Про «Школу здоров’я» і не тільки

Школа здоров'я і не тількиНімецьке товариство з міжнародного співробітництва GIZ підтримує Україну за дорученням Федерального уряду Німеччини на шляху демократичних перетворень з 1993 року і є активним партнером українських громад у децентралізаційних процесах та розвитку територій як організація-донор. У Межівській ОТГ багато проектів реалізовано саме завдяки співпраці з цим товариством.

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Межівської селищної ради» протягом майже трьох років співпрацює з товариством Міжнародного співробітництва GIZ у питанні матеріально-технічної підтримки. Як розповів директор медичного закладу Валерій Миколайович Кравець, у 2018 році обладнано усім необхідним 11 робочих місць сімейних лікарів. Майже 400 тис. грн. для цього надійшло від німецьких партнерів.

«В Україні діє національна програма «Навчання пацієнтів», – говорить Валерій Миколайович. – Відповідно до неї у центрах первинної медико-санітарної допомоги кожен сімейний лікар має проводити заняття з пацієнтами. Теми різноманітні – сезонні захворювання, цукровий діабет, дієтичне харчування тощо. Робиться це з метою профілактики».

Кожна кімната для навчання пацієнтів має бути обладнана згідно вимог: комп’ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка. Кошти на це можуть бути виділені з різних джерел. Межівчани вирішили звернутися до німецьких партнерів. І  в 2019 році заклад отримав безкоштовно для «Школи здоров’я» обладнання на суму більш ніж 192 тис. грн. Центр первинної медико-санітарної допомоги також отримав від німецьких партнерів два дифібрілятори європейського зразка. Один знаходиться в стаціонарі, а один завжди напоготові у лікаря, який їде за викликом.

Головна медична сестра Токар Діана Юріївна показала кімнату, де розміщена «Школа здоров’я». Приміщення не велике, але затишне. Влаштовано дитячий куточок, де малеча може забавлятися, доки мами слухають лекцію. Є розкладний сповивальний столик. «Найближчим часом планується поміняти вікна, приміщення буде теплішим, – говорить Діана Юріївна. – Але навчання вже почалося. Гінеколог зустрілася з вагітними, пройшло заняття для середнього медичного персоналу. Тобто, потенціал «Школи здоров’я» буде використовуватися на 100% – і для пацієнтів, і для медперсоналу. Дуже зручно, бо є все необхідне для надання найповнішої інформації та її закріплення».

А про плани на майбутнє розповідає Кравець В.М.: «Ми подали ще два проекти до GIZ на утеплення двох амбулаторій – Новопідгороднянської і Демуринської. Якщо вони будуть схвалені, то в 2020 році можна буде провести роботи по заміні вікон, систем опалення, інші заходи по енергозбереженню у цих закладах. Приміщення Центрупервинної медико-санітарної допомоги теж плануємо капітально відремонтувати. Із місцевого бюджету необхідно профінансувати проект капітального ремонту. А вартість робіт складе близько 20 млн. грн. Надалі ми теж плануємо тримати зв’язки з німецьким товариством. Але для цього треба розвиватися, вчитися. Ми це й робимо. Відвідуємо всі заходи, організовані GIZ. Ось недавно наша делегація була в Дніпрі, на виїзних курсах у Запоріжжі».

Керівник медичного закладу зазначив, що, на жаль, залишається актуальною проблема кадрів. Забезпеченість сімейними лікарями складає 72 %. І для вирішення питання знову ж таки необхідні кошти. Сподіваємося, що це питання теж вирішиться, хоча б частково.

Наприкінці розмови Валерій Миколайович зазначив, що сам би він ні за що не впорався з такими масштабними завданнями. Але має колектив однодумців, які підтримують і допомагають у всіх добрих починаннях. Це люди, що люблять свою роботу. За це він їм вдячний.

Антоніна Тарасенко