Харківська області. Особливо велика кількість ВПО з сусідніх Покровська, Мирнограда, Добропілля та інших прилеглих територій.

Фахівці підкреслюють, що кожна особа зі статусом ВПО має бути зареєстрована саме на території тієї громади, де вона проживає.

– 5000 громадян – це вагома цифра, але і вона –  динамічна. – говорить начальник відділу ЦНАП Тетяна Бондик. –  Адже сьогодні ці люди проживають на території громади, завтра – вони переїхали. Або, зареєструвавшись у 2022-му як ВПО, сьогодні вони повертаються назад до своїх домівок і навіть у небезпечні регіони Донеччини, скажімо, у місто Покровськ і навіть Мирноград. На жаль…

І ми їх знову реєструємо у зв’язку із зміною місця проживання.

Тетяна Анатоліївна запевняє, що отримати статус внутрішньо переміщеної особи зовсім не складно, а перелік документів дуже простий, навіть – мінімальний.

Головна проблема, з якою стикаються ВПО під час реєстрації:  або документи особи не в повному обсязі або вони  «протерміновані».

Наприклад, у 14 років дитина не отримала перший паспорт, або змінила його у 16 років. Не поодинокі випадки, коли у громадянина взагалі  відсутні документи, що підтверджують факт проживання на території Донецької області, тобто витяги про прописку.

Тетяна Бондик:

– Але в усіх випадках ми намагаємось допомогти людині. Якщо немає витягу про прописку –  наш спеціаліст зв’язується із спеціалістами Донецької області. Навіть якщо архіви (а в більшості випадків так і є) евакуйовані – є доступ до електронних баз. Тобто ми не залишимо людину наодинці зі своєю проблемою.

Важливо акцентувати увагу на наявності документів про пільгову категорію людини: довідка МСЕК або якщо мова йде про дитину. Адже від цього залежить сума виплат. Якщо звичайна  категорія,  то громадянин отримує 2000 грн на місяць, якщо пільгова – людина з інвалідністю чи дитина – 3000 гривень на місяць.

Тобто, ми говоримо про два етапи: перший – власне реєстрація внутрішньо переміщеної особи (Довідка ВПО); ругий – подача документів на отримання допомоги

Вони йдуть практично поруч.

Довідку друкують наші фахівці протягом одного дня. Коли довідка готова – людині надходить SMS-ка про те, що документ можна забрати.

Фахівці ЦНАП показують і перелік документів на виплату – він  теж мінімальний (пам’ятка нижче).

Але акцентують увагу, що на початку війни ця допомога виплачувалася кожному заявнику, як вже відзначалось: 2000 грн – на дорослу людину і 3000 грн  – на людину з інвалідністю або дитину.

Але сьогодні враховується дохід на одного члена родини. Якщо він (дохід або пенсія) перевищують 9444 грн – то у виплатах за статусом ВПО буде відмовлено.

– Ми, звичайно, не перевіряємо рівень доходів заявника і якщо людина вважає за необхідне звернутись за допомогою – ми  приймаємо документи. Але рішення приймає вже відділ соціального захисту. Є такі випадки, коли людина придбала будинок у нашій громаді протягом останнього року і у такій допомозі їй було відмовлено, – підкреслює керівниця ЦНАПу.

Також багато звернень сьогодні надходить від громадян, які перемістились на територію Межівської СТГ за внесенням повідомлення про пошкоджене майно.

У кого встановлено додаток «Дія» і вся інформація про житло внесена до реєстру речових прав – можуть самостійно подати заяву про пошкоджене житло і навіть подати заяву на відповідну допомогу.

Фахівці ЦНАП – перші помічники у випадку, коли у людини не встановлено додаток «Дія» на телефоні, або взагалі пенсіонер  не користується смартфоном.

Поширена проблема у цьому контексті – реєстрація майна у Реєстрі речових прав. У ЦНАПі говорять: якщо громадяни придбали або отримали житло у спадщину до 2013 року – то, як правило, майно не внесено Реєстру, а відповідно треба це зробити.

– Одна з ключових послуг сьогодні – це допомогти громадянину внести своє житло до Реєстру речових прав. І ми в цьому дійсно допомагаємо.

Здебільшого, проблема у відсутності довідки БТІ від заявника. У цьому випадку наш реєстратор зв’язується (контакти давно напрацьовані) з релокованими  БТІ, скажімо, Бахмута чи Покровська, Вугледара, Мирнограда.

 Відповідні довідки надсилають нам поштою і вже тоді реєстратор проводить реєстрацію.

Загалом Тетяна Анатоліївна називає саме підтвердження речових прав найбільш тривалим питанням за терміном – до 5 днів. Ця послуга, як і більшість – безкоштовна. Але й це питання вирішується.

На реєстрацію майна в реєстрі речових прав необхідно:

– технічний паспорт на домоволодіння (для ВПО тут діє спрощена процедура і не потрібно виготовляти новий Техпаспорт) ;

– будь-яке право власності на житло: договір купівлі-продажу, свідоцтво на право власності будь-якої давності, довідка БТІ і звичайно, паспорт, ідентифікаційний код;

– власник має прийти самостійно або з нотаріально завіреним дорученням.

Для  підтвердження факту пошкодженого майна також перелік документів – мінімальний.

Повідомлення вноситься зі слів заявника. Але, щоб почалися виплати – у «Дії» має з’явитися акт обстеження майна», яке проводить  МНС, поліція або представники громади.

Тетяна Анатоліївна також відзначає, що постійно затребувані від внутрішніх переселенців  паспортні послуги: видача закордонних паспортів, обмін паспорта громадянина України на ID паспорт;  видача нового паспорта ID – дітям (14 та 16 років).

Для оптимізації та покращення надання послуг з реєстрації ВПО в Межівському ЦНАПі працює шеринг документів, що дає можливість без наявності оригіналів (паспорта, коду та витягу про реєстрацію місця проживання, свідоцтва про народження дитини) подати документи на отримання довідки ВПО та на допомогу.

Тетяна Бондик:

– Це дуже зручно. Можна просто відсканувати QR- код і ми отримаємо ваш пакет документів одразу на пошту.

Ні для кого не секрет, що робота в умовах війни — це стрес. Адже щодня працівники Межівського ЦНАП  спілкуються з людьми, які багато пережили, тобто знаходяться у кризовому стані. Але вони – не скаржаться, а навпаки – настрій у колективі  завжди оптимістичний,  що називається, бойовий. Вони мають не лише якісно надати послугу, а й бути готовими підтримати клієнта морально.

До речі, від початку  війни жоден адміністратор  не залишав свого робочого місця ні на день. Всі працювали і продовжують виконувати свою роботу в повному обсязі.

Про що найбільше мріють працівники прифронтового ЦНАП?

– Щоб закінчились послуги для ВПО і всі повернулись до рідних домівок, – говорять вони, – І почалися мирні послуги… Не важливо: який їх об’єм. Ми – впораємось!

 

Через широкомасштабну агресію росії мільйони українців зараз вимушено покинули свої домівки та перемістились в інші регіони України.

Межівська громада на сході Дніпропетровської області, можна сказати,  серед перших приймає співвітчизників з палаючого Донбасу…

Робиться все можливе, аби внутрішні переселенці якнайшвидше отримали допомогу від держави.

Отже, насамкінець покрокова інструкція для внутрішньо переселених осіб від фахівців відділу надання адміністративних послуг Межівської селищної ради:

Щоб стати на облік як внутрішньо переміщена особа необхідно:

– визначитися з адресою місця перебування

– подати в ЦНАП заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи

– отримати Довідку про взяття на облік ВПО (в ЦНАП в той же день)

Подати документи на надання допомоги на проживання ВПО

Після отримання довідки про взяття на облік ВПО, громадянин має право:

– тримувати гуманітарну допомогу від міжнародних партнерів (харчові набори та грошова допомога)

Перелік документів для оформлення довідки ВПО

– Заява ( заповнена належним чином)

-Копія паспорта

-Копія індентифікаційного коду

– Копія довідки МСЕК (при наявності)

-Копія пенсійного посвідчення при наявності( при наявності)

-Копія свідоцтва про народження та ідентифікаційного коду дитини ( при наявності)

Перелік документів для оформлення допомоги на проживання ВПО

-Заява ( заповнена належним чином)

-Копія паспорта + ідентифікаційного коду заявника

-Копія довідки ВПО(заявника)

– Копія свідоцтва про народження ,та ідентифікаційного коду дітей

(при наявності)

– Копія довідки ВПО дітей (при наявності)

-Довідка про навчання дітей( при наявності)

-Довідка МСЕК (при наявності)

-Реквізити з Банку

-Копія паспорта +  ідентифікаційного коду чоловіка-дружини або копія  рішення суду про розлучення, копія свідоцтва про розірвання шлюбу ,або акт обстеження про не проживання члена сім’ї

Копії документів приймаються при наявності оригіналу!

Підготував “Межівський меридіан” у рамках Проекту – «Внутрішні переселенці у прифронтовій громаді. Допомагаємо інтегруватися, жити і працювати», що реалізується за підтримки Української Асоціації медіабізнесу у рамках виконання проєкту підтримки незалежних місцевих ЗМІ в Україні за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки.