І перший тост за тих, кого немає поруч з нами…

15 лютого на Межівщині пройшли урочисті заходи, присвячені Дню учасників бойових дій на території інших держав та 32-й річниці виведення радянських військ з Афганістану.

На території інших держав… Чи не ключова фраза, яка підтверджує, що після завершення Другої Світової війни у історії Радянського Союзу було чимало темних плям – військових дій на територіях багатьох країн близького та далекого зарубіжжя. Географія локальних воєнних конфліктів, де брали участь наші земляки і справді вражає: у 50-х – Угорщина та Корея, у 60-х – Чехословаччина, Куба, В’єтнам та Алжир, у 70-х – Єгипет (Арабо-Ізраїльські війни), і навіть зовсім екзотичні Сомалі, Єфіопія, Ангола, Йемен, Лаос, Камбоджа та ін…

Кривавим вінцем цього переліку став Афганістан, який лише за даними офіційних джерел забрав життя понад 15 тисяч радянських солдатів, з них більш ніж три тисячі синів і дочок України.

Сьогодні поруч з воїнами-інтернаціоналістами і зовсім молоді хлопці – учасники АТО, які відстоюють суверенітет і територіальну цілісність України під час російської агресії.

Всі вони стали учасниками урочистих заходів, присвячених Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів, які 15 лютого пройшли на Межівщині…

Вже котрий рік поспіль районною організацією Української спілки ветеранів Афганістану спільно з органами місцевого самоврядування було проведено естафету пам’яті місцями поховань воїнів-інтернаціоналістів, загиблих під час афганської війни та померлих у мирний час, де пройшли урочисті мітинги за участі представників громад, учнів загальноосвітніх шкіл.

Загалом учасники естафети за трьома маршрутами відвідали 57 поховань на території Межівської, Слов’янської та Новопавлівської громад. Від Іванівки до Зоряного, від Демуриного до Новопідгородного. У заході взяли участь Межівський селищний голова Володимир Зражевський, заступник селищного голови Ірина Новак, начальник відділу соціального захисту населення Анна Василенко, а також старости округів; на території Слов’янської громади – сільський голова Галина Смольська, Зорянський староста Таміла Калініченко.

За традицією особливо урочисто пройшли мітинги пам’яті біля могил воїнів-афганців, що загинули під час виконання свого інтернаціонального обов’язку: Володимира Ярмоша (Межова), Світлани Дорош (Слов’янка), Віктора Шевченка (Новопідгородне), Михайла Ярового (Володимирівка).

Останні роки обов’язковими є зупинки делегацій біля поховань загиблих та померлих учасників АТО, зокрема воїнів-героїв: Олега Кулиненка, Андрія Шульги, Сергія Сидоренка, Віталія Чаплиги та ін.

По завершенню об’їзду, відбулося покладання квітів до пам’ятника воїну-інтернаціоналісту, що розташований у Центральному парку селища.

Під час короткого урочистого заходу в Центрі культури та дозвілля, який завершував насичений на події день, привітав своїх побратимів-«шураві» та інтернаціоналістів Межівщини голова районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану Микола Скочко. Він побажав усім присутнім міцного здоров’я, злагоди у родинах та, найголовніше, миру українській землі.

За його словами, сьогодні у рядах організації перебувають 62 воїни-інтернаціоналісти, серед яких 44 – ветерани Афганської війни.

…Відкритість, щирість, теплота спілкування наповнювали атмосферу зустрічі. І це підкреслювало, що тут зібралася одна велика родина, поєднана невидимою ниткою бойового братерства. І перший тост, традиційно, після скорботної хвилини мовчання, в пам’ять бойових побратимів-інтернаціоналістів, а також загиблих учасників Антитерористичної операції на Сході країни…

(Гарну концертну програму винуватцям урочистостей підготували працівники Центру культури та дозвілля Межівської селищної ради, лунали пісні у виконанні Сергія Черепахи, Анни Кий, Юрія Ковтуна, Марини Шемякіної, гостя заходу Валентина Пузіна).

Репортаж Євгена ТРАВНЕВОГО